A rendszerváltás óta legeredményesebb évét zárta 2001-ben a Szombathelyi Határőr Igazgatóság, holott mind nagyobb gondot jelent az embercsempészet. Míg eddig távolról jöttek a szervezők, ma már egyre több helyi "kalauz" kapcsolódik be a zöldhatáron történő átjuttatásba.
A Szombathelyi Határőr Igazgatóság évértékelő értekezlete egy évtized után számolhatott be igazán kimagasló eredményekről. A csaknem 230 kilométernyi osztrák és szlovén határt védő egyenruhások 92 százalékos teljesítményt értek el annak ellenére, hogy a vasi határszakaszon jócskán megnőtt a szervezett embercsempészet a közelmúltban.
Tavaly közel 600 személy próbált meg átszökni a határon
Főként románok, afgánok, ukránok, de a sokszínűséget is mutatja, hogy a határőröknek összesen 83 ország állampolgáraival szemben kellett intézkedniük. A legforgalmasabb határszakasznak továbbra is a Körmend- Szentgotthárd- Rábafüzes vonal bizonyult, itt kísérelték meg a tiltott határátlépések 62 százalékát. Míg az elmúlt években nagyobb csoportokban, busszal jöttek a migránsok, most egyre jellemzőbb a kiskocsis, 2-3 fős illegális csapat. Új motívum az is, hogy az embercsempészetet a kiinduló országban, Moldáviában, Ukrajnában, Romániában szervezik, itt pedig helyismerettel rendelkező vasi előfutókat és "kalauzokat" alkalmaznak.
A legtöbben Romániából érkeztek tavaly is
Érdekes, hogy a szeptember 11-i események után egyharmadára esett vissza a román állampolgárok által elkövetett jogsértések száma. Ebben persze az is közrejátszott, hogy már tudható volt: 2002. január elsejétől ideiglenesen vízum nélkül utazhatnak Ausztriába a románok is. Meg is nőtt a keletje a hamis román útlevélnek...
Persze a szervezettség és kalauzolás ellenére sem sikerülhet mindenkinek az áhított nyugat elérése. Ismernek olyan "pácienst", aki ötször-hatszor tér vissza a messzi keletről --vagy éppen egy befogadó-állomásról.
Tavaly a szombathelyi közösségi szálláson 1742 főt helyeztek el, szeptember 11-e után pedig ide került az összes afgán menekült. Ma már nem kell félni attól, hogy a kalocsaihoz hasonló események megtörténhetnek, hiszen január elseje óta a szállás idegenrendészeti fogdaként működik. A korszerűsített és biztonságtechnikai rendszerekkel ellátott objektumban jelenleg 76 főt őriznek. Ők bírósági ítéletükre várva nem hagyhatják el a fogda épületét. Igaz, mint utólag kiderült: két hete volt egy falbontási kísérlet, de azt még csírájában elfojtották.