Az utolsó szombathelyi közgyűlés

Utolsó alkalommal ültek össze a munkálkodni szombathelyi városatyák. A kampány árulkodó lólábát sikerült belógatni a szakmai vitákba is.

Rögvest az elején, a napirend előtt Prugberger Emil alpolgármester választási etikai kódex összeállítását javasolta annak érdekében, hogy az induló személyek lejáratása helyett a politikai programok versenyét jelenthesse a kampány. Lehet, hogy az alpolgármestert a "Lépjenvisszaprugberger" névvel és programmal megalakult polgári kör tevékenysége inspirálta az viszont tény, hogy egyhangúlag megszavazott javaslata a továbbiakban semmi szerepet nem játszott...

Etika és vastag bőr
A következő pillanatban ugyanis Rettegi Attila, a Fidesz városi elnöke üdvözölte Czeglédy Csabát, aki az utolsó közgyűlésre felfüggesztette korábbi döntését, miszerint bírósági ügye végső lezárásáig nem vesz részt a testület munkájában. (Czeglédyt elsőfokon ugyanis elítélték adócsalásért.) Annak idején ezt a döntést az MSZP-frakció elnöke jelentette be, ezért a fideszes képviselő - külön hangsúlyozva az okirat-hamisítást - tőle kérdezte meg, miért is van itt mégis a képviselő. Ipkovich György nem kívánta kommentálni párttársa döntését, mint mondta, döntése okáról sajtótájékoztatón számolt be Czeglédy - de annyit megjegyzett: "elég vastag önbizalma van" a Fidesz-frakciónak, ha ezt a kérdést itt fel merték tenni... (A Fidesz frakció két tagja, Kövesdi Zoltán és Sákovics Csaba ellen ugyanis épp rendőrségi eljárás folyik, egy másik képviselőt. pedig már jogerősen el is ítéltek, ők azonban nem függesztették fel munkájukat.) Szabó Gábor polgármester a szóváltást azzal zárta le, hogy Czeglédy teljes jogú tagja a közgyűlésnek.

Ami még szakszerű volt...
A városi költségvetés első félévéről szóló beszámolót, illetve a költségvetési rendelet módosítását viszonylag nyugodt légkörben sikerült megtárgyalni. Bár az utóbbiban az ellenzék már-már monomániás igyekezettel kifogásolta a szerintük kétmilliárdos, a kormányzó koalíció szerint "csak" 1,4 milliárdnyi hitelállomány nagyságát, amire Horváth Zsolt, a pénzügyi bizottság fideszes elnöke tudatos rémhírterjesztéssel vádolta az ellenzéket. (19 igen szavazattal 3 nem és 6 tartózkodás mellett végül a módosítást elfogadták.)

Aki kampányol, és akik nem
Különösebb balhé nélkül ment le a kizárólagos, illetve a többségi önkormányzati tulajdonban lévő gazdasági és közhasznú társaságok beszámolójának elfogadása is, csak Csermelyi András kötözködött. A kíváncsi szocialista képviselő azt firtatta, a Fidesznek a helyi sajtóban megjelent nyilatkozata (miszerint újbóli hatalomra kerülésük után sem kívánják emelni a távfűtés díját), a Távhőszolgáltató vezetőjével történt egyeztetés után született-é?...

A polgármester figyelmeztette, hogy ne itt kampányoljon, de "közgazdaságilag megfontoltnak" ítélte az ígérvényt. Vígh Gábor, a gazdasági bizottság fideszes elnöke szerint a Távhő gazdálkodása "olyan eredményességi pályára állt rá", hogy - ha a kormány is tartja szavát - ígéretük vállalható. Böröcz Miklós, a közlekedési bizottság MDF-es elnöke jónak látta hangsúlyozni, hogy nem Fidesz-, hanem Fidesz-MDF program készült. A pénzügyér Horváth Zsolt pontosított: céljuk az, hogy az inflációt meghaladó mértékben ne emelkedjen a későbbiekben a távhőszolgáltatás díja. Csermelyi András ezután viszont már nem kapott szót a polgármestertől, merthogy ő "provokálta a vitát", s ha így folytatódna, még az is megeshetne, hogy a továbbiakban (mondjuk a Házkezelési Kft. beszámolója ürügyén) a szocik saját lakásprogramjukat ismertetik.

Az őrület órái, avagy beszámoló a ciklusprogramról
Délután négytől este kilencig csócsálta a testület az elmúlt négy év munkájáról szóló beszámolót. (Közbeékelődött a két közgyűlés közti beszámolók tárgyalása, amiben Kővári Attila és Vígh Gábor csörtéje volt a legizgalmasabb. A szegfű, illetve narancs jelvénnyel egymásnak feszülő városatyák ugyanabban a körzetben indulnak újabb mandátumért, ami némi magyarázatot ad becsületsértéseket sem nélkülöző vitájukra.)
Egy darabig minden normálisan ment: a polgári koalíció lelkesen, az ellenzék valamivel visszafogottabban dicsérte a ciklus eredményeit. Mindez persze rohadtul unalmas volt, a tudósítónak talán ezért nem sikerült tetten érnie azt a pillanatot, amidőn a viszonylag szolid, mintegy szereposztás szerint folydogáló társalgás hirtelen átcsapott a süketek szokásos párbeszédébe.

