"Komolyan veszem, amit csinálok."

interjú Szabó Gábor polgármesterrel

Ami jó, és ami nem
- Ha csak egy dolgot emelhetne ki polgármestersége idejéből, mi az, amire a legbüszkébb?
- Ha valamiért érdemes volt polgármesternek lenni, az a Savaria Karnevál. Számomra ez volt az elmúlt évek legnagyobb sikere.

- És mi az, amire a legkevésbé büszke, amit ma másképp csinálna?
- Sok mindent, például a nyelvvizsga-ügy kezelését. Emellett jobban megválogatnám a körülöttem dolgozó munkatársakat. Mára sikerült egy jó csapatot összehoznom, az elején nem így volt.
Másképp alakítanám az alpolgármesterrel, Prugberger Emillel is a viszonyom. Elkövettem azt a hibát - mivel soha sem sejtettem, hogy milyen pozícióra is tör -, hogy partnerként kezeltem, és megosztottam vele a városvezetés örömteli pillanatait. A szürke hétköznapok viszont többnyire rám maradtak.

A polgármester és az alpolgármester
- Más vélemények szerint viszont Prugberger alpolgármester urat Ön állította némileg kényszerből csatasorba, amikor a nyelvvizsga-ügy miatt nem szívesen vállalt, nyilvános szereplést...
- Igen, azonban Prugberger Emil utána sem vállalt szívesen olyan munkát, aminek nem volt sajtóértéke. Csak ott szeretett nyüzsögni, ahol volt kamera, ahol lehetett nyilatkozni. Kettőnk között ez a legfőbb különbség.

- Ma már azonban Ön is szívesen vesz részt protokolláris rendezvényeken, pedig a hírek szerint nehezen rázódott bele ebbe a szerepbe.
- Valóban. De akárki ül a polgármesteri székbe, ezt tanulnia kell. Legalább két év kellett ahhoz, hogy a polgármesterséggel kapcsolatos feladatokat - amelyek összetettek és bonyolultak, ezeregy szerepkörből állnak - megtanuljam jól végezni.

- Hát akkor most a városvezetésben ketten is vannak, akik úgy érzik, jól végeznék ezt a munkát. Milyen viszonyban dolgozik ma együtt a város polgármestere és alpolgármestere?
- Nem igazán jóban. Azt ígérte, velem beszéli meg először, ha elhatározásra jut. Nem így történt...

Beszéljünk a nyelvvizsga-ügyről!
- Visszatérve az Ön által is említett nyelvvizsga-ügyre, hogy értékeli így utólag?
- Ebben a történetben azt tartom övön alulinak, hogy egy polgármestert miért kellett meghurcolni épp akkor, amikor jól ment a városnak? Miért kell valakit olyan dologgal megrágalmazni, aminek semmi köze sincs a hivatásához? Korábban ez nem volt szokás.

- Ha mindennek nem volt alapja, miért nem zárta rövidre az ügyet, és mutatta be nyelvvizsga-bizonyítványát
- A boszorkányperek időszakában és az ötvenes években volt szokás az, hogy a vádlottnak kellett bizonyítani ártatlanságát. Az lett volna a tisztességes, ha egy hónap alatt lezárják az ügyemet. Hiszen a további egy évben sem találtak semmit, akkor, kérdem én, mire alapozták a vádat, miért hurcoltak meg?

- Gondolom azért, mert beígérte a szombathelyieknek, aztán hónapokig senki sehol nem találta az Ön nyelvvizsgáját igazoló dokumentumot.
- Ha bemutatom a papírt, akkor is a vádlott igazolja az ártatlanságát, ez így a visszájára fordított római jog.
Nem lenne szabad ilyen módon egyetlen közszereplőt sem meghurcolni, mert akkor eztán bárkit bármivel megbélyegezhetünk. Ráfoghatjuk, hogy pedofil, és ha tudja, bizonyítsa az ellenkezőjét. Az eset persze rendkívül tanulságos, ilyen szélsőséges helyzetben ismerni meg igazán, ki az ellenség és ki az igazi barát.

