Idős hölgyek városa leszünk? – A város ragaszkodik a BDF önállóságához

Közgyűlés Szombathelyen

Egy perces néma felállással emlékeztek a nemrégiben elhunyt Németh István képviselőre a közgyűlés tagjai. A képviselőtestület 29 fővel működik tovább – jelentette be dr. Ipkovich György. A választókerület új képviselőjének megválasztására a polgármester az uniós választás napját javasolta. A polgármester két közgyűlés között eltelt időszakban végzett munkájával kapcsolatban legtöbben a reptér, a laktanya és a főiskola sorsát firtató kérdéseket tették fel. A közgyűlést meglátogatta Magyar Bálint oktatási miniszter.

Hogy áll a reptér ügye?
A reptérrel kapcsolatban a Gencsapátiban és Söptén már megtartott lakossági fórumon milyen véleményeket fogalmaztak meg a helybéliek, és mikor kerül sor Szombathelyen hasonló fórumra? – érdeklődött Magyar József (FIDESZ). Vígh Gábor azt javasolta, a reptérrel kapcsolatos kérdéseket tűzzék napirendre, megelőzendő azokat az aggályokat, amelyek egy-két városrészben már megfogamzódtak.
Csermelyi András elmondta, a két községben egy-egy lakó fogalmazta meg ellenvéleményét. Dr. Ipkovich Györgytől azt tudták meg a képviselők, hogy most folyik annak a gazdasági társaságnak a létrehozása, amelyik a reptér beruházás előkészítést végzi. Ha kész vannak a tervek, akkor lehet elkészíteni a hatástanulmányokat, és ezt követően lehet dönteni a beruházásról.
A polgármester szerint a helyes fel- és leszállási irány kijelölésével elkerülhetőek a lakosságot érintő kedvezőtlen hatások. Gencsapáti – melynek közigazgatási területére esik a reptér területének jelentős része – már jelezte, hogy anyagilag is beszáll a gazdasági társaság létrehozásba, működtetésébe.

Laktanya – jön a miniszter
Dr. Prugberger Emil (Pro Savaria) arról érdeklődött, hogy jött-e már válasz a Honvédelmi Minisztériumból a polgármester hónapokkal ezelőtt, a laktanyával kapcsolatban elküldött levelére. A képviselő az itt dogozó háromszáz ember és az épület sorsa miatt aggódik.
A válaszból azt tudtuk meg, hogy a polgármester meghívására rövidesen a városba látogat a Juhász Ferenc honvédelmi miniszter és Iváncsik Imre államtitkár. Sági József honatya is meghívta a miniszter és az államtitkárt a laktanyába. A polgármester elmondta azt is, hogy az állomány 20 százalékát nyugdíjba küldik, a fele ingázik Tapolca és Szombathely között, a többieket pedig távolabbra vezénylik.

Ragaszkodnak a BDF önállóságához
A Főiskola sorsával kapcsolatban Rettegi Attila (FIDESZ) indítványozta, hogy fogalmazzon meg a közgyűlés egy állásfoglalást a Berzsenyi Dániel Főiskola szakmai, gazdasági önállósága mellett. Mint mondta, csak olyan együttműködést tudnak elképzelni, amely meghagyja az intézémény autonómiáját. Rettegi szerint integráció nélkül is megvalósítható BDF egyetemmé válása, hiszen öt kara áll akkreditációs eljárás alatt. A képviselők el is fogadtak – egy ettől némiképp eltérő – határozatot, melyet a polgármester fogalmazott meg: egy többpólusú, két központú egyetemet szeretnének, három egyetemi karral, gazdasági és szakmai önállósággal.

Takarékosabb város kell
Ugyancsak elfogadták azt a feladattervet, amely a város takarékosabb gazdálkodásnak alapja lehetne. Elsőként a hivatal osztályvezetőinek kell átvizsgálni ágazatukat, különös tekintettel arra, hogy mely feladatokat vállalnak önként, a területen hányan dolgoznak, és mennyi embert szolgálnak ki. Ezeket az adatokat össze kell vetni más városok mutatóival. Ebből nem marad ki a polgármesteri hivatal sem, de felülvizsgálatra jelölték ki a kommunális feladatok ellátásáról szóló szerződéseket, és a Vásárcsarnok működtetését is.

Szingli marad?
A BDF-ről szóló állásfoglalással annak létrejötte után szinte azonnal megismerkedhetett az oktatási tárca vezetője, aki az első napirendi pont tárgyalásakor érkezett a Városházára.
Az oktatási tárca vezetője kifejtette, jogában áll a BDF-nek saját perspektívájának kijelölésre, de az összefogásban nagyobb erő rejlik, "mint a szomszédvárak kurucos harcában." A demográfiai apály éreztetni fogja hatását a felsőoktatásban is, ha a mostani feltorlódás (a korábban diplomát nem szerzett emberekből) megszűnik.
A BDF kimaradt a korábbi integrációs folyamatból, "nem házasodott önként, és a kormányzati kényszer alól is sikerült kibújnia, szingli maradt." Maradhat most is – hangsúlyozta Magyar Bálint, de ez hosszútávon nem használ neki. Senki nem akadályozza meg, hogy a BDF önálló egyetemmé váljon, de diákokat a minisztérium nem tud garantálni, azt a jó szakok indítása garantálja. Nagy a verseny a világban a költségtérítéses képzésben résztvevő hallgatókért – hangsúlyozta a miniszter.
A nyugati régióban szükség lenne egy életképes szövetségre Sopron, Szombathely, Zalaegerszeg, Mosonmagyaróvár Keszthely részvételével. Ennek alternatívája egy olyan "locale college" lehet, amely helyi szinten működhet, de nem az élvonalban.
A miniszteri beszéd után dr. Ipkovich György ismertette a közgyűlés álláspontját: nem szeretnék, ha a Szombathely pénze, mellyel 1996 óta támogatja a számára fontos főiskolát, Sopronba kerülne.
(A közgyűlést követő, parázs hangulatú főiskolai fórumról itt olvashatnak bővebben)

Ha politizál, nem kap pénzt…
A közgyűlés délután négy órakor folytatódott a személyes gondoskodást nyújtó szociális és gyermekjóléti ellátások térítési díjának megállapításával. A civil szervezetetek pénzügyi támogatásról szóló rendeletet viszont nem sikerült elfogadni – az egyesületek önkormányzati támogatásának eljárásáról szóló jogszabályhoz annyi módosító indítvány érkezett, hogy Vigh Gábor javaslatára levették a napirendről. Eddig a polgármester saját hatáskörében osztotta szét áprilisban az egyesületeknek szánt pénzt. Erre az idén várhatóan később, a rendelet megalkotása után kerül sor, így most 9 millió forint vár a sorsára, az egyesületek pedig a támogatásra. Mint a közgyűlést követő sajtótájékoztatón elmondták, az új rendelet szerint nem jár majd önkormányzati támogatás olyan egyesületeknek, amelyek aktív politikai feladatokat vállalnak.

Konszenzussal a hosszútávú fejlesztésről - "hamarosan az idős hölgyek városa leszünk."
Minden képviselő igent mondott a város hosszútávú településfejlesztési koncepciójára. A dr. Csapó Tamás által vezetett team a város megrendelésre dolgozta ki a fejlesztési elképzeléseket, valamint azok forrását és hatását leíró dokumentumot. Ezt a képviselők alkalmasnak találtak arra, hogy alapjául szolgáljon a város településfejlesztési programjának és dicsérték a dokumentum átlátható, logikus felépítését is.

Néhány képviselő fűzött megjegyzést az előterjesztéshez. Szűcs Gábor (MSZP), a gazdasági bizottság elnökeként kevesellte a gazdasági fejezetben foglaltakt, javasolta egy középtávú gazdasági program kidolgozást.
Rettegi Attila az egyetemi fejlesztésről szóló fejeztet realitását kérdőjelezte meg a minisztérium integrációs törekvéseinek fényében, dr. Szabó Gábor szerint pedig a koncepció nem veszi kellőképpen figyelembe a város népességének csökkenést (2006-ra 80 ezer alá esik szombathely lakóinak száma), és arra is felhívta a figyelmet, hogy "hamarosan az idős hölgyek városa leszünk."
A kritikák ellenére egyhangúan elfogadták a koncepciót, annál is inkább, mert minden párt viszont látta saját ciklusprogamjában foglaltakat.

Intézményfejlesztés: ad acta?
Egy rendelet szerint már januárban el kellett volna fogadnia a közgyűlésnek a város nevelési, oktatási intézmények feladatellátáis, működtetési és fejlesztési tervéről szóló koncepciót. Az erről szóló előterjesztést első olvasatban elfogadta, de levette napirendjéről a közgyűlés. A Pro Savaria Egyesület képviselői szerint, nem is kellett volna napirendre tűzni, és jó időre ad acta kellene tenni, mivel a frissen megszavazott takarékossági feladatterv több pontjával ütközik.

Volán-vagyont a város tulajdonába!
A közgyűlés utáni sajtótájékoztatón minden frakció megemlékezett Németh Istvánról, tragikus halálával hozva összefüggésbe a márciusi közgyűlés békés és konstruktív munkáját.
Dr. Ipkovich György polgármester a fontosabb döntések között említette, hogy a  város bejelenti igényét a privatizáció előtt álló Volán várost megillető tulajdonrészére. A döntéssel kapcsolatban Szűcs Gábor az MSZP frakcióvezetője megjegyezte: nem lenne előnyös, ha a Volán-privatizáció során tulajdont szerző idegen befektető akaratától függne a város tömegközlekedése.
Biztosak abban, hogy ha a tulajdonrész a városhoz kerül, az "Szombathelynek és a Volánnak is jó lesz, de a szükséges gazdaságossági számításokat el kell végezni."

Döntöttek arról is, hogy a Művészeti Szakközépiskola új épületszárnyainak kialakításához címzett támogatásra (535 millió forintra) pályáznak. Kérdésünkre, hogy mikor kapják meg a –rendelet hiányában - a civil szervezetek az önkormányzati támogatásukat – dr. Ipkovich György azt válaszolta, hogy nem éri hátrány az egyesületeket.

Egy hónapot kibírnak…
A Szövetség Szombathelyért Egyesület képviselője, Gombás Endre szerint nem különösebb probléma, hogy másodszor sem ment át a közgyűlésen a civilek támogatásról szóló rendelet. A közgyűlés döntését annak tulajdonítja, hogy egy eddig példa nélkül álló rendeletet alkot a város, és a miniszteri látogatás is megzavarta a munkát.
Nem tartja soknak a módosító indítványok számát. Azt viszont bajnak látja, hogy emiatt késedelmet szenvedhet az egyesületek apanázsának szétosztása. A tanácsnok szerint egy hónapot azért átvészelnek a szerveztek.

A konstruktív ellenzék
Másképp látja ezt Marton Zsolt (MDF), aki szerint több hónapot is csúszhat a pénzosztás, ez különösen a városrészi egyesületeket hozza nehéz helyzetbe. Véleménye szerint a felelősség Gombás Endréé, aki egy ilyen nem túl nagy összegről szóló, "az önkormányzatiság kicsi szeletét jelentő rendeletet több hónapos munkával sem tudott megfelelő módon előkészíteni."
Böröcz Miklós frakcióvezető szerint a többi napirendi pontban azért születhetett sok egybehehangzó szavazat, mert jól előkészített anyagok kerültek a képviselők elé. Marton Zsolt azt hangoztatta, a márciusi közgyűlés is bizonyítja, hogy az ellenzéki konstruktivitás – a szocialisták korábbi kijelentésével ellentétben, melyet hazugságnak minősített – nem csak a médiában létezik.

Nem kérdezhettek a minisztertől
A Pro Savaria Egyesület frakcióvezetője, dr. Prugbereger Emil nehezményezte, hogy Magyar Bálint látogatása miatt több órára félbeszakadt a közgyűlés munkája.
Molnár Miklós azt is kifogásolta, hogy nem volt lehetőségük kérdéseket feltenni a miniszternek. (A főiskolán sem, mert nem fértek be a terembe.)
Szerintük a civilek támogatásával kapcsolatban megjegyezték, rosszul volt előkészítve a rendelet, amely a módosítások elfogadása után köszönőviszonyban sem lett volna az eredetivel. Üdvözölték viszont, hogy végre megszületett a takarékossági feladatterv. Szokásuk szerint ismét a nyilvánosság elé tártak egy olyan ügyet, amely arra utal, hogy a hatósági munka területén nem túl rózsás a helyzet. Az április közgyűlésen kérdezik meg a jegyzőt, hogyan lehet évekig úgy közterületet használni, hogy nem fizetik ki a közterület-használati díjat.

A főiskola integrációjával kapcsolatban dr. Prugberger Emil a Pro Savaria Egyesület tiltakozását hangoztatta. Az egyetemmé válást úgy képzelik el, hogy az intézmény önálló univerzitásként működik, vagy úgy, hogy a létező legteljesebb önállósággal rendelkezik egy szövetségi rendszeren belül.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Közélet