Ha már kedvünkre kirohangáltuk magunkat karácsonyi ajándékvásárlás közben és a pénztárcánk is apadóban, rájöhetünk arra, hogy magunk is készíthetünk olcsón, jópofa ajándékokat. Például festett üveg-gyertyatartót.
Alap:
Ajándéknak, saját használatra egyaránt alkalmas, a festék költsége pár ezer forint, amivel aztán akár a lakótelep összes családjának kedvünkre festhetünk. A munkafolyamat kevés kézügyességet és kreativitást igényel, a pingált-pohár fél óra alatt elkészíthető.
A technika bármilyen üvegre univerzálisan alkalmazható, óvodások saját poharat festhetnek, a nagymama akár a tányérokat is kidíszítheti. A gyertyatartóval kezdeni azért biztonságosabb, a végeredmény (kis szerencsével) tüneményes lesz. Ha sötét szobába, falhoz közeli helyre állítjuk, gyertyagyújtás után csodás fényeket szemlélhetünk: diavetítés-hangulat és romantika.
Beszerzés:
Az alapanyag, a pohár bárhol elérhető, a lényeg, hogy sima, minta nélküli legyen. Minél hosszabb a nyaka, annál szebb a fénye. Bizonyos bevásárlóközpontokban a legegyszerűbb szörpös pohár már száz forint körül kapható, ami számunkra ideális. A festék beszerzése már nehezebb feladat, tudni kell, temperával, olajfestékkel fölösleges próbálkozni, nekünk speciális üvegfestékre van szükségünk. A szombathelyi belvárosban, a művészellátónak kikiáltott üzletben (a Julius Meinl bolt melletti kapualjban) azonban minden zsákmányolható.
Kétféle üvegfesték létezik: a vizes oldat, mely száradás után rajta marad a poháron, de könnyen lekaparható, és a süthető változat, amely bár macerásabb, tartósabb eredményt hoz. A gyertyatartóhoz jó a vizes változat, ha pohárként kívánjuk használni a festett tárgyat, akkor inkább a másikat válasszuk.
Egy tégely festéket négyszáz forint alatt megúszhatunk. A négy alapszínből (piros, zöld, sárga, kék) már minden kivitelezhető. Kontúrnak romantikus alkatúak vehetnek aranyat vagy ezüstöt, a többieknek a feketét ajánlom. Végezetül az ecsetről se feledkezzünk meg, jó a vízfestékhez használatos, szőrhullató változat is, de ha igényesebbek vagyunk, jobbat bárhol vásárolhatunk. (Tanács: a művészellátóba ne, ott drága.)
Elkészítés:
A vizes festéket hígítani szigorúan tilos. Mielőtt a tégelyt kinyitjuk, a benne lévő anyagot jól rázzuk fel. Először a minta körvonalát rajzoljuk meg kontúrfestékkel, majd várjunk pár percet, amíg megszárad. Utána a színes festékkel pingáljuk ki az egészet. Minél több színt használunk, annál szebb a végeredmény. Érdemes egy nap száradás után mégegyszer átfesteni, így teltebb, erőteljesebb színeket kapunk.
Használati utasítás:
Élvezzük. Ha még illatosított gyertyát is készít hozzá, az Ön sikere garantált lesz.
pasi