Akik maradtak, akik nem, s akik visszatértek...
- No és ki volt az igazi barát? Kik tartottak ki Ön mellett?
- A szombathelyi Fidesz.

- A megyei?
- Ők nem.

- A tanácsadó testülete?
- A tisztességesebb tagjai igen, a kevésbé tisztességesek nem.

- Akkor most nagy elégtételt jelenthetett az Ön számára, hogy bár kizárták a pártból, Orbán Viktor a Városi Tv-ben nemrég mégis azt nyilatkozta: Ő mindig kiállt maga mellett. Sőt, a választási plakáton is együtt láthatóak. A cél újra összehozta Önöket?
- Viktorral a szakkollégiumi idők óta, majd két évtizede jó a kapcsolatom. Már 2001 nyarán, a Vas Népében, egy vele készült interjúban is azt nyilatkozta: sikeresnek tartja a városépítő munkámat. Arra, hogy miért nem látogatott gyakrabban a városban, azt mondta: "Nem oda kell járni, ahol jól mennek a dolgok, hanem ahol baj van".

"... sokkal jobban állok, semmint gondolták..."
- Akkor Ön szerint mégis miért tartott olyan sokáig a Fideszben a szombathelyi polgármester-jelölt kiválasztása?
- Az esélylatolgatás tartott sokáig. Szerintem a döntésben nagy szerepet játszott az SZDSZ júniusi közvélemény-kutatása, amiből kiderült: sokkal jobban állok, mintsem gondolták...

- Minek vagy kinek köszönheti, hogy egy vertnek nevezhető helyzetet követően most újra bizalmat kapott?
- A sokszínű helyi jobboldalon valószínűleg én tudok leginkább konszenzust teremteni. Elismerik a munkámat. Mindig voltak választási ígéretek, de senki sem hitte el, hogy ezt mi be is tartjuk. Számos olyan dolgot sikerült véghezvinnünk, amiről sokan álmodni se mertek. Jó néhányan, beleértve az alpolgármester urat is, kételkedtek a karnevál sikerében. Amikor aztán sikeres lett, hirtelen mindenki a támogatója lett. Az elkerülő útról azt mondták, csak egy vicinális, úgy sem lesz belőle komoly útépítés. Most meg lehet nézni. Elkészült a Tófürdő rekonstrukció, a Kalandvár...

- Azért voltak kudarcok is, például a Főtér.
- Ezt az ügyet tudatosan szabotálta az ellenzék, nehogy a karnevál időszakára új, látványos elemmel gazdagodjon a város. Ők azt szerették volna, ha egy gödör marad a helyén, mert annak idején, amikor Wagner András nem tudta a főtéri foghíjat beépíteni, mi is egy gödörrel kampányoltunk ellene.

Mi lett a régi csapattal?
- A régi csapatából, tanácsnokai közül szinte senkit sem indítottak újra a választásokon.
- Négy évvel ezelőtt még aktívan részt vettem a csapat kialakításában, most azonban csak egy szereplő voltam, akit felkértek a polgármesterségre. Az, hogy a választásokon kiket indítanak, az MDF, Fidesz, Fidelitas háromszögében dőlt el.

- Meghatározó személyek hiányoznak...
- Én meghatározó embernek tartom Böröcz Miklóst is, aki Rettegi Attila mellett a másik alpolgármester-jelöltünk.

- Valamikor a helyi politikában a másodvonalhoz tartoztak. Az elsőbe Sákovics Csabát, Kövesdi Zoltánt és Vigh Gábort sorolták.
- Bizonyos fokig sajnálom a Kövesdi Zoli távollétét, jó jogász volt...

- Sákovics Csaba és Kövesdi Zoltán az ellenük folyó büntető ügyek miatt estek ki?
- Bizonyára ez is benne van, nem akartak támadási felületet. De mint mondtam, nem és döntöttem, nem vettem részt az előkészítő munkákban sem. Azt azért sajnálom, hogy a Fideszbe nem hívtak el, hogy számoljak be legalább az elmúlt négy évről.

