Május 7-től hosszú „téli álom” után a szombathelyi teátrum folytathatja a 2020/21-es színházi évadot. Az intézmény vezetősége reméli, hogy a csapat a következő két és fél hónapban zökkenőmentesen tudja teljesíteni kötelezettségeit.
Az élet a színházban sem állt meg
Tavaly november 10-én, kedden este 19 órakor a Weöres Sándor Színház Georges Feydeau: Kis hölgy a Maximból című bohózatának előadására készülődött. Akkor még sem a nézőtéren helyet foglaló közönség, sem pedig az előadásra készülő stáb nem sejtette, hogy ezt követően csaknem hat hónapig nem lesz részük hasonló, közös lélegzésen és energiaáramláson alapuló „társasjátékban”.
A társulat – a néhány hetes teljes márciusi lezárást kivéve – ennek ellenére folyamatosan munkálkodott. Igyekezett állandó és élő kapcsolatot tartani közönségével. Leghűségesebb bérletes nézőinek meglepetésként, szilveszteri kabaréműsort hozott létre ajándékként, melyet online juttatott el a címzettekhez, három kamerás, tévéjáték minőségű produkciót készített Jordi Galcerán: A Grönholm-módszer című színművéből (egy országos platformon volt látható), sikeres versvideó pályázatot bonyolított le - szép számú, színvonalas jelentkezővel -, és ami a legfontosabb, három bérletes előadást is tető alá hozott és ugrásra készen várta a nyitás lehetőségét. Ennek a – mondjuk így – előrelátásnak köszönhető, hogy gyorsan tudtak reagálni a változó járványügyi szabályozásra és így egyszerre több új produkcióval is képesek megszolgálni a remélhetően megmaradt közönség bizalmát a közeljövőben.
Időközben befejeződött a Király utcai jegyiroda hosszúra nyúlt átalakítása (tervező: Bakucz András) és május első munkanapján megnyitotta kapuját az érdeklődő nagyközönség előtt. A megújult helyiség arculati elemeit tekintve egységes lett az Akacs Mihály utcai színházépülettel.
Műfaji sokszínűség
Az évad május 7-én folytatódik a nemzetközi hírnévre szert tett 19. század végén, 20. század elején alkotott román szerző, Ion Luca Caragiale talán legnépszerűbb komédiájának feldolgozásával. A Farsang, avagy ez is mekkora egy tahó, a közép-kelet európai korrupt, csalárd zűrzavar sokszor posztapokaliptikus ábrázolásának szakavatott specialistájának, Mohácsi Jánosnak és fivérének Mohácsi Istvánnak az átiratában lesz látható.
Ion Luca Caragiale után és helyett
a Mohácsi Testvérek:
FARSANG
avagy
ez is mekkora egy tahó!
- komédia három felvonásban -
Díszlettervező: Khell Zsolt
Jelmeztervező: Remete Kriszta
Súgó: Jenei Ági
Ügyelő: Bors Gyula
Segédrendező: Ostyola Zsuzsanna
Rendező: Mohácsi János
Várható májusi időpontok: 7,11,12,13,15,25,26,27,28,29 (19 órától, kivétel 15.-e, akkor 15 órától)
Május 11–én kedden este lép először színre a Nobel-díjas ír drámaíró Samuel Beckett 1957-ben írt színpadi művének, (A játszma vége) interpretálásával a letisztult, minimalista rendezéseiről ismert Zsótér Sándor és négyfős színész gárdája. A „semmi ágán” egyensúlyozó antihősök eszmecseréit követően mindenki felteheti a kérdést magának: Van élet a halál előtt?
Samuel Beckett:
A játszma vége
(Szünet nélkül - 110 perc)
Fordító: Ambrus Mária és Ungár Júlia
- színmű -
Szereplők:
Díszlettervező: Ambrus Mária
Jelmeztervező: Benedek Mari
Dramaturg: Ungár Júlia
Súgó: Papp-Ionescu Dóra
Rendező: Zsótér Sándor
Várható májusi időpontok: 11,12,13,14,15,25,26,27,28,29 (19 órától)
Vérbeli angol tragikomédia Mike Leigh darabja, az Abigail bulija, melyet május 18-tól láthatnak az érdeklődők. Az 1977-ben Londonban bombasikert elért mű látszólagosan szórakoztató, időnként szinte abszurd módon triviális középosztálybeli, kertvárosi csacsogásainak felszíne mögött sokszor komoly félresiklások, tragédiák, vulkánok fortyognak, melyek bármikor kitörhetnek. És azok annak rendje és módja szerint ki is törnek? Nézzék meg és megtudják! A darab rendezője a témáihoz mindig különleges érzékenységgel közelítő Czukor Balázs.
