A madárinfluenza sem risztotta el a látogatókat – Díszmadárkiállítás Oladon

Negyvenhat tenyésztő közel ezer színpompás madara vonzotta a látogatókat az Oladi Művelődési Központba. A kiállítóknak szerencséjük volt, hétfőtől ugyanis a madárinfluenza miatt határozatlan ideig nem tartható hasonló rendezvény.

-Az ország minden részéből és Szlovákiából is érkeztek kiállítók. Igazi ritkaságaink is vannak, mint például a beszélő kék-sárga ararák, nemespapagájok, rózsakakadu, sárga dolmányos lóri és jákópapagájok –tudtuk meg Ajkai Ferenctől, a Savaria Díszmadártenyésztő és Állatbarát Egyesület alelnökétől.

A főszervező saját ararája többször szabadon közlekedett a kiállításon és csipegetnivalót koldult a járókelőktől.  A kétéves, termetes madár bő szókinccsel rendelkezik, gazdáit apának és anyának hívja –ahogy a gyerekektől hallotta- és a napszaknak megfelelően köszön. Felismeri a telefoncsörgést és „Ferkó, telefon!” felkiáltással hívja a család legifjabb tagját, akit gyakran keresnek barátai.

A kiállításon egy másik kék-sárga arara papagáj is nagy népszerűségnek örvendett, leginkább kétes előélete miatt. Előző gazdájánál ő is megtanult néhány mondatot, amit ezúttal is elmondott, emiatt a kiállítás szervezői nem győztek bocsánatot kérni a „kiválasztottaktól”.

-Milyen vastag nyelved van! –csodálkozott egy kislány a kalitka mellett, mire az arara magától értetődően válaszolt: -A k…a anyád!

A ledöbbent szülők először nem hittek a fülüknek, mire a madár immár szalonképesebben megismételte: -Anyád!
A kiállításon szakértő zsűri díjazta a madarakat, amelyek mellett madarakról készült gyermekrajzokat is kiállítottak és ajándéktárgyakból sem volt hiány. Az érdeklődők könyveket, kulcstartót és madarakkal kapcsolatos apróságokat vásárolhattak.

A forgatagban úton-útfélen hallottuk a rettegett kór nevét.

–A madárinfluenza körüli felhajtás miatt sajnos kevesebb a látogatónk. Magyarországon csempészett állományról beszélni gyakorlatilag nem nagyon lehet, hiszen a Természetvédelmi Hivatal minden madarunkat nyilvántartja. A chip-pel, vagy zárgyűrűvel ellátott madarakhoz egyedