- Mindig szívesen jövök Szombathelyre, még most is, amikor a Marc Körmend megverte az Albacompot - e szavak kíséretében köszönte meg a MTESZ megyei vezetőinek meghívását Balsay István, az Országgyűlés területfejlesztési bizottságának elnöke, aki a szervezet pénteki délutáni évzáró ülésén beszélt a Széchenyi terv területfejlesztési feladatairól.
Az EU csatlakozásra váró Magyarországnak nagy szüksége volt már egy 5-7 évre szóló gazdaságfejlesztési programra, utalt a legnagyobb magyarról elnevezett terv fontosságára Balsay István. A bizottsági elnök - akárcsak az egy héttel ezelőtt szintén Szombathelyen járt Matolcsy György gazdasági miniszter - hangsúlyozta: már túl vagyunk azon a lépésen, hogy a multinacionális cégeket Magyarországra csábítsuk, immár a kis- és középvállalkozások megerősítésén kell fáradoznunk. Mint ahogy a Széchenyi-terv egyes alprogramjaiból is kitűnik: a kormány a gazdasági eredmények nagy részét már a kis- és középvállalkozásoktól várja. A kormány a beszállítói program erősítésétől is sokat remél: mindenképpen el kell érni, hogy a multinacionális cégek a külföldi beszállítók helyett magyar cégekkel kooperáljanak. Ehhez rendkívül nagy szükség lenne a logisztikai központok fejlesztésére, és az infrastruktúra, azon belül is az autópályák és a gyorsforgalmi utak korszerűsítésére. Persze jó lenne, ha az autópályákat magyar vállalkozók építenék, és az utak menti korlátok elkészítéséhez magyar acélt használnának az olasz helyett - sorolta az eddig elkövetett hibákat a bizottsági elnök.
Számítanak a családi vállalkozásokra
Balsay István szerint a Széchenyi terv gyógyvízfejlesztési programja szintén a kisebb cégek, családi vállalkozások erősítését szolgálja, hiszen a turizmus, az ahhoz kapcsolódó vendéglátás eredményeinek jó részét eddig is ez a réteg produkálta. És az sem mellékes, hogy az idegenforgalom az a terület, ahol viszonylag kis befektetéssel, rövid időn belül látványos eredmények születhetnek. Ebben az ágazatban is nagy szükség van a versenyképes magyar termékek előállítására, különösen a jó minőségű hungarikumokra, amelyek tovább növelhetnék az ország presztízsét.
Bolfán László, a Vas Megyei Agrárkamara elnöke azt kérdezte a bizottsági elnöktől, hogy vajon egy nemzeti gazdaságfejlesztési programból hogyan maradhatott ki teljes egészében a mezőgazdaság. Balsay István válaszából kiderült: a kormány is fontosnak tartja egy mezőgazdasági program megalkotását, ám az korántsem lesz olyan egyszerű, mint a Széchenyi-terv összeállítása. Hiszen a földhöz ragaszkodó magyar gazdák nem egykönnyen veszik majd tudomásul, hogy az észszerűség azt diktálja: egymillió hektárnyi földet ki kell vonni a termelésből - világított rá a problémák egyikére Balsay István.
Mi újság Vasban?
Markó Péter, a megyei közgyűlés elnöke rövid mondandójában sajátos megközelítésben értelmezte a Széchenyi-terv gyógyvíz-programját. A megye első embere úgy gondolja, nem kell versenyeznünk a burgenlandi termálfürdők színvonalával és szolgáltatásaival, elég, ha minden Vas megyei ember talál lakóhelye közelségében egy megfizethető fürdőt. Szerinte a termálkutak fúrását sem kell túlzásba vinni, hiszen ha a jelenlegi vágyálmak teljes egészében megvalósulnának, akkor Heiligenkreuztól Szombathelyig úszni kellene.
Dr. Prugberger Emil a nemrégiben átadott elkerülő útról és a repülőtér megvásárlásáról mint a fejlesztés legújabb, látványos eredményeiről tett említést. Az egyetemmé válást, az ipari park továbbfejlesztését, a multinacionális cégek városban tartását, az Iseum és a Romkert megmentését pedig a közeljövő feladatai közé sorolta.
Az ünnepi ülés végén Kovács Jenő, a MTESZ Vas Megyei Szervezetének elnöke a megye műszaki életében jelentős eredményeket elért szakembereknek adott át kitüntetéseket.
N.I.