Egy Fidesz által támogatott független jelölt
- Szándékozik újra belépni a Fideszbe?
- Pillanatnyilag a város és a választás szempontjából ez a kérdés nem fontos. Én tudom a helyemet, soha nem tagadtam meg a Fideszt, melynek egyik alapítója voltam, akkor sem, amikor lett volna rá okom. Engem nem a szombathelyiek, hanem a megyei küldöttek zártak ki, de én a megyével sem éreztettem soha, hogy ezért neheztelnék rájuk.
A rendszerváltás óta egyébként a megye és a város között nem volt olyan jó együttműködés, mint mostanában. Többek között végre hosszútávra megállapodtunk a kórház és a közös fenntartású intézmények sorsáról.

- Ha újraválasztják, így függetlenként mekkora lesz a mozgástere?
- Ha igaz az, hogy jelentősen nő majd az állami normatíva, akkor nagy. Persze minden azon múlik, milyen összetételű lesz az új önkormányzat. Én még azt sem tartom kizártnak - ezért sem lenne jó, ha a kampány eldurvulna - hogy az MSZP-vel kell majd nagykoalíciót kötnünk. Azt megtanulhattuk, hogy nem jó a városnak, ha a vezető erők csak minimális többségben vannak, ez a helyzet a jó ügyek sorát siklathatja ki, mint például a színházat.
Persze nem mi, hanem a választópolgárok fogják eldönteni mi lesz. Egyébként a szocialisták jelöltjével, Ipkovich Gyurival kifejezetten jó kapcsolatom van.

Ki hozza a döntéseket?
- Olyan véleményt is halottam már, hogy nem rossz ember ez a Gábor, meg is lehetne vele egyezni egy csomó mindenben, de aztán közbe lép az őt körülvevő és erősen befolyásoló mag, és még a döntései végrehajtását is megvétózza. Mi igaz ebből?
- Az elején nagy tanácsadói hátteret működtettem magam körül. Többek bánatára azonban már két éve nem hívtam össze őket. Soha nem volt vezető szerepük, az igaz, több dologban hallgattam rájuk. Immár két éve bevezettem az egyszemélyi vezetést, persze csak részben, hiszen a frakcióüléseket és a vezetői egyeztetéseket megtartjuk, de a tanácsadói értekezleteket megszüntettem.

Mi a helyzet a hivatalban?
- Szerintem az illetők nem a volt tanácsadóira gondoltak, de nézzünk egy másik személyi kérdést: Kaczmarsky János jegyző. Rendszeresen támadják őt jobboldali képviselők a közgyűlésben, egy sajtótájékoztatón pedig kettejük között éles szópárbaj zajlott. Többen úgy vélik, míg a jegyző jobbára csak azzal foglalkozik, hogyan védje meg magát, a hivatalba beköltözött a korrupció.
- A korrupcióra utaló visszajelzéseket nap mint nap kapok én is. Azonban a kenőpénzekről semmilyen bizonyíték nincs. A hivatal persze nem homogén, két forró pontja van, az építési hatóság és a városüzemeltetés, itt mindenképp rendet kell teremteni. Felháborítónak tartom, hogy hat hónapot kell várni egy-egy engedélyre. A hivatal harmadik neuralgikus pontja az okmányiroda. Már ígéreteket kaptunk a létszám- és hálózat-fejlesztésre.

Ami a kérdés másik felét illeti, valóban néhányan elégedetlenek a jegyző úr tevékenységével. Én viszont elégedett vagyok, annak ellenére, hogy - bár az elején a támogatásáról biztosított bennünket - egy ideje passzív ellenállást tanúsít felénk.

- Azt is mondják, hogy a jegyzőt azért támadták, mert útjában állt egyes képviselők ügyeskedéseinek...
- Nem hiszem. A törvényesség tekintetében a statisztikák szerint Szombathely önkormányzata a többi várossal összehasonlítva is jól áll. A jegyző úr például a vagyongazdálkodási részt nagyon jól végezte, az elmúlt időszakban szépen gyarapodott a város.

