A történet akkor kezdődött, amikor két évvel ezelőtt lejárt az MMIK igazgatójának, Horváth Györgynek a megbízása. Horváth szocialista városi képviselő, egyben a Kulturális Bizottság vezetője is.
Az előírás szerinti pályázat feltételeiről nem tudott megegyezni a baloldali városvezetés és a jobboldali megyei önkormányzat. A konszenzus pedig szükséges, hisz közös fenntartású intézményről van szó. A pályázat kiírása egyértelműen eldöntötte volna, maradhat-e még posztján az igazgató. Ezért az egyetemi végzettség és a nyelvvizsga meglétét melyekkel Horváth György nem rendelkezik a szocialista városvezetés előnyként, míg a jobboldali megyei vezetés követelményként akarta megnevezni.
Végül a sikertelen pályázat után közös döntés született, ezért Horváth György még két évig, a nyugdíjkorhatár eléréséig igazgató maradhatott. Információink szerint a megállapodást megelőzte némi ráhatás, a városvezetés kilátásba helyezte, hogy kivonul a közös fenntartású intézményekből, ha a megye nem egyezik bele jelöltjük posztjának meghosszabbításába.
A történetet annak idején mi is megírtuk.
Két év után
Miután idén végérvényesen fel kellett állnia igazgatói székéből a szocialista politikusnak, ismét pályázatot írt ki az intézményt fenntartó két önkormányzat. A posztra ketten pályáztak, az MMIK jelenlegi igazgató-helyettese, Bagáriné Viszket Katalin és Joós Tamás, az Oladi Művelődési Központ vezetője.
A szakértők mindkét jelöltet alkalmasnak találták a tisztség betöltésére, a megye és a város vezetése pedig egy koordinációs értekezlet keretében Joós Tamás kinevezése mellett tette le a voksot. A közös döntésről egyébként jegyzőkönyv is készült.
Papírforma szerint innen rutinszerű az eljárás, a közgyűlések keretében a képviselőtestület is rábólint az előterjesztésre. Ez a megyei ülésen így is történt, ám a városi ellenzék titkos szavazást kért, itt aztán egyik jelölt sem kapta meg a kinevezéshez szükséges minősített többséget, a 16 szavazatot.
A város kulturális alpolgármestere, Feiszt György azt mondja, az MSZP-SZDSZ koalíció egyhangúan a megye jelöltjét támogatta, ám a koalíciónak csak 14 tagja van, a döntéshez ez tehát kevés volt. (Úgy tudjuk egyébként, Joós Tamás 14 voksot kapott, míg Bagáriné Viszket Katalin 13-at). A kinevezés tehát a politikai konszenzus hiánya miatt hiúsult meg véli a kulturális alpolgármester.
A Fidesz frakcióvezetője, Marton Zsolt ezt visszautasítja. Mint mondja, azért kértek titkos szavazást, mert személyi kérdésekben ezt tartják helyesnek. A frakcióvezető azt állítja, az ellenzék szintén bizalmat szavazott Joós Tamásnak, s arról, hogy a megye jelöltjét elfogadják, a közgyűlést megelőző frakcióvezetői értekezleten Marton Zsolt biztosította is a többi párt képviselőjét.
Az ellenzék vezetője úgy tudja, Joós Tamás kinevezése ellen hárman voksoltak a kulturális bizottság tagjai közül. Köztük Horváth György, aki nyílt titok egykori helyettesét látná szívesebben az igazgatói székben. (Horváth György egyébként nyugdíjazása után sem köszönt el teljesen az intézménytől, a Regionális Kulturális Iroda vezetőjeként továbbra is ott dolgozik).
Elnapolva
Markó Péter, a megyei önkormányzat elnöke az ominózus közgyűlést követően arra kérte Ipkovich György polgármestert, hogy a következő ülésen mely a nyári szünetet követően az elmúlt csütörtökön volt hozzanak döntést az üres posztról. (Augusztus óta egyébként megbízott vezetőként a gazdasági igazgató-helyettes, Zotterné Boda Erzsébet vezeti az MMIK-t)
Mint Markó Pétertől megtudtuk, a város első embere arra kérte a megyei elnököt, hogy miután több közös fenntartású intézmény Szombathelyi Képtár, Vas Megyei Pedagógiai Intézet, Szimfonikus Zenekar vezetői posztjáról kell a közeljövőben dönteni, kezeljék a kérdést egy csomagban.
A megye elnöke ezt elutasította. Mint mondja, számára megdöbbentő módon ezt követően a csütörtöki közgyűlésen a polgármester szájából az hangzott el, hogy az elnök úrral megállapodtak abban, leveszik a napirendről az igazgatóválasztás kérdését, mert további egyeztetések következnek.
Markó Péter szerint egyértelműen zsarolásról van szó, a város csak akkor akarja támogatni a megye jelöltjét, amennyiben a megyei közgyűlés is leteszi a voksot a többi intézmény városi jelöltje mellett.
A megyeszékhely polgármestere kérdésünkre megerősítette, egyszerre és nem külön-külön kíván dönteni a közös intézmények vezetői posztjáról. Ígérete szerint a szeptember 29-i közgyűlésen az MMIK és a Szombathelyi Képtár igazgatói székéről meghozzák az ítéletet. Addig azonban további egyeztető értekezleteket tervez a városvezetés.
Információink szerint a megyei vezetés ragaszkodik Joós Tamás személyéhez. A jelölt magas színvonalú szakmai munkáját valójában senki sem vonja kétségbe, annak elismerését mi más is mutatná jobban, minthogy saját(!) intézménye, az Oladi Művelődési Központ élére a városi önkormányzat őt nevezte ki igazgatónak.
Amennyiben a város a következő közgyűlésen mégsem ítéli oda a megyei jelöltnek a posztot, új pályázatot írnak ki. Az ügy kezd kísértetiesen hasonlítani a két évvel ezelőttihez. A helyzet csak annyiban változott, hogy most egyetért a város és a megye vezetése.