"Elkészült a nagy mű" – átadták a Markusovszky sürgősségi tömbjét

A 2,5 milliárd forintból felhúzott, mediterrán atmoszférájú épületrész mostantól minden bejelentkező beteg origója lesz.

Jobboldali és balliberális politikusok, nővérkék hada és érdeklődő paciensek egész sora volt kíváncsi csütörtökön a megyei kórház új épületének átadójára, amely éppen a kórházi terület méltóságteljes középpontjában kért és kapott magának helyet. "Elkészült a nagy mű. A sürgősségi tömb épülete, tárgyi felszereltsége európai színvonalú. Magyaroszágon ezt csak a központi Honvéd Kórház múlja felül, amely más dimenziót képvisel, de lényegesen nagyobb lakosságszám ellátására is hivatott" - nyitotta a sort a Himnusz eléneklése után dr. Lakner László.

A főigazgató azonban felhívta a figyelmet arra, hogy milyen tartalommal tudják megtölteni a formát, az az orvosokon, nővéreken múlik, akiktől viszont új filozófiát is követel a sürgősségi tömb, mi több, "az intézmény valamennyi dolgozójának gondolkodását meg kell változtatni, kisebb agymosásra lesz szükség." Amiképpen a betegek mentalitásának is változnia kell: a szülésre váró kismama és a nem baleseti ellátásra jelentkező gyermek kivételével "minden sürgősségi beavatkozást igénylő beteg első ellátása ebben az épületben történik a nap huszonnégy órájában, hétköznap, hétvégén és ünnepnap is."

Lakner: az orvosok finomíthatták volna "a sok esetben félresikerült központi elképzeléseket"
A pozitív csengésű gondolatok után Lakner jóval bővebben tért ki a mérleg másik nyelvére: noha 2004 október 28-án, az alapkőletételkor maga is optimista volt, ha akkor tudták volna, "hogy ilyen anyagi helyzetbe kerül a kórház 2007-re, valószínűleg nem vállaltuk volna fel ezt a beruházást."

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a problémázás nem jelent egyet a reform ellenzésével: szerinte az elkerülhetetlen volt, noha ő és mások másképp csinálták volna; például nem hasonlították volna a magyar rendszert a nyugati mintához, mert az olyan, mintha az almát mérnék a körtéhez. Hogy az aktív ágyszámok az európai átlag alá kerültek, abba már belenyugodtak, viszont "végképp nem értjük, miért igazították a finanszírozást a csökkentett ágyszámhoz - a betegek száma egyik napról a másikra nem fog csökkenni."

"Hass, alkoss, gyarapíts" - kezdte mondanóját Kölcsey szavaival Kovács Ferenc, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke, aztán indokokat sorolt a közös örömre: szép a pillanat, szép az épület, modern a technika, és hosszú évtizedekig fog mindez szolgálni. És bár építészek, természetvédők vitatkoztak azon, vajon erre a helyre kell-e építeni az új tömböt, "én úgy hiszem, hogy a legpesszimistábbakat is meggyőzheti ez az épület: egy olyan tervezői bravúr jött létre, hogy a mentők meleg, fedett helyről tudják a betegeket átadni az intézkedő szakapparátusnak, és ugyanilyen zárt téren keresztül jutnak el a stabilizált állapotú betegek saját osztályukra."

Kiemelte továbbá, hogy a Regionális Operatív Programokban a belgyógyászati tömbje több, mint 8 milliárd értékű címzett támogatásban fog részesülni. Ha ez is megvalósul, a legkomfortosabb kórházak közé emelkedik a Markusovszky. A fejlesztésekhez a megyei közgyűlés is hozott egy döntést a mai napon: kötvényt fognak kibocsátani, amelynek jövedelméből tudják majd előteremteni az önrészt a leendő fejlesztésekhez - például az aggastyán korú MR-készülék cseréjéhez.

Az érem két oldala
Kincses Gyula, az Egészségügyi Stratégiai Kutató Intézet főigazgatója a miniszterasszonyt helyettesítette az átadáson. Mint elmondta, az egészségügyi gazdasági vezetők tegnapi ülésén valaki kajánul megkérdezte: "biztosan átadni mész Szombathelyre, nem pedig bezárni?" Szerinte a két oldal ilyetén szembenállása a kornak jelképe, ezért megérti az előtte szólók minden indulatát, amikor a reform hatásait féltik. Csakhogy tudni kell: "egész Európa ma egy olyan világba ért, amikor a reform nem egyenlő az építéssel, osztogatással, annál inkább a jóléti rendszerek életképes megtartásával." Példaként azt hozta fel, hogy amikor még nem állt a sürgősségi épülete, mindenki a zöldterület elvesztése miatt aggódott, most pedig lám, milyen szép épület került a helyére.

Az egybegyűltek hallhatták még Wagner dallamait a szombathelyi szimfonikusok kürtművészeitől, láthatták az Ungaresca táncosait, majd dr. Kőfalvi István intézetvezető idegenvezetésével végigvonulhattak az épületen, egészen a csúcsig, a tetőn található helikopter-leszállóig. További képekért tekintse meg galériánkat!

A Vas Megyei Önkormányzat 2002 áprilisában címzett állami támogatási kérelmet nyújtott be a Kormányhoz a Vas megyei Markusovszky kórház sürgősségi betegfelvételi tömbje építésére és a sebészeti részleg részleges rekonstrukciójára.

Az Országgyűlés a megvalósításhoz 2,47 milliárd forint összegű címzett támogatást biztosított 30 millió forint saját forrásszükséglet mellett. A támogatást a 2004. évi XLII. törvényben hirdették ki.

Az Kortex Kft. készítette el az engedélyezési és kiviteli terveket. Az Önkormányzat a VASBER Zrt.-t bízta meg a beruházás lebonyolításával.

A kivitelezésre - közbeszerzési eljárás lefolytatását követően - 2005 szeptemberében a Fertődi Építő és Szolgáltató Zrt.-vel kötött szerződést az önkormányzat. A kivitelezés csak három hónap késéssel kezdődhetett el, miután az építési területen elhelyezkedő olajtartályok elkerülhetetlen kiemelése nyomán indokoltnak találták újabb talajmechanikai vizsgálat elvégzését, s végül szükséges volt az alapozási tervek módosítása.

Az orvostechnológiai és befejező munkák elvégzésére kiírt közbeszerzési eljárást szintén a FÉSZ Zrt. nyerte meg. Az önkormányzat az eredetileg felvállalt 30 millió forint saját erőn túlmenően további 100 millió forintot nyújtott a beruházáshoz.

A kivitelezés a szerződésben rögzített határidőre elkészült.

Vonatkozó írásunk:
A Markusovszky Kórház légifotókon - az új tömb itt látható először!

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot! Támogasd a Nyugat.hu-t!

A Nyugat nem csak tájékoztat, hanem segít eligazodni a Budapesten kívüli világban is. Helyben vagyunk, ahol szükséged van ránk! Megmutatjuk, ami fontos, elmagyarázzuk, amit tudnod kell.
Támogasd a Nyugat.hu-t!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Közélet