A Vas-Ép-Szer Kft. története a rendszerváltás éveiben kezdődött. A megyei építőipari vállalatokat sorra privatizálták, nem volt ez másként Vas megyében sem. A cégbíróságon fellelhető dokumentumok szerint a kft. végső, ezért ma is érvényes tulajdonosi struktúrája 1997-ban alakult ki.
A tulajdonosok listája
Eszerint a 32 millió 850 ezer forintos törzstőkével létrejött gazdasági társaságban mintegy 67 százalékkal Kovács Miklós a legfőbb tulajdonos. Az ügyvezető 19,3 millió forintot tett be a cégbe, rajta kívül nagyobb összeget Asbóth Atilláné (2 millió 390 ezer), Szűcs Gáborné ( 1,4 millió) és Simon Imre (1,8 millió) nevénél találtunk. A kft. tagjainak zöme egyszerű melós, akik százötven-százhetvenezer forinttal szálltak be az új cégbe. A készpénz mellett apportot is találunk a cég törzsvagyonában.
A Vas-Ép-Szer Kft. megbízható, bár kissé lassan fizető cégnek számított az építőipari piacon. Nagyságára jellemző, hogy a tavaly befejezett párizsi nagykövetség felújítását is ők végezhették el. Sokak szerint a külügyminisztérium több mint félmilliárdos beruházása okozta cég vesztét. Arról nincsenek megbízható információink, hogy a párizsi beruházásért cserébe kértek-e, és milyen ellenszolgáltatást a döntéshozók, viszont a Nyugat úgy tudja, hogy Kovács Miklós ügyvezető a mintegy egy évig tartó építkezés idején minden hónapban eltöltött néhány napot Párizsban.
Egyébként az ügyvezetőt már hónapok óta nem dolgozik. Táppénzen van két hónapja, hallottuk, amikor telefonon kerestük. Ugyanezt erősíti meg a cégbírósági anyagban található kérelem, amely szerint a kft. taggyűlése nem tudta megtárgyalni és elfogadni a 2000. évről szóló mérleget "az ügyvezető tartós akadályoztatása miatt".
Nem készült el a mérleg
A cégtörvény szerint az előző évről május 31-ig kell a mérleget beadni, ám a kft. a fenti ok miatt 15 napos határidő módosítást kért.
Arról, mi is történt a bő egy év alatt, nincs hiteles információ.
Az bizonyos, hogy idén februárban a cégbíróság megállapította a Vas-Ép-Szer Kft. fizetésképtelenségét, és elrendelte a felszámolását. Erre a Help Kft.-t jelölte ki. Azt ma még senki sem tudja, hogy a cég mennyivel sáros, mert a felszámolás kihirdetésétől számított negyven napon belül jelentkezhetnek a hitelezők a felszámolónál, s ez a határidő még nem járt le. Becslések szerint 200-250 milliót is elérheti a tartozás nagysága. Ez a szám önmagában is megdöbbentő, ám ha hozzátesszük, hogy 1999-ben még pozitív volt a Vas-Ép-Szer Kft. mérlege, akkor már érthető, miért érkezett csalás gyanúja miatt feljelentés a megyei főkapitányságra. A nemrégiben elkezdődött rendőrségi vizsgálat végső kimenetelét nehéz lenne megjósolni, ám az nem lehet kétséges, hogy a feljelentők az ügyvezető felelősségét firtatják.
A Nyugat úgy tudja, hogy volt olyan hitelező, aki olyannyira kereste az ügyvezetőt, hogy annak betegállománya alatt több fővárosi kórházban is érdeklődött.
Mi lesz a melósokkal?
Természetesen az egyszerű melósokat leginkább az érdekli, mi lesz a végkielégítésükkel. A felszámoló becslése szerint legalább 20 millió forintba kerül az összes dolgozó elbocsátása, s erre fedezetet a megmaradt vagyonból egyedül a Lovas utcai D telep eladása szolgálhat.
Nagy kérdés, ki és mennyiért, na és persze mikor vesz ipartelepet Szombathelyen.
Somos Zsolt