Ma felavatták régi-új helyén, a szombathelyi Fő téren a Szentháromság szobrot. Ezzel pont került egy hónapok óta tartó, időnként politikai színezetű vita végére.
Még az év elején merült fel a város közgyűlésében az ötlet: állítsák vissza a szombathelyi Fő teréről az ötvenes években eltávolított Szentháromság szobrot régi helyére. Az ötletért nem mindenki lelkesedett, sokan úgy vélték, hogy a tér jellege az elmúlt időben annyira világivá vált, hogy a szobor sokkal jobb helyen van a Nagytemplom előtt. (A témáról részletesebben lásd a cikkünk végén található összeállítás.)
Az SZDSZ Új Generáció helyi csoportja pedig a szoboravatás előtt kiadott közleményében azzal vádolta meg a városvezetést, hogy a polgárok megkérdezése nélkül, az aggódó szakemberek véleményének figyelmen kívül hagyásával alakítja át a város főterét. Mint írták, az elhamarkodott áthelyezés a botrányai miatt erősen megkopott helyi Fidesz tekintélyének helyreállítást szolgálja. Emellett a Fő tér szobor visszahelyezésével szakrális jelleget ölt, ami korlátozza majd a kereskedelmi, kulturális és ifjúsági rendezvényeket, amelyeknek a terület eddig helyet adott.
A vasárnapi avatón - ahol szép számmal jelentek meg a szombathelyi polgárok - Szabó Gábor polgármester azt hangsúlyozta, hogy az 1711-es pestisjárvány áldozatainak emléket állító szobor visszahelyezésével az önkormányzat a város lakóinak régi kívánságát teljesítette. Hasonló álláspontot fogalmazott meg a szobrot felavató Boros Imre is. - A Szentháromság-szobor visszahelyezése és felújítása, amellett, hogy méltó módon tiszteleg a millennium, az államalapítás és a kereszténység 2000. évfordulója előtt, fontos helyi ügy, amelyhez lokálpatrióta érzelmek kötődnek - mondta a tárca nélküli miniszter. Hozzátette: az, hogy több ezren jöttek el a szobor felavatására és felszentelésére, bizonyítja, hogy a visszahelyezés kezdeményezőinek szándéka helyes volt.
Konkoly István megyéspüspök beszédében alaptalannak nevezte azokat a félelmeket, amelyek a szobor visszahelyezésével kapcsolatban kialakultak. - A Szentháromság-szobor eredeti helyére való visszaállítása semmiben nem korlátozza majd a város főterének használatát, a szobor műemléki szempontból és építészetileg is illeszkedik a térhez - közölte az egyházi személyiség.
A szobor története A szobor elődjét, egy Szentháromság-oszlopot, 1714-ben állíttatták a város elöljárói, emlékeztetve a három évvel korábbi nagy pestisjárványra. Az oszlop 1716-ban, a szombathelyi tűzvész idején megsemmisült. A város 1869-ben közadakozásból Hudetz János szobrásszal készíttette el a jelenlegi emlékművet. A szobrot 1932-ben egy szélvész ledöntötte, és 1938-ban készültek el a rekonstrukcióval. Akkor fordították meg a szobrot keleti irányba, hogy a Szent Márton templom felé nézzen. 1951-ben az emlékművet világnézeti okokból helyeztek át - parkosítás címén - a Fő térről a székesegyház előtti térre. A mostani visszahelyezéskor úgy döntöttek, hogy a szobor ismét nyugat felé nézzen, vagyis a Fő térnek háttal álljon. |
Vonatkozó cikkeink:
Eltűnt a Szentháromság szobor (08.25)
Kié itt a Fő tér? (08.21)
A Fő tér tartósítása (08.01)
Átépítik a Fő teret?(07.01)