Mike Leigh:
Abigail bulija
(Abigail’s Party, 1977)
(Szünet nélkül - 110 perc)
Fordította: Hamvai Kornél (2014.)
- színmű -
Szereplők:
Díszlettervező: Horesnyi Balázs
Jelmeztervező: Surányi Nóra
Zenei szerkesztő: Gutema Dávid
Kellékes: Jenei Ferenc
Súgó: Zsohár Amália
Ügyelő: Pados Bernát
Rendezőasszisztens: Kovács Nóra
Rendező: Czukor Balázs
Várható májusi időpontok: 18,19,21,22 (19 órától)
A repertoár egyéb darabjai
Természetesen a teátrum repertoárján marad a nagy sikerrel bemutatott A Pál utcai fiúk című musical, amely hosszú idő után május 18-án tekinthető meg először.
Dés László-Geszti Péter-Grecsó Krisztián:
A Pál utcai fiúk
(Egy szünettel - 140 perc)
- zenés játék két részben -
Molnár Ferenc azonos című regénye nyomán
A színpadi változat kialakításában részt vett: Marton László és Radnóti Zsuzsa, Török Sándor átdolgozásának néhány elemét felhasználva.
Szereplők:
Díszlettervező: Takács Lilla
Jelmeztervező: Velich Rita
Jelmeztervező asszisztens: Tóth Barbara
Koreográfus: Kováts Gergely Csanád
Koreográfus asszisztens: Ostyola Zsuzsanna
Korrepetitor: Falusi Anikó
Súgó: Jenei Ági
Ügyelő: Bors Gyula
Rendezőasszisztens: Kovács Nóra
Rendező: Réthly Attila
Várható májusi időpontok: 18,19,20,21,22 (19 órától)
Felújítják Lőrinczy Attila felkavaró, dokumentarista ihletésű, de a történetet fiktív elemekkel működtető drámáját a Haragossziget -et (Rendező: Réthly Attlia), melyből május közepén felvételt készítenek.
A jövő héten kezdődnek a színpadi próbái, Lipták Ildikó 8-10 éveseknek szánt művének, az Ajándék -nak. A színházi nevelési előadás bemutatója június első felére várható.
Szereplők: Decsi Edit, Antal D. Csaba, Hajdu Péter, Szabó Róbert Endre. Rendező: Horváth János Antal
Az újranyitással kapcsolatos tudnivalókról a Weöres Sándor Színház a következő közleményt adta ki:
Kedves Közönségünk! Minden bérletesünknek köszönjük, hogy a bizonytalanság ellenére is bérletet váltott a 2020/2021-es évadra! A lehetőségeinkhez mérten a legrugalmasabb ügyintézéssel szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy az elmaradt előadásokat meg tudják tekinteni.
Színházunk újranyitásával, illetve az előadások pótlásával kapcsolatban minden bizonnyal sok kérdés merül fel, a legjellemzőbbekre megpróbálunk itt válaszolni.
Kérdés: A hat meghirdetett bérletes bemutatóból csak négyet látok az évad műsortervében.
Válasz: Bár hat előadást hirdettünk meg erre az évadra, ebből két előadás a járvány miatt nem tud megvalósulni. (Arnold Wesker: A konyha és Edward Albee: Nem félünk a farkastól). A bérletárból az erre a két elmaradt előadásra jutó arányos részt ajándékkártya formájában visszafizetjük nézőinknek. Ennek dátumáról később értesítjük Önöket. Ez az ajándékkártya egy évig beváltható előadásainkra, rendezvényeinkre, bérletre, jegyre.
Kérdés: A Pál utcai fiúk című előadásra vásároltam jegyet, ősszel elmaradt. Lesz pótlása?
