A globalizáció mégis jó?

"A környezeti katasztrófákkal riogató zöldek zöldségeket beszélnek, csak a világméretű szabad-kereskedelem a járható út"

Aranycsapat volt, velük elindult valami: a hírlapírás rendszerváltása, a sajtó reneszánsza. Az egyéni, azóta unos-untalan lemásolt, agyonrágott fiatalos, kreatív műfaj. A Magyar Narancs egykori tollnoka Seres László rég kinőtte mancsos-zubbonyát, elhagyta a narancsos fészket, az Élet és Irodalom tagságához szegődött. Ma jobboldali liberális, akkoriban baloldali anarchista volt.

Rajongótábora Szombathelyen is csekély
Pusztán a vendéglátó Liberális Akadémia törzsközönsége, valamint pár hívő újságíró kíváncsi rá. Pedig az Elender Székház Abbázia kávéházába meghirdetett beszélgetés témája, a globalizáció nagyon is jó alap lehetne a vitatkozásra. Az antiglobalisták érveit már úgyis ismerjük, hiszen számtalanszor, hol a környezettudatos Védegylet tolmácsolásában, hol egy MIÉP-nagygyűlés keretei között találkozhattunk velük. A másik oldal, a globalizmus apostolai igazuk mellett eddig nemigen szólaltak fel. Kár, mert a véleményhez, ha sajátot akarunk, ellenvélemény is szükségeltetik.

Mi a globalizáció?
Seres László most kettős szerepben érkezett: mint újságíró, és mint civil aktivista, aki elvi, morális okokból a globalizáció mellett tette le voksát. Civil szerveződésük, az F. Hayek Társaság (www.hayek.hu) a liberalizmus mellett kötelezte el magát. Azért jöttek létre, hogy a szélsőséges politikai erőkben és a zöld mozgalmakban erősödő globalizáció-ellenességtől óvják a társadalmat.
Mi a globalizáció? - kezdi bevezetőjét Seres. Az, ahol minden (piac, pénzügy, technológia) mindennel integrálódik. Majd vázlatol, nagy vonalakban felröppent pár megfontolásra érdemes gondolatot. Például a globalizáció, minden híresztelés ellenére nem egy tudatos szándék eredménye, mint ahogy ezt a MIÉP-esek a New York - Tel-Aviv tengely mentén feltételezik, hanem több folyamat együttes jelenlétének eredménye. Mondhatnánk úgy is, civilizációnk (mármint az európai) természetes folyománya. Természetes, amelyből a negatív tendenciák sem hiányoznak, vannak nyertesei és vesztesei. Ám ez önmagában még nem indokolja, hogy szakítani kellene vele, pusztán azt jelenti, a folyamat elején járunk.

A Föld szegényei is globalizációt akarnak
A szabadkapitalizmus, amikor a tőke határok nélkül közlekedik, Seres szerint morálisan az egyetlen járható út. Nincs demokrácia, azaz politikai, gazdasági szabadság a vállalkozás szabadsága, a pénz korlátlan mozgása nélkül. Bevallja: anarchista korában épp ebben tévedett igazán, demokráciát akart, kapitalizmus nélkül.
A tőke szabad áramlása azonban ma sem valósul meg, mivel a mai nyugati demokráciák kifelé, a szegény világ felé egyre zártabbak, és csak befelé nyitottak. Az antiglobalista érvelésre, miszerint a gazdagok, a globalizáció folyományaként kizsákmányolják, felzabálják a szegénységek elől a világot, így reagál: ma sokkal kevesebb szegény él a földön, mint korábban. A leggazdagabbakat tömörítő WTO abban hibás, hogy ezekért az országokért és a világméretű szabad kereskedelemért nem tett meg mindent. A jólétben élő antiglobalisták sem veszik figyelembe, mit akarnak azok, akik a szegény világban élnek. Hiszen a pár nappal a genovai incidens után Tanzániában megrendezett, a világ negyvenkilenc legszegényebb országát tömörítő konferencián ők éppen azzal a kéréssel fordultak a WTO-hoz: vegyék be őket is a globalizációba.

A globalizáció nem a kultúra elszürkülését hozza, sőt!
Nem vonja kétségbe, bizonyos szinten "amerikanizálódik" a világ, azonban ez nem jelenti azt, hogy a sokféleség megszűnik, hogy a különböző nemzetek kultúrája összemosódik, majd felszívódik. Hiszen látható: a helyi kultúrák soha ennyire nem virágoztak, mint most. A kultúrák, eszmék szabad terjedése tehát nem szürkíti, hanem színesíti a világot.
A fogyasztói társadalom bírálóinak pedig csak ennyit üzen: az emberek nem oktondi, manipulált lények, hanem szabad akarattal bírók, akiket a fogyasztásra senki sem kényszerít. Szabad akaratukból döntik el, hogy a bőség kosarából mit választanak, vagy mit nem.

A környezeti katasztrófáktól sem kell tartanunk
Szerinte mind gazdaságilag, mind környezetileg javul a világ, hiszen ezt jelzik a statisztikai mutatók is. Mint mondja, zöldek érvelése hibádzik, hiszen a környezeti mutatók nem bizonyítják egyértelműen sem a globális felmelegedés, az atomerőművek veszélyessége, sem a túlnépesedés okozta problémák tényét. A Római Klub hetvenes években közzétett jóslatai sem váltak valóra.

Globalizáció és az Orbán-kormány
Kampányidőszak révén a globalizációról is hamar aktuál-politikára terelődik a szó. Seres, bár jobboldali liberálisnak tartja magát, bevallja: mindenképpen kormányváltást szeretne. Mert ma már, a populista, osztrák Szabadság Pártra hajazó Orbán-kormány ténykedése révén sokkal szűkebbnek látja az ország horizontját, mint négy évvel ezelőtt. Úgy véli, ha nem vigyázunk, hazánkban a globalizációs folyamat megrekedhet. Ugyanakkor bízik abban: időközben, a rendszerváltás óta már felnőtt egy olyan generáció, akik az Orbán kontra MIÉP beszűkült reflexeire már nem vevők. Ők chatelni akarnak, szörfözni a hálón, és nyitottak a világ felé. Mert Seres szerint a világ még soha sem volt ennyire megismerhető, és ezt a fiatalok szeretnék minél jobban kihasználni.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Közélet