- Korábban hol találkozhattak a szombathelyiek a Szövetség Szombathelyért Egyesülettel?
- Az egyesület nem a választásokra verbuválódott össze. A rendszerváltás tizedik évfordulóján, 2000-ben alapítottuk, amikor is úgy láttuk, hogy Szombathelyen megállt a fejlődés. Olyan, a szakmájukban már sikeres emberekben fogalmazódott meg az egyesület szükségessége, akik országos és pártpolitikával nem akartak foglalkozni, csak a várossal szerettek volna törődni. Már a megalakuláskor sem titkoltuk, hogy direkt módon is igyekszünk majd politizálni, de nem tömegszervezet létrehozására törekedtünk. Fontosnak vélt témák köré - úgy, mint színházkérdés, sporttörvény, sajtó és nyilvánosság - szerveztünk közéleti fórumokat, előadásokat, vitaesteket, országosan is ismert szakemberek részvételével.
Tiszta lappal, paktum nélkül
- Milyen ütőkártya van a szövetség kezében?
- Információim szerint a választásokon induló szervezetek közül a miénk az egyetlen, amelyik nem paktált le egyetlen párttal sem, és az október 20-ig működő közgyűlésben nem rendelkezik képviselettel. Mindenki szövögeti a terveit, sorra veszik át az elemeket a mi programunkból is. Mindez nem is lenne gond, csak hogy nekik eddig is lett volna lehetőségük tenni. Van olyan szerveződés, amelyik a "pártmentes politizálás" szlogent ismételgeti, de annak ellenére, hogy volt egy képviselője, az elmúlt négy évben egyetlen olyan javaslattal sem állt elő, ami a város életét pozitívan befolyásolta volna.
"Baloldali sohasem voltam, de ennek most nincs jelentősége"
- Az Ön neve nem ismeretlen Szombathelyen. Mióta és milyen formában kapcsolódik a várospolitikához?
- A közéletben a rendszerváltást megelőző évektől veszek részt, az akkor alternatív ellenzéki csoportosulásnak számító Éhen Gyula Kör tagjaként. Jelenleg elnöke vagyok a körnek, akárcsak a Szövetség Szombathelyért Egyesületnek. Láthatóbban 1994 óta tevékenykedem. 1998-ig Kámon és Herény körzet képviselője voltam. A kereskedelmi, a közbeszerzési és a gazdasági bizottság munkájában is részt vettem. Ez utóbbinak máig tagja vagyok. Időközben volt egy féléves Fidesz-félrelépésem. Problémám nem magával a Fidesszel, hanem a szombathelyi csoporttal volt, ez vezetett a kilépésemhez.
A minta: Pavelkovits László és Csinger Péter
- Milyen csapattal indulnak?
- Minden körzetben állítunk jelöltet, kettő kivételével. Az egyik a 14-es, ahol Pavelkovits László, a másik a 17-es, ahol Csinger Péter független jelöltet támogatjuk. Számunkra ők minták, ilyen típusú képviselőtestületet szeretnénk. Büszke vagyok arra, hogy Pavelkovits László korábban az én ösztönzésemre lett képviselőjelölt. A csapatunk magja az egyesület tagjaiból áll, s közel sem véletlenszerű az, hogy ki melyik terület vállalta magára. Kiemelni senkit sem szeretnék, a lényeg, hogy mi a polgármesterrel szemben lévő, középső székeket szeretnénk elfoglalni a közgyűlésben. Sem jobbra, sem balra nem húzunk, s jóllehet én magam baloldali sohasem voltam, ennek most nincs jelentősége, mert itt és most egy város irányításáról van szó.
- A megelőző időszakot hogyan értékeli?
- Az elmúlt évekkel nem szeretnék foglalkozni, ez a mindenkori ellenzék dolga. A baj amúgy sem azzal van, ami megvalósult, hanem azzal, ami elmaradt. Sorolhatja bárki, hogy mennyi milliárd jött Szombathelyre, de előbb nézze meg, hogy mi származik a közgyűlés helyes döntéséből és mi az, ami állami beruházásként valósult meg. A város maga csupán 350 millió forint nyert. 300 milliót a lakásépítéshez, 50 milliót pedig a sportpályához. Ennyit és nem többet.
Programsoroló
- Mire készül az egyesület?
- Nem párt vagyunk, hanem civil szervezet, épp ezért nem ciklusokba, hanem az egyes kérdésekhez rendelt időhatárokban gondolkodunk. Négy dolgot szeretnék kiemelni a programunkból: az egészségügyet, a közlekedést, a kastélyprogramot és a civil szervezetek kérdését.
- Mire gondol az egészségügy kiemelésekor?
