Tegnap Szombathely két egyéni országgyűlési képviselője, dr. Gyimesi József és Sági József számolt be arról, mit is tettek városunkért az elmúlt évben. Meg arról, hogy ők hogyan látják a 2000. év politikai történéseit. Mindkét politikus a Fidesz-MPP színeiben jutott be a Parlamentbe.
Oktatásügy és családtámogatás
Sági József elsőként szakterületéről - megválasztása előtt maga is pedagógusként dolgozott -, az oktatásról szólt. Mint mondta, ez a terület 1998 óta kielemelt szerepet kap a kormány programjában. A pedagógusok 2001-ben 13 százalékos, 2002-ben pedig 12,7 százalékos nettó béremelést kapnak. Így átlagkeresetük 1998 és 2002 között összesen 43 százalékkal nő majd. A felsőoktatásban pedig még jobb a helyzet. A professzorok 200 ezer forint fölé ment alapfizetése már majdnem megfelel a Nyugat-európai normáknak.
Beszámolt arról is, hogy a kistelepüléseken, és a kisiskolákban tanuló tehetséges gyerekek felkarolásra elindították az Arany János nevét viselő programot. Vas megyében a Jurisich Gimnázium falai között tanulhatnak majd ezek a gyerekek.
A képviselő úgy látja, nagy áttörést jelentet a gyerekeket nevelő családok kiemelt, többoldalú támogatása is
Nyugdíjak és kétéves költségvetés
Gyimesi József arról szólt, hogy már a Fidesz programjában is szerepelt a nyugdíjak reálértékének a viaszállítása. A polgári kormány hivatalba lépése óta pedig minden évben nő a nyugdíjasoknak jutatott összeg reálértéke. Az idén például a 10 százalékot is meghaladta a bruttó emelés. Sőt, példátlan módon visszamenőleg is emeltek a járandóságon, és ez szerinte rendszerváltás óta először az életszínvonal emelés is szolgálja.
A képviselő óriási fegyverténynek látja a kétéves költségvetés elfogadást, mert úgy véli, ez azt is jelenti, hogy a magyar gazdaság stabil és tervezhető.
Bérlakásépítés és stadion-felújítás
Sági József elmondta, sokat lobbiztak azért, hogy Szombathely megkapja az államtól a bérlakás-építési támogatást. A kérdés mára eldőlt, minden valószínűség szerint a Szent Márton utcában 51 lakás építését kezdheti meg az önkormányzat. A költségek 70 százalékát, 240 millió forintot az állam adja, a maradék 30 százalék pedig a város önrésze.
Gyimesi József pedig arról számolt be, hogy szintén a központi költségvetésből - a stadion felújítási program keretében - 600 millió forint érkezik a Haladás Rohonci úti stadionjának felújításra. A 30 százalékos önrészt, 180 millió forintot, fele-fele arányban állja az önkormányzat és a stadion tulajdonosa, a MÁV Rt. A tervek szerint jövőre elkezdődhetnek a munkálatok, és legkésőbb 2003-ra be is fejeződnek.
Tervek: északi elkerülő út, csarnok a Falco-nak, rendőrség felújítás
Arra a kérdésre, hogy a következő évben milyen ügyekben lobbiznak majd helyi képviselőink, Gyimesi József elmondta: el szeretnék kezdeni az Északi elkerülő út építést. Aztán főleg a Falco kosarasai számára jó lenne egy 3000 fő befogadására alkalmas új stadiont építeni. A Sugár úton hátra van még jónéhány, az új rekortán pályához kapcsolódó beruházás is. Azt is tervezik, hogy az most épülő új mentőállomáshoz kapcsolódna egy egészségügyi tömb, ahová át lehetne költöztetni a Wesselényi úti orvosi ügyeleteket. Fontosnak tartja a Savaria Laktanya felújítási programját is.
Elfogadták a főiskola fejlesztési tervét
Sági József hozzátette: a minisztérium jó minősítéssel elfogadta a Berzsenyi Főiskola fejlesztési tervét. A nemzetközi kommunikáció szakot pedig, ha két évre is, de egyetemi képzésnek akkreditálta.
Reméli, hogy a panel felújítási program keretében sor kerül a szombathelyi lakótelepek házainak korszerűsítésre, s mindent megtesz azért, hogy végre lekezdődhessen a szombathelyi rendőrkapitányság épületének a felújítása, korszerűsítése is.
"Szombathely súlyának megfelelő támogatás kapott"
Arra a kérdésre, hogy milyen szerepet foglal el Szombathely a régióban, illetve nem éri-e negatív diszkrimináció az állami támogatások elosztásánál, Gyimesi József elmondta: a város se többet, se kevesebbet nem kap annál, mint ami szerepénél fogva neki jár. Lehetséges, hogy Zalaegerszeg például jobb anyagi helyzetben van, de a képviselő szerint ez amiatt is történt, hogy Szombathely vezetése az előző két ciklusban rosszul gazdálkodott, és elfogytak a város fejlesztésre fordítható tartalékai.
Sági József mindehhez annyit tett hozzá, hogy saját vizsgálódása szerint városunk nincs hátrányos helyzetben a régió többi városához képest. Ha Nyugat-Magyarország megyei jogú városait nézzük a GDP eloszlása szerint, Sopronra 1, Zalaegerszegre 4, Szombathelyre pedig 5 egység jut.
D.J.