Soha nem látott mértékben növekedett a vasi országszélen a cigaretta, és az embercsempészek száma is. A sok pénz és a tudatlan menekültek - ez tartja mozgásban az üzletet.
A rendőrségi statisztikákat minden év elején publikálják. A vasi számok nyugalmat, jó közbiztonságot mutatnak, szinte minden területen kevesebb bűncselekményt regisztráltak, mint egy évvel korábban. Az egyetlen kivétel az embercsempészet. Az adatok szerint a korábbiakhoz képest sokkal többen vállalják a különösen nagy haszonnal kecsegtető kockázatot. Természetesen a konkrét összegek minden egyes esetben mások és mások, és a világ minden pontjáról érkező menekültek pénzét is sokfelé (szervezők a köbön) kell szétosztani, ám a határszéli kis falvakban élő, kitűnő helyismerettel rendelkező helybeliek információink szerint havonta többszázezer forintot tehetnek zsebre. A sok pénz és a tudatlan menekültek - ez tartja mozgásban az üzletet.
A kábítószer és a cigaretta a legjövedelmezőbb
A határőrség egy korábbi törvény értelmében önállóan is nyomozhat az embercsempészek ellen, talán ennek, vagy talán a bűnesetek számának emelkedésének köszönhető, hogy többszörösére emelkedet a lebukott embercsempészek száma. A szakemberek intő jelnek tartják, hogy míg korábban elvétve fordult elő, hogy egy-egy vasi honpolgár is segítette a bandákat, mára ez megszokottá vált.A zöld határra még nem jutott a csempészcigarettákból, de ami késik az nem múlik...A harmadik évezredben a kábítószeren kívül a cigaretta a legjövedelmezőbb üzlet. A világ nyugati felén az állami bevételek jó része az élvezeti szerek sarcolásából folyik be. A dohányáru is ezek közé tartozik, ám a kinti dohánygyárak rájöttek arra, miként lehet a magas jövedéki adó nélkül forgalmazni a cigarettát. Az uniós törvények értelmében a harmadik országba (tehát nem uniós államba) exportált cigaretta után nem kell jövedéki adó fizetni. Ezért teljesen legálisan kiszállítják a dohányt a keleti országokba. Románia, Ukrajna és részben Magyarország a kedvelt célpont, ahol egyszerűen megfordítják az árut.
Rejtekhelyek tárháza
Persze előtte elrejtik. A rejtekhelyek egész tárházát fedezték fel az elmúlt hónapokban a nyugati végeken szolgálatot teljesítő pénzügyőrök. És itt nem arról van szó, hogy valaki lemezből duplafeneket varázsol a Wartburgjára, avagy az autó természetes üregeit tömi ki dohánnyal. A nagy biznisz a kamion. A minap préselt lapokat szállított egy teherautó, csakhogy az egymásra halmozott lapok belsejét kivágták, és ebbe az üregbe 100 millió forintnyi cigit helyeztek el. A rábafüzesi vámosok néhány órán belül két kamiont tartóztattak fel. Mindegyik dugig volt cigarettával és némi más áruval, melyet persze látszólag sértetlen vámzárral láttak el.A szakemberek szerint nem lehet a véletlen műve, hogy az idén két és fél hónap alatt már fele annyi szállítmány bukott le, mint tavaly egész évben. A cigarettacsempészet erősödött fel, nem a felderítési eredmények javultak ilyen látványosan.
Öt font egy pakli cigi
A célállomás továbbra is Anglia, Hollandia, Németország, ahol egy doboz füstölnivaló átlagosan ötször annyiba kerül, mint hazánkban, de például a szigetországban kétezer forintnyi fontot is elkérnek egy doboz jobb minőségű cigarettáért.A megoldást, mintahogyan a kilencvenes évek eleji nagy magyar olajszőkítés esetében is, vélhetően az jelentené, ha az állam adminisztrációs eszközökkel avatkozna be. Erre van némi esély, mert holland, angol, német, osztrák, német kollégáikkal együtt a magyar pénzügyőrök bizottságot alakítanak, ahol a közös fellépés lehetőségeiről értekeznek.
Somos Zsolt