Savaria Szálló, péntek délután három óra. Habsburg Ottó és bájos felesége, Regina főhercegné feszített Vas megyei programjuk egyik állomásaként megérkeznek a média képviselőivel telezsúfolt szállodai különterembe: a Pán-európai Unió elnöke közvetlenségével, felesége arisztokratikus eleganciájával nyűgözi le az egybegyűlteket.
Hetven év száműzetés után Szombathelyen járt először
"Csak pár szót kívánok mondani, mert én rengeteget beszélek, és a mondanivalómnál mindig jobban érdekel mások véleménye"- kezdte mondandóját jellegzetes raccsolásával az utolsó megkoronázott magyar király fia, majd azonnal rátért hetven éves száműzetésének végét jelentő, első magyarországi látogatásának felidézésére: 1988-ban Szombathely volt az első magyar város, ahová a hosszú évtizedek után először ellátogathatott, ezért városunkat különösen szívébe zárta. Nem csoda, hogy eközben sármjával mindenkit levett a lábáról az európai politikai elit doyenje.
Magyarországnak elemi érdeke, hogy az Európai Unió biztonságát élvezze
"Egész életemben azért harcoltam, hogy Európa ne a Jaltai határok mentén érjen véget" - összegezte politikai munkásságát Habsburg úr, aki a politikában eltöltött hosszú évtizedek után is nyugodtan jelentheti ki: honfitársaira mindig büszke lehetett az Európa Parlament vegyes bizottságában: egységességük, illetve az a tény, hogy politikusaink nem viszik magukkal külföldre belpolitikai csatározásaikat, pártpolitikai nézeteiket pedig alárendelik az ország érdekeinek, fontos tényező a nemzetközi politikai életben.
"Miért szükséges az Uniós integráció? Alapvető fontosságú például, hogy biztos békében éljünk; ha egyedül maradunk, veszélyeztetve vagyunk, számunkra csak az Uniós tagság biztosíthatja a békét, a védettséget. Magyarország gyönyörű ország, de elődeink sajnos nem tudták, hogy a hadak útjára alapították országunkat. Magyarország elemi érdeke, hogy az Európai Unió biztonságát élvezze, mert az a gazdasági fejlődés, a haladás előfeltétele."
Nem félti Magyarországot a csatlakozástól
"Az Uniós csatlakozásnál meg kell tartanunk a nyelvünket, ez a döntő kérdés, mert a nyelv a mi kultúránk központja, ezáltal maradtuk fenn Európában" - tudtuk meg. "Bizonyos pontokban szükséges lesz a kompromisszum, hiszen hagyományainkból fel kell majd adnunk néhányat, de vehetünk is fel újakat. Most már tizenöt nemzet van az Unióban, és ők is - többé-kevésbé - megtartották a saját struktúrájukat. Nem félek attól, hogy uniformizálódna Európa, nekünk az a feladatunk, hogy ez ne következzen be. Az uniós tagállamoknál kevésbé, de főleg nálunk nem félek ettől, mert mi olyan erős nemzet vagyunk, hogy ebben a kérdésben nincs félnivalónk."
A sajtótájékoztató után Habsburg Ottó és kísérete felkereste a Berzsenyi Dániel Főiskola Társadalomtudományok és Európa-tanulmányok Intézetét, majd az Európai Dokumentációs Központot. A délután hátra lévő részét már Csepregen töltötte, ahol egy helyi üzemben tett látogatást, majd kultúrműsorral egybekötött, óriási érdeklődést és nagy sikert kiváltó díszelőadást tartott a kisváros lakóinak.