- Rövid, közép és hosszú távú terveket dolgoztunk ki két egészségügyi szakemberünk, dr. Kecskés László osztályvezető főorvos, és dr. Major Miklós regionális szakfőorvos irányításával. Rövid távon a kórház regionális szerepének megtartása a fő feladat. Szombathelyen az álló szívnél végzett műtéten kívül mindenfajta operációt fel tudnak vállalni, s ennek így is kell maradnia. Amin változtatni kell, az a rövid rendelési idő és a droggal, alkohollal, szexuális élettel kapcsolatos felvilágosító tevékenység intenzitása. A sürgősségi betegellátás szintén fontos kérdés, erre külön részleget kell létrehozni, és megoldást kell találni a helikopter leszállópálya elhelyezésére is. Középtávon a magán társadalombiztosítók bevonására gondolunk, hogy a kórházban végezhetőek legyenek olyan tevékenységek, amelyek pénzt hoznak az intézménynek. Hosszú távon pedig esélyt látunk arra, hogy országos és Uniós pénzekből, a város és a megye összefogásával, jól megközelíthető helyen egy kisebb ágylétszámú kórház épüljön. A jelenlegi kórházépület nem modernizálható, elavult, de értékes ingatlan-együttes. Könnyen és jól lehetne hasznosítani.
- A közlekedésen mit változtatnának?
- Szombathely közlekedése bonyolult és elavult. Ennek átalakítására akkor lesz mód, amikor befejeződnek a jelentősebb útépítések és megvalósul a Paragvári út és a vasútállomás összekötése a rohonci vasút vonalán. Ezt követően célszerű lesz újra átgondolni a tömegközlekedés helyzetét. A Szövetség Szombathelyért el tudná képzelni a trolibuszos közlekedést Szombathely egyes részein. A város így is 100-150 milliót költ évente a tömegközlekedés támogatására, miért ne lehetne ezt az összeget egy környezetbarát technológia bevezetésére koncentrálni, az olcsóbb üzemeltetés miatt hosszú távon megtérülne. Ezen túl fontos a város elérhetősége is, így a határ és a főváros gyorsabb megközelíthetőségének megoldása, valamint az Ausztriában 2010-re megálmodott, Bécsen és Grazon keresztülfutó vasútvonalra való rácsatlakozás.
Természettudományi sziget és civil siker
- Mit takar a nosztalgikus hangzású kastély-program?
- Szombathelynek vannak kastélyépületei, amiket szeretnénk megmenteni az enyészettől. Ilyen az Ernuszt-épületegyüttes, a Reisig , a Saághy és a Gothard kastély. Ez utóbbi jó lenne, ha a csillagvizsgálóval együttműködve, a Gothard hagyományokra építve regionális, természettudományi kutatóműhellyé léphetne elő.
- Mit nyújthatnak a civil szférának?
- Szeretnénk a civil szférát megerősíteni, hiszen az egészségügy, a szociális munka és a kultúra terén is számos olyan feladat van, amit egyesületi formában sokkal egyszerűbb ellátni, mint a város bonyolult hivatali apparátusán keresztül. Élharcosa voltam az első városszéli kultúregyesület létrehozásának Herényben és büszke vagyok a ma is látható eredményre. Jelenleg körülbelül 5 millió 700 ezer forint jut a civil szervezeteknek a költségvetésből. Ezt az összeget mi megháromszoroznánk és szeretnénk létrehozni egy civil házat, ahol a működéshez szükséges infrastruktúrát biztosítanánk.
Senkivel, mégis mindenkivel
- Mire számítanak a választásokon?
- Egyetlen egy dolog fogja eldönteni a dolgokat: az, hogy ennyi mocskolódás után még mennyire bíznak az emberek a pártokban. Nem lepődnék meg, ha egy rendes frakciónk lenne. Abban is bízunk, hogy a két független jelölt, Pavelkovits László és Csinger Péter is ott lesz a közgyűlésben, s mi ennyivel is többen leszünk. Az, hogy senkivel sem szövetkezünk, nem jelenti, hogy senkivel sem állunk szóba. Jó kapcsolatban vagyok az összes polgármesterjelölttel és pártvezetővel, mindig is igyekeztem integráló szerepet betölteni. Ez a záloga annak, hogy szót tudunk majd érteni a város érdekében.
A szombathelyi polgármesterjelölteket bemutató sorozatunk további darabjai:
"Komolyan veszem, amit csinálok"- Interjú Szabó Gáborral
"A lehetőségek alatt teljesít a város" - Interjú Ipkovich Györggyel
"Egyedül, a saját akaratomból" - Interjú dr. Prugberger Emillel
Lokálpatrióták az arany középúton - Interjú Dr. Kiss Jánossal