Augusztus közepén számoltunk be mi is róla, hogy elfogyott a pénz, a Szombathelyen tavaly november 11-én, nagy felhajtással bejelentett Modern Városok programra. A Vasi megyeszékhely egyébként ezeket az ígéreteket kapta akkor személyesen Orbán Viktortól.
Ezekből azonban most csak akkor valósulhat meg bármi is, ha a kormánynak sikerül Uniós forrásokat szerezni a beruházásokra.
Az LMP most egy országos közleményt adott ki az üggyel kapcsoltban, amit alább változtatás nélkül közlünk.
Modern Városok program bizottság: óriási pofon a városoknak!
A fideszes fejlesztéspolitikáról sokszor a mutyik, vagy az értelmetlen, fenntarthatatlan beruházásokra, trehány megvalósításra elszórt milliárdok juthatnak eszünkbe. A legnagyobb tragédia az, hogy óriási szükség lenne azokra a forrásokra, amelyeket így szórnak el. Most még az eddigieknél is sötétebb kép rajzolódott ki a kormány fejlesztéspolitikájáról, és ismét a vidéki városok kerülnek nehéz helyzetbe. Miután kiderült, hogy a miniszterelnök országjárása csak kampánykörút volt, immár teljessé válik a központi vezérlés.
Korábban elvétve legalább beszélt a kormány a területi különbségek csökkentéséről, mely kapcsán a megyeszékhelyeket, mint a fejlesztés motorjait jelölték meg. Orbán Viktor körbe is haknizta a városokat, óriási fejlesztési ígéretekkel. Kiderült, hogy a Modern Városok program kapcsán sem azt kellett volna figyelni, hogy mit mond a miniszterelnök, hanem azt, hogy mit tesz. Az ígért fejlesztések mögött még sem lesznek ott a központi források, és csak azok valósulnak meg, amelyekre találnak uniós forrásokat, ezzel nehéz helyzetbe hozva a városokat. Az ígéretek megvalósításáért pályáznia kell a városoknak, és a döntést miniszterek hozzák majd meg. Azon túl, hogy ismét egy átverés történt, éppen a fejlesztéspolitika lényegét teszik tönkre. Azoknak a fejlesztéseknek kellene elsősorban megvalósulniuk, melyeket a helyi közösségek a legfontosabbnak éreznek, és amelyekhez a helyi szereplők kapcsolódni tudnak. A siker alapvető feltétele, hogy a fejlesztések a befektetett összeg többszörösének megmozgatásával járuljanak hozzá a helyi gazdaság fejlesztéséhez.
Az a tény, hogy a kormány becsapta a városokat, természetesen kellemetlenül érinti a kormánypárti polgármestereket, sokukat teljes bizonytalanságban hagyva. Ezért is szólítjuk fel őket, hogy képviseljék határozottan az őket megválasztó közösségek érdekeit, és lépjenek fel a központi utasítások rendszerének teljes kiépítése ellen. Nem Orbán Viktortól, hanem a magyar választóktól kapták mandátumukat, és nekik tartoznak számadással.
Budapest, 2016. szeptember 1.
szakszóvivő, országos elnökségi tag