Válasz: A Pál utcai fiúk pandémia miatt elmaradt előadásait pótoljuk, ezt műsorunkban részletesen láthatják az eredeti időpont, valamint a pótelőadás időpontjának feltüntetésével. Amennyiben a kijelölt pótelőadás időpontja megfelel Önnek, nincs teendője, jegye érvényes lesz. Amennyiben más időpontra szeretné cserélni, kérjük, fáradjon be közönségszolgálati és jegyirodánkba.
Kérdés: Hogyan történik a helyfoglalás a nézőtéren?
Válasz: A nézőteret 70 százalékig töltjük. Jelenleg ugyan nincs érvényben olyan szabály, mely szerint ki kellene hagyni székeket a nézőtéren, mi azonban szeretnénk lehetővé tenni, hogy aki idegenkedik a zsúfoltságtól kis várakozás után elfoglalhassa bármelyik, szabadon maradt helyet. A nagyteremben az elsődleges helyfoglalás a jegyen és bérleten feltüntetettek szerint, a Márkus teremben pedig érkezési sorrendben történik. Itt a székeket egymástól kicsit távolabb helyeztük el.
Kérdés: Nem kaptam még meg a védettségi igazolványomat, az oltási igazolványt belépéskor elfogadják?
Válasz: Sajnos nem, a jogszabály színházunkat a védettségi igazolvány és adott esetben a kapcsolódó fényképes személyazonosító igazolvány ellenőrzésére kötelezi, ez alól nem tehetünk kivételt.
Kérdés: Meddig váltható be az a lejárt ajándékutalvány, melyet a pandémia miatt nem tudtam felhasználni?
Válasz: Azokat az ajándékutalványokat, melyek érvényességi ideje 2020. november 6. után járt le, 2021. június 10-ig beváltjuk, visszaváltásra azonban nincs lehetőség.
Kérdés: A SZÉP-kártya bármelyik alszámlájáról lehet jegyet vásárolni?
Válasz: A 178/2021. (IV. 15.) kormányrendelet 2021. április 25. és 2021. december 31. közötti időszakra lehetővé tette a kártyabirtokosok számára, hogy bármelyik alszámláról színházjegyet vagy bérletet vásároljanak. Erre színházunkban is lehetőségük lesz az erre kijelölt időszakban. Ajándékkártyát azonban továbbra sem tudnak SZÉP-kártyával vásárolni, ezt kizárólag készpénzzel, vagy bankkártyával tehetik meg.
Kérdés: Nem felelnek meg az előadások pótlására kijelölt időpontok, lehet cserélni?
Válasz: Igen, természetesen lehet másik időpontra cserélni, amennyiben a választott időpontban rendelkezésre állnak szabad helyek. A cserét korlátlan számban és díjtalanul biztosítjuk!
Kérdés: Nem lesz védettségi igazolványom, viszont rendelkezem bérlettel.
Válasz: A jelenlegi jogszabályok értelmében védettségi igazolvány nélkül sajnos nem látogathatja színházunkat. Javasoljuk, hogy későbbi időpontra cserélje át bérletét, ezt díjtalanul megteheti, azonban kizárólag az előadás időpontja előtt. Amennyiben az Ön bérletére kijelölt előadás lejátszott, utólag sajnos nem áll módunkban új időpontot biztosítani! Az időpontok cseréjét telefonon is intézheti, hétfőtől péntekig 9 és 17 óra között közönségszolgálati és jegyirodákban vagy a 94/318-738-as telefonszámon.
Kérdés: Nem szeretnék még színházba, közösségbe menni, de van bérletem. Mi a teendőm?
Válasz: Ez esetben azt javasoljuk, hogy az Ön számára korai időpontot cserélje el későbbi alkalomra, ezt díjtalanul megteheti. Erre is vonatkozik az a rendelkezés, hogy ezt kizárólag a kijelölt előadás időpontja előtt teheti meg, utólag nem.
Reméljük, segítségükre voltunk, amennyiben maradt még kérdésük, kollégáink természetesen rendelkezésükre állnak a már megszokott módon megújult közönségszolgálati és jegyirodánkban, a Király utcában.
NYITVATARTÁS: hétköznapokon 9 órától 17 óráig
Az e-mailekre csak munkanapokon (hétfőtől péntekig) áll módunkban válaszolni. Megértésüket köszönjük.
Szombathely, Király u. 11.
94/318-738
jegy_KUKAC_wssz_PONT_hu