Útszéli plakát-kampány

Szombathely útjain a címer mellett újabb díszeket kaptak a lámpaoszlopok. Politikusok mosolyognak ránk - csak éppen tiltott helyről.

Mindenre, ami fix
Nem sokat alhattak azok a plakátolók, akik másfél hete egy éjszaka alatt teleragasztgatták a várost és környékét kedvenceik, vagy megbízójuk képeivel. A kizárólag forgalmas utakra koncentráló aktivisták mindenre rákenték ragacsukat, amiről úgy vélték: az elkövetkezendő hetekben szem előtt lesz. Így kapott új díszt telefonfülke, elosztószekrény, villanyoszlop, intézményi hirdetőtábla, közlekedési tábla hátoldala is. Helyenként a fákat .-sem kímélték, amíg tartott a rajzszög-készlet.

Kaparj kurta...
Természetesen ilyenkor megindul az ellenakció is, hiszen sokaknak szúrta a szemét a házuk elé ragasztott politikai plakát. A plakáttépők meglepetését valószínűleg hamar felváltotta a bosszúság, amikor rájöttek: a villanyoszlopot egyszerűbb kidönteni, mint eltávolítani róla a plakátot. A végeredmény pedig siralmas: a belváros lámpaoszlopai még hosszú hónapokig, évekig hirdetik fejmagasságban a ragasztgatók kultúrálatlanságát. Büntetéstől sem kell félniük a plakátolóknak ha a helyszínen nem csípték nyakon őket.

A szabályok
A plakátolás lehetőségeiről dr. Szele Györgyi, a választási iroda vezetője tájékoztatta magazinunkat. Az 1997-es, a választási eljárásról szóló törvényt (lásd melléklet) kiegészíti a helyi Önkormányzat által hozott rendelet, amely pontosan meghatározza a védett épületeket (pl. műemlékek), ahová tilos a plakátok kihelyezése, de a már korábban említett villanyoszlopok, jelzőtáblák, fák is szerepelnek a tiltólistán.

A jelöltet állító pártok és függetlenek március 15-ig regisztráltathatják magukat az Önkormányzatnál, hogy aztán 18-án sorsolással dőljön el, ki hol kap hirdetési felületet (a sorsolással csak a hely dől el, a hirdetési felület minden esetben egyenlő nagyságú). A kampány idejére öt helyszínen újra felállításra kerülnek az ideiglenes hirdetőtáblák: Derkovits bevásárlóközpont, Mari ABC, Borostyánkő áruház, Fő tér és Károly Róbert utca ad helyet a legális ragasztásra.

Ezen felül választókerületenként és jelöltenként 50 darab megállító-tábla ingyenes kihelyezésére is lehetőség nyílik. Ha valaki ennél többre vágyik, akkor a közterület használatért már fizetnie kell. De ha még ez sem lenne elég, akkor ott vannak az intézményi hirdetőtáblák, óriásplakátok, buszmegállók, buszoldalak, stb., de ezekért már komoly összegeket kell leszurkolni. Szabályozva van a ragasztó típusa is: vízben oldható szerrel szabad csak plakátot ragasztani, megkönnyítve ezzel a választások után a hirdetmények maradéktalan eltávolítását. Ez utóbbira is szabály van, május 21. után elméletileg már nem találkozhatnánk választási plakáttal az utcákon, azokat a jelöltnek el kell távolíttatnia. A gyakorlat azonban általában mást mutat.
Ezek a szabályok településenként változhatnak, attól függően, hogy a helyi jegyző mire adott engedélyt.

Nincsenek szankciók
Ennyi szabály után meglepő, hogy a szabályszegőknek gyakorlatilag semmiféle büntetéstől nem kell tartaniuk. (Kivétel, ha a plakátolót éppen ragasztás közben csípik nyakon, ekkor ugyanis "hirdetmények tiltott elhelyezése" miatt vonhatják felelősségre, ami felér egy ejnye-bejnyével). Panasz esetén a Választási Iroda megvizsgálja a bejelentést, és ha jogszabálysértést állapít meg, akkor erről tájékoztatja a sajtót. Ami vagy leközli ezt, vagy nem. Így tehát a ragasztgatók jó ízlésén múlik, hova helyezik a plakátokat és mi lesz velük azután.