Az még tökéletesen belefért a konstruktív ellenzékiségről vallott közfelfogásba, hogy az MSZP-s Szücs Gábor szerint hitelesebb lehetett volna a beszámoló, ha arra is vesztegetnek néhány szót, amit az eredeti ciklusprogramból nem sikerült megvalósítani. (Akinek jó a memóriája, az tudja, hogy a szentkirályi kavicsbánya hasznosításától a színházalapításig jó néhány ilyen terv álom maradt.)

Adatok - pro és kontra
Alighanem a szadeszos Németh Kálmán és Vargha Károly ronthatták el a dolgot, akik nem átallották a konkrét helyzet konkrét elemzésének undok módszerét alkalmazni. A másik oldalról nézvést persze demagógia a gáz-közművagyonból származó, 2,6 milliárd (azaz: kettőezer-hatszázmillió!) forintos bevétel felélését állítani szembe az önkormányzat intézményeinek elmaradt felújításával. (Amúgy meg szemen szedett hazugság is, mert a 2,6 milliárdot nem pazarolták el! - mondták a polgárok.)
Horváth Zsolt szerint ’98-ban üres kasszát és kifizetetlen számlákat találtak, s vitatta azt az ellenzéki állítást is, miszerint az elmúlt négy évben nem érkezett állami pénz a városba. Az elkerülő út újabb szakasza, a megyei könyvtár rekonstrukciója, a levéltár új épülete, az atlétikai pálya, mind-mind központi forrásokból jött létre.

Az SZDSZ-es Wagner András, aki 8 évig volt a város polgármestere, értelmetlennek vélte a két utolsó, egészen különböző gazdasági hátterű ciklus állandó összehasonlítgatását. Azt viszont lényegesnek tartotta tudatosítani, hogy a Horváth Zsolt által említett nagyberuházások nem érintették a város költségvetését. Utódja ezt elismerte, de hangsúlyozta, milyen erőteljes lobbi-tevékenységre volt szükség ezek, valamint számtalan más fontos ügy, például az Európai Dokumentációs Központ létrehozása, vagy a Berzsenyi Dániel Főiskola egyetemi akkreditációja érdekében.

Ordítva tiltakozunk
Szóval ilyen szépen beszélgettek el egymás mellett, amikor László Győző, az előző ciklus szocialista ex-alpolgármestere kért szót, és lőtt bakot... Azzal a polgári állítással kívánt vitába szállni, miszerint az ő idejében mindössze 400 millió forintos központi forráshoz jutott volna Szombathely. Vagy harminc tételből álló takaros listát állított össze, melyben szerepeltek olyan milliárdos beruházások is, mint az Ipari Park létrehozása, az elkerülő út első két szakasza, majd jött a baklövés. "Ugye jó volt felavatni a Brenner Tóbiás körutat? - kérdezte Szabó Gábort -, de kérdem én, mi mit fogunk avatni jövőre?"

A polgármester szavába vágott, hogy a ciklus elején elődjével együtt adták át a körutat a forgalomnak, a költségek nagy részét pedig ’99-ben már az új testület fizette ki. Innentől sok mindent nem lehetett érteni: László Győző azt kiabálta, hogy ő még sose kiabált bele a polgármester szavaiba, Szabó Gábor meg azt, hogy kétségbe vonja az adatokat. Az ordítozás vége az lett, hogy a megsértett László Győző nem fejezte be felszólalását, a polgármester meg igen. De erre már igen kevesen voltak vevők a polgári koalícióban is: a frakció jelentős része kiment a folyosóra. Míg az eredményes szavazás érdekében a testület vakációzó tagjaira vártak, Böröcz Miklós próbált csillapítólag hatni képviselőtársaira. "Semmi sem valósult volna meg a ciklusprogramból, ha a többség szavazatait nem kapta volna meg" - jelentette ki, mintegy bevonva ezzel az ellenzéket is a közösen elért sikerekbe.

Szubjektív
Kinn a folyosón az egyik - nem ellenzéki! - képviselő vágyódva idézte Ipkovich Györgyöt, aki "megígérte": ha polgármester lesz, négy óráig tart csak egy-egy közgyűlés. (Ebben magam sem kételkedem, de pontosítanék: hajnali négy óráig...) Egy másik képviselő úgy látta: ha a tévé nem közvetíthetné a közgyűlést, a sajtó pedig csak a határozatokról hozna rövid összefoglalót, sokkal kevésbé volnának aktívak a városatyák. De hát a közgyűlések sajnos nyilvánosak, ami kétségtelenül egyik nagy hátránya a demokráciának...

És ami a végére maradt
A közgyűlés napirendjén szereplő további 11 (!) előterjesztést alig egy óra alatt lezavarta a testület. A Szűrcsapó utcai védőnői szolgálat elhelyezése, valamint a Fogyatékkal Élők Napközi Otthonának a Neumann iskola 11-es Huszár úti épületében való elhelyezése kapcsán alakult csak ki kisebb vita.
Elfogadták a Zanati úttól északra, a 86-87-es utak csomópontjától délre eső területnek, valamint a kámoni Arborétum környékének rendezési tervét, és a város településszerkezeti tervének és szabályozási tervének módosításához szükséges döntést. Elfogadták a városi főépítész beszámolóját, a fogászati alapellátás funkcionális privatizációjára tett javaslatot és ellátást kötöttek a Regionális Szociális Forrásközpont Kht.-val. Módosították a közművelődési intézmények alapító okiratát, és döntöttek arról, hogy a Jászi Oszkár utcában bérlakások épüljenek. Az utolsó pillanatban mégis elfogadták a választási bizottságok tagjainak megválasztására tett jegyzői javaslatot.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Közélet