Szombathelyen gond nincs, tele a padlás sikerrel! – szóla imígyen Horn Gyula

A Fidesz nyugdíjas tagozata is megirigyelhette volna azt a fürgeséget, amivel végiglátogatta Vas megyét.
Horn március 23-án délelőtt Bögötön a kistelepülések polgármestereivel, majd Celldömölkön a környék szocialista politikusaival találkozott. Ugyanezt tette fél kettőtől Sárváron. Egy óra múlva már Szombathelyen társalgott a város meghatározó baloldali politikusaival. Mindezt fél órában, aztán a pontos menetrendhez igazodva a szombathelyi városházán Ipkovich György polgármesterrel fél négykor a sajtóval egybekötött diskurzus következett…

Szombathelyen tele a padlás sikerrel!
Ott röviden, pár szóban arról tájékoztatta a médiát, félúton a Tiszántúl és Zala között, miért is látogatott Vas megyébe. Mint elmondta azért, mert a szocialista párt gyakorlata, hogy a lakossággal szereti megvitatni a problémákat. A felütés Horngyulásan kedélyes, polgármesterünkhöz fordulva megállapította, Szombathelyen tele a padlás sikerrel. Hamarjában azért kiderült, ott van például az észak-déli autópálya kérdése , amihez, hogy a régiónak jobb legyen, ő a nemzetközi kapcsolatait is igyekszik majd bedobni.


Az MSZP tele van ambiciózus, nyelvtudással bíró, fiatal és agilis képviselővel
Eztán a sajtó kérdezősködött. Az MTI-s kolléga a helyi MSZP-ben dúló pártharcokról akarta kikérni Horn Gyula véleményét, utalva arra, hogy Szombathely után a politikus a tagtoborzási perben is sokat emlegetett kőszegi pátszervezethez látogat. Horn Gyula röviden ennyit válaszolt: ne foglalkozzanak ezzel, az etikai bizottság dolga eldönteni, mi az igazság. Majd hozzátette, az EU-parlamenti választásokkor már kiderült, az MSZP tele van ambiciózus, nyelvtudással bíró, fiatal képviselővel. A bőség zavarával küzdöttek, ezért is kellett négy és fél hónap az EP lista összeállításához. Majd visszatérve a vasi ügyekhez elmondta: az ilyen hatalmi harcok és félrelépések együtt járnak a politizálással, nem lehet kikerülni őket.


Nincs napirenden, ki lesz a pártelnök Kovács László után
Egy kérdésre sajtótájékoztatón Horn Gyula még elmondta, nincs napirenden az a kérdés, ki lesz a pártelnök Kovács László esetleges 2005-ös lemondása után. Majd megnyugtatta a jelenlevőket, hogy a szocialistáknak esélyük van megnyerni a kampányt, és Ő a maga részéről senkivel sem akar ütközni, de ha hazugság vagy rágalom éri, arra válaszolni fog. Fontos azonban, szögezte le, hogy minél többen menjenek el szavazni. Elmondta még, hogy eddigi tapasztalatai alapján uniós csatlakozásunkkal kapcsolatban az emberek többségét az érdekli, hogyan alakulnak a bérek, a jövedelmek, nyugdíjak, a munkalehetőségek.


Keménykezű kormányra lenne szükség!
A diskurzuson még szóba került az is, miért sikertelen a megye pályázataink nagy része. Horn Gyula hamarjában bebizonyította, nem is úgy keverik a kását, ahogy, és ha igen, akkor sem úgy van az, és erre adatokat is sorolt. (Ezek kifejtése azonban hiányosra sikeredett, úgyhogy elnézést, de a részletekre nem térünk rá). A volt miniszterelnök – miután a média a szocialista kabinet munkájáról kérdezte –, elmondta, most is vállalja a véleményét: keménykezű kormányra lenne szükség.


A lakossági fórum: Jól tetszenek lenni?
Gyula dicsfénye sem a régi, volt kor, jó tíz éve biztosan, amikor érkezését még a nagyteremben teltház köszöntötte. Most is, ha nem is fáklyás menetet, kisebbfajta tömeget azért vártunk. Helyette az MMIK-ban megrendezett lakossági fórumon csupán negyven-ötven, többnyire nyugdíjas korosztályú baloldali érzelmű személyt találtunk. Közöttük a helyi pártvonal egy-két prominens személye üldögélt.

Az est spontán tapssal és bevonulással vette kezdetét. Jól tetszenek lenni? – indított Horn Gyula. Majd ecsetelte, spontán (ki emlékszik már rá, miért is): hogy minden rossz a férfiaktól származik, és minden jó a nőktől. Majd bemutatta a polgármestert, aztán a hangulatot oldandó imígyen kedveskedett: ugye milyen rendes ember? Sokat tett a városért, amiért szívből gratulált neki.


Örülnek a csatlakozásnak?
Kérdezte eztán közönségét Horn Gyula. Akik, meglehetősen passzívan, egy halk igent mormoltak, amit az ex-pártelnök így konstatált: akkor ezt a Tiszántúliaknak is elmondja, ott ugyanis nem volt a válasz. Majd a nagy történelmi fordulatokra terelődött át a szó. Horn Gyula rövid, majd fél órás számvetést készített, mi mindent tettek a szocialisták, és mi mindent sikerült már elérniük. Bokros nevét nem mondta ki, csak egy csomagot emlegetett, ami kapcsán többször is megjegyezte, tiszteli az embereket és a nyugdíjasokat azért, amiért elviselték.


Hogy tetszik önöknek a kormány?
Jött a következő témakör, vele Horn Gyula következő közönséghez intézett kérdése: Hogy tetszik önöknek a kormány? Amire a válasz egy „nem nagyon” volt. „De nem zárják ki, hogy jobban fog tetszeni?” „Neeem” – jött aztán az optimista végkicsengés. Majd közölte, nem azért van itt, hogy a kormánynak kampányoljon, de azért képzeljük csak el, milyen nehéz helyzetben vannak is ők. Két válsággal is szembe kell nézniük, ott van az egészségügy, és a mezőgazdaság. Mindkét gócpontot részletesen, terjengősen taglalta. Közölte például, hogy a mezőgazdaság a torz politika áldozata, először az Antall-kormány a kárpótlással, majd a 1998-ban a Fidesz, a torgyáni kisgazda párttal tette tönkre. Az egészségügyről szólva elmondta, hogy ezen a területen a világban mindenütt baj van, és itthon a rendbetételét a gyógyszergyártók és az orvosi kamarák ellenérdekeltségei akadályozzák.


Vannak itt sokan nyugdíjasok? Igeeen…
Horn Gyula a szocialista erényeket sorolva még közölte: ennek a kormánynak nagy érdeme, hogy egyetlen tisztességes embernek sem kell félnie tőle. Nem szól bele abba, miben higgyünk, és nincs küldetéstudata sem. Majd a jólét alapjainak megteremtése című fejezet következett, amelyből megtudtuk, erre még 10-15 évet kell várnunk. Aztán a nyugdíjasoké lett a főszerep. Gyula bácsi, miután körbeudvarolta őket is, egy eget-világot megrengető adatot is közölt, amelyet egy orvosi társaság is bizonyított: annak köszönhetően, hogy kormánya bevezette az utazási kedvezményeket, a nyugdíjasok most tovább élnek. Mert többet mozognak, s nem ülnek annyit a tévé előtt.


Macerás ügyek: beszéljünk róla…
Majd a kérdések órája következett, nénikék és bácsikák, szép sorjában felálltak, és mondták, mondták meglátásaikat és panaszaikat. Diskurzusról szó sem volt, Horn Gyula csupán a legvégén szólalt meg, szelektálva, amire épp kedve volt, arra válaszolt. (Igaz így is macerás, a Fideszesek papír-fecnis megoldása idegkímélőbb. Bolgár György óta tudjuk, nagy türelem és tolerancia kell az emberek végighallgatásához. Fárasztóak tudunk lenni, tényleg.)

Néha Gyula bácsi is látványosan unta, rá se nézve a kérdezőre, a mondat végén a pontra várva kezében a tollal ütemesen kopogtatott az asztalon. Egyébként szóba került a kutatás-fejlesztés, Fekete János, az EU, az oktatás, az SZDSZ, az adócsökkentés, a népességfogyás. Rákérdeztek Polt Péterre is (erre Horn Gyula nem válaszolt), valamint a káros-anyag kibocsátási kvóta eladására. Amire Horn Gyula így reagált: Miért, el lehet adni Szombathely feje fölött a levegőt?

Mások a szövőnőket hiányolták a TV-ből és a Való Világból

Az a hír aztán, amelyet egy felszólaló emlegetett, miszerint Fidesz munkás-tagozatot indított, a teremben már nagy derültséget okozott. Az egyik kérdező pedig azt firtatta, miért nem világosítják fel Orbán Viktort, hogy nem ő Magyarország miniszterelnöke. Horn Gyula erre megígérte, hamiskás mosollyal szemében, majd szól az illetékesnek. Valaki a szövőnőket hiányolta a TV-ből és a Való Világból. Mások a teremből a fiatalokat kérték számon Horn Gyulától.

Pontban fél hatkor aztán minden véget is ért. Horn Gyula Vas megyei programja Kőszegen zárult, ahol este fél héttől szintén lakossági fórumot tartott.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Közélet