Kisgazda sajtótájékoztató a régiós konferencián
A koalíciós együttműködés példás. Ez izgatja a szociálliberális oldalt, ezért szeretnék megbontani a koalíciót. A kisgazdapárt a kisebbik partner, ezért a liberálbolsevisták a gyengébb láncszem ellen indítottak támadást. Ezt felismertük, ezért a koalíciós kapcsolatot szorosabbra fűztük, a támadás pedig összeomlott, válaszolta Torgyán József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter tegnap Szombathelyen a Magyarország régiói - Régiók Magyarországa elnevezésű Nyugat-dunántúli konferencián egy a Székely-ügyet firtató újságírói kérdésre.
Majd kifejtette, hogy az FKGP egy dinamikusan erősödő párt, ezért sokan csatlakoznak szervezethez. Így az is előfordul, hogy némelyek a kisgazda szellemiséggel szembefordulnak. A minisztert a Ligetvári-üggyel sem lehetett megzavarni. Kijelentette, hogy a koalíciós szerződés értelmében delegálási jog illeti meg, majd hozzátette, hogy a miniszter vezetői teljesítménye messze elmaradt tudósi kvalitásaitól, ráadásul Ligetvári kinevezésekor kijelentette, hogy addig kíván maradni, amíg a pártelnök helyesnek találja. Jobb lett volna, ha a környezetvédelmi miniszter önként távozik, ahogy megígérte, egészítette ki az elhangzottakat Torgyán, majd a négy kisgazda minisztérium teljesítményét méltatta.
Közölte: a kisgazda tárcák kiemelkedően teljesítettek. Még a Környezetvédelmi Minisztérium is, hiszen a Pepó idején az uniós alapokhoz eljuttatott pályázatokon 44 millió eurot sikerült elnyerni. Torgyán sikersztoriként tálalta a mezőgazdaság helyzetét is. Mint mondta, az őszi betakarítási munkák a végéhez közelednek. A korábbiakhoz képest minden területen sikerült előbbre lépni, és az ágazat szerkezetátalakítása is jól halad. A természeti katasztrófák ellenére az agrárium sikert sikerre halmoz. A fémzárolt vetőmag már a földben van, ami a következő évben kiváló termést ígér. Mindeközben a szomszédos országokban összeomlott a mezőgazdaság és éhínség fenyeget - tette hozzá a miniszter.
A sajtótájékoztatón szó esett még a területfejlesztési források elosztásáról is. Mint ismeretes, a három Nyugat-dunántúli megye vezetése nehezményezi, hogy a központi pénzekből a fejletlenebb térségek nagyobb arányban részesülnek, miközben a nyugati régióban a gazdaság fejlődését hátráltatja az infrastrukturális beruházások elmaradása. Markó Péter, a Vas Megyei Területfejlesztési Tanács elnöke szerint hamis kép alakult ki a Nyugat-dunántúli megyékről. Ivanics Ferenc, a Győr-Moson Sopron Megyei Területfejlesztési Tanács elnöke előadásában arra figyelmeztetett, hogy ez az egyetlen olyan régió, amely határos az Unióval. A csatlakozást követően ezért a jelenlegi közúti forgalom a többszörösére nőhet, miközben a főútvonalak hossza meg sem közelíti az elvárható szintet. Varga László, a Zala Megyei Területfejlesztési Tanács elnöke utalva a gazdaság torz szerkezetére, arra hívta fel a figyelmet, hogy a térséget a betanított munka régiójaként tartják számon.
M.R.