- Az alpolgármester úr, Prugberger Emil a Pelikán Hotelben tartott sajtótájékoztatóján épp az ellenkezőjét nyilatkozta.
- Nem is ismeri igazán a költségvetést, hiszen soha sem vett részt annak alapos előkészítő munkálataiban. Ezek szerint nem ismeri a vagyoni helyzetünket sem.

"Én nem telefonálgatok sehová.."
- Tagja valamilyen polgári körnek?
-Nem, bár ugyanúgy hívtak engem is, mint az alpolgármester urat. Időnként el is megyek egy-egy megmozdulásra, de megőriztem a függetlenségemet.

- Milyen sajtót olvas?
- Ha van rá időm, mindegyiket. A Nyugat.hu rólam szóló botrányos fórumírásit is megkapom, ha lenne időm, szívesen beszállnék ebbe a játékba, de csak nevüket vállaló emberekkel szeretnék diskurálni.

- Emlékszem egy fiatalemberre, aki 5 évvel ezelőtt egy közgyűlésen felpattant, és kifakadt az akkori polgármester, Wagner András ellen, hogy nem tisztességes dolog kampányidőszakban lakossági fórumot, átadások sorozatát tartani. Ma pedig Ön szinte folyamatosan vágja át a szalagokat. Mi változott?
- Ezek a polgármesterségből adódó teendők. Ott van a helyem, nem állhat meg az élet, mert kampány van.

- Akkor sokat bírálta az önkormányzati médiákat is, mondván, hogy nem érvényesül bennük a sajtószabadság. Most pedig arról szólnak a hírek, hogy a városházán valaki sűrűn felemeli a telefont, ha például arról van szó, hogy a helyi televízió híradójában mi és ki szerepeljen.
- Korábban szerződés írta elő a polgármesteri cenzúrát. Wagner András ezt az eljárást helyeselte is, szerinte fenn is kellett volna tartani. Én nem telefonálgatok sehová, részemről nem volt kézi vezérlés.

"Komolyan veszem, amit csinálok."
- Sokféle pletyka kering arról is, hogy a polgármester hol építkezik...
- Komolyan, hol? Én erről még nem is hallottam, legalább tudjam, mit találtak ki... Nincsen és mostanában nem is lesz házam. Az első válásom óta nem volt önálló lakásom, azt otthagytam a volt feleségemnek és a gyereknek, hogy ne legyenek gondjaik. Lakáshasználó lettem a nagyszülői házban, majd polgármesterként végig albérletben laktam.
Amikor szóba került, hogy kaphatnék egy szolgálati lakást - ahol polgármesterként a reprezentatív vendégeket is tudnám fogadni - politikai körökben olyan ellenállást tapasztaltam, hogy inkább lemondtam róla.
Most lesz meg az első saját lakásom. Az Oladi lakótelepre költözünk feleségemmel egy egy plusz két fél szobás használt lakásba. Nem lesz titok, hol élek, mindenki láthatja majd nevemet az ajtó névtábláján.

- Több párttársa is nyilatkozta mostanában, ha voltak is Önnel gondok az első két évben, ma már nincsenek. Állítólag egyébként is nagyon komolyan készül a választásokra, s emiatt képes volt életmódot is változtatni. Kevesebb lezserség és szabadidő, több munka. Már nem is késik?
- Komolyan veszem, amit csinálok.

- Nemrég Wagner András, volt polgármester mondta a Nyugaton: naiv dolog úgy vállalni egy politikai tisztséget, hogy az embernek nincsenek konkrét tervei arról, mi is lesz, ha vége lesz. Ön mit tervez, ha mégsem nyerne?
- Ha úgy alakul, lehet, hogy nem is élek a listás képviselői jogommal, hanem visszavonulok tanítani.

A szombathelyi polgármester-jelölteket bemutató sorozatunk további darabjai:
A lehetőségek alatt teljesít a város - Interjú Ipkovich Györggyel
"Egyedül, a saját akaratomból" - Interjú dr. Prugberger Emillel

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Közélet