Utolsó fejezetéshez érkezett a szombathelyi polgármester nyelvvizsgaügye. Az ELTE doktori tanácsa úgy döntött, Szabó Gábor megtarthatja doktori címét. Aki kíváncsi rá, hogy is zajlik ma egy ilyen ügy Magyarországon, nálunk elolvashatja a nyelvvizsgaüggyel kapcsolatos megjelent szinte minden írást és dokumentumot.
Az MTI rövid nyilatkozatban tette közzé a hétvégén, miszerint az ELTE doktori tanácsa úgy döntött, Szabó Gábor szombathelyi polgármester megtarthatja doktori címét. Mint az egyetemi doktori tanács elnöke a Magyar Hírlapnak elmondta: a testület többórás vitát követően titkos szavazás során hozta meg döntését. Az új törvények értelmében ez a fokozat nem jelent tudományos címet - tette hozzá Izsák Lajos.
Szabó Gábor méltányosnak és bölcsnek nevezte a Doktori tanács döntését, s mint mondta, részéről ezzel lezártnak tekinti a nyelvvizsgaügyet.
A jelek szerint a szombathelyieket nem lepte meg az ELTE doktori tanácsának döntése. A többség arra számított, hogy Szabó Gábor megtarthatja doktori címét, Bár az emberek véleményét a döntés alapvetően nem befolyásolta, a városban és az országos sajtóban megindultak a találgatások, hogy vajon visszaveszik-e a Fideszbe a polgármestert. A jelek szerint a párt helyi szervezetén belül kisebbségben vannak, akik ezt szeretnék. Egy biztos: hivatalosan még senki sem kezdeményezett ilyet. Mint megtudtuk: a polgármester pártba való visszatérésének egyébként is szigorú követelményei vannak.
Az üggyel kapcsolatban mindezidáig egyetlen jeltősebb politikai megnyilvánulás volt, az szombathelyi SZDSZ Új Generáció közleményt adott ki az ügyben. Mint írják: megdöbbenéssel értesültünk róla, hogy az ELTE nem fosztotta meg doktori fokozatától Szabó Gábort, Szombathely polgármesterét. A döntés érthetetlen és elfogadhatatlan, hiszen köztudott, Szabó a cím viseléséhez szükséges középfokú nyelvvizsgával nem rendelkezik.
Az egyetem ezzel a lépéssel akár részévé válhat mindannak, amit Magyarországon immár két éve tapasztalunk: míg a többségtől a legmesszebbmenőkig elvárják a törvények, a szabályok és a különféle előírások betartását, addig a hatalom közelében lévők nemegyszer egyedi elbánásmódban részesülhetnek. Felháborítónak tartjuk, hogy akkor, amikor a diploma alapfeltételeként diákok tízezreitől követelik meg a középfokú idegen nyelvű bizonyítványt, az ELTE - ha Szabó Gábor doktorijáról van szó - megelégszik egy lényegesen alacsonyabb szintű, főiskolai záróvizsgával.
D.J..
Ha neked hasonló, vagy éppen egészen más a véleményed, írd meg a témáról szóló fórumunkba!
A nyelvvizsgaügy dióhéjban |
Szabó ellen 1999 nyarán tettek névtelen feljelentést, azzal vádolva őt, hogy hamis nyelvvizsga-bizonyítványt nyújtott be doktori címe megszerzéséhez. A hónapokig tartó nyomozás során elsőként a polgármester azt állította, hogy megvan a szükséges dokumentum, majd egy sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a középfokú nyelvvizsga helyett jóhiszeműen egy főiskolai orosz nyelvi záró szigorlatáról szóló igazolást adott be annak idején a Doktori Tanácsnak, amelyet ők el is fogadtak. Az ügyészség végül is - mivel sehol nem bukkant semmiféle Szabó Gábor nyelvvizsgájával kapcsolatos dokumentum nyomára - bizonyítékok hiányában lezárta az ügyet. A polgármestert eközben a Fidesz kizárta a sorai közül, elsősorban azért, "mert Szabó rosszul kommunikálta az ügyet." Azóta a polgármester függetlenként irányítja Szombathelyt. |
Nyugat.hu FÓRUM:
Ennek is vége van - a szombathelyi polgármester nyelvvizsgaügye