A jövős plakát kezdődött el
Vas megyében eddig még csak a FIDESZ és közös jelöltjeinek plakátjai jelentek meg az utcákon. A legjellemzőbb előfordulási helyek a nagy forgalmú utak melletti lámpaoszlopok, buszmegállók.

Szombathelyen dr. Gyimesi József és Sági József képviselők plakátjai tűntek fel. Sági József kampányfőnöke meglepődve hallotta a hírt, Gyimesi József azonban készségesen válaszolt kérdéseinkre. Elmondta, hogy tud a plakátolásról, barátai, ismerősei végzik azt. Arról már ő is későn értesült, hogy helyenként túl buzgók voltak a ragasztók, de véleménye szerint még ez is megfelel a 90-es évek óta kialakult plakátolási szokásoknak. Állítása szerint környezetbarát, vízben oldódó ragasztót használnak, a gond inkább az, hogy a másik oldalról szervezett módon, célszerszámokkal történik a kihelyezett plakátok eltávolítása, amivel még kárt is okoznak a lámpaoszlopokban.

Gyimesi József szerint aktivistái ügyeltek arra, hogy csak olyan lámpaoszlopra ragasszanak, ami nincs frissen lefestve, illetve már látszódott rajta korábbi ragasztás nyoma. A képviselő csodálkozik rajta, hogy a másik oldal még nem kezdett plakátolni, de azt pozitív jelnek tartja, hogy sok lakossági telefont kapott arról, éppen hol és kik szabják le a plakátjait. Az eltávolításra vonatkozó kérdésünkre Gyimesi József ígéretet tett arra, hogy a választások után egy héttel el fogja távolíttatni a plakátokat és akár saját kezűleg is beszáll a munkálatokba, mint ahogy tette ezt az 1998-as választások után.

Le kell szedni a tilos helyre rakott plakátokat

A Vas megyei Választási Biztossághoz bejelentés érkezett, hogy dr. Gyimesi Józsefnek, az Fidesz-MPP-MDF közös szombathelyi képviselőjelöltjének plakátjait tilos helyekre ragasztották. A bizottság tegnap úgy határozott, hogy a villamos szekrényekre helyezett plakátok nem jogsértők, a villanyoszlopokra és a más intézmények hirdetőtáblaira kirakott plakátokat haladéktalanul el kell távolítani.

A "plakátháborúra" a választások után még visszatérünk és beszámolunk róla, valóban eltűntek-e a plakátok.

1997. évi C. törvény a választási eljárásról

42. § (1) A választási kampány végéig a jelölő szervezetek és a jelöltek engedély nélkül készíthetnek plakátot. A plakát olyan sajtóterméknek minősül, amely engedély és bejelentés nélkül előállítható. Egyebekben a plakátra a sajtóról szóló jogszabályokat kell alkalmazni.

(2) Plakát - a (3)-(6) bekezdésben meghatározott kivételekkel - korlátozás nélkül elhelyezhető.

(3) Épület falára, kerítésre plakátot elhelyezni kizárólag a tulajdonos, a bérlő, illetőleg - állami vagy önkormányzati tulajdonban lévő ingatlan esetén - a vagyonkezelői jog gyakorlójának hozzájárulásával lehet.

(4) Egyes középületeken vagy a közterület meghatározott részén plakát elhelyezését a helyi önkormányzat, a fővárosban a fővárosi önkormányzat műemlékvédelmi, környezetvédelmi okból rendeletben megtilthatja. Állami vagy önkormányzati hatóság elhelyezésére szolgáló épületen vagy azon belül plakátot elhelyezni tilos.

(5) A választási kampányt szolgáló önálló hirdetőberendezés elhelyezésére a közterület-használatról szóló jogszabályokat kell alkalmazni.

(6) A plakátot úgy kell elhelyezni, hogy az ne fedje más jelölt vagy jelölő szervezet plakátját, és károkozás nélkül eltávolítható legyen. A plakátot az, aki elhelyezte, vagy akinek érdekében elhelyezték, a szavazást követő 30 napon belül köteles eltávolítani.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Közélet