Egy éve hiába keresnek anyákat a kőszegi SOS-gyermekfaluba: emiatt három ház üresen áll, pedig ezekben az otthonokban 15-20 kisgyermek tudna családban nevelkedni.
Jelenleg 198 gyermekről gondoskodnak három gyermekfaluban: Battonyán, Kecskeméten és Kőszegen. A kicsik többnyire nem adhatók örökbe, és azért kerülnek gyermekvédelmi gondoskodásba, mert a családjukban képtelenek őket megfelelően ellátni. A vér szerinti szülők gyakran munkanélküliek, alkoholfüggők, nem ritka az sem, hogy a gyermekeket bántalmazzák. Az SOS-gyermekfalvakban a testvérek együtt nevelkedhetnek: ez azért fontos, mert arra nagyon ritkán van példa, hogy három-négy testvért együtt lehet örökbe adni, vagy nevelőszülőknél elhelyezni.
Az egyedülálló anyák feladata, hogy legkevesebb 15 éven keresztül vállalják a rájuk bízott kisgyermekek gondozását. Csókay László úgy véli: ma Magyarországon a 25-45 év közötti, legalább középfokú végzettséggel rendelkező, társ nélkül élő nők számára a főállású anyaság nem az ideális karrier. Sokan az utolsó pillanatban riadnak vissza a felelősségtől.
Az SOS-anyának jelentkezőknek azt követően, hogy megfeleltek a személyes elbeszélgetésen és a pszichológiai vizsgálaton, legalább féléves "előgyakorlaton" kell részt venniük. A törvényben előírt 60 órás alapfelkészítést és a 300 órás képzőtanfolyamot követően válhatnak hivatásos nevelőszülővé. SOS-anyaként munkájukért fizetést kapnak - az összeg valamivel magasabb, mint a hivatásos nevelőszülők juttatása -, és a gyermekek ellátásához szükséges pénzt ezen felül biztosítja az egyesület.
Az SOS-gyermekfalvak intézményét több alkalommal is támadás érte amiatt: mennyire alkalmas forma a gyermeknevelésre az, amikor egyedülálló nő gondoz négy-hat gyermeket. A kicsik előtt nincs minta az apaszerepre. A pedagógiai főmunkatárs úgy fogalmaz: a tapasztalatok azt mutatják, hogy így is lehet beilleszkedni képes, önálló életre alkalmas gyermekeket felnevelni. Az ideális családmodellhez viszonyítva ez a megoldás természetesen nem teljes, a házaspároknak azonban számtalan más lehetőségük van arra, hogy nevelőszülőkké váljanak, ellentétben az egyedülálló nőkkel, akiknek csupán ez az egy.
Az érdeklődők hívását a 325-9412-es számon várja az SOS-Gyermekfalu Magyarországi Egyesületét.
Népszabadság, 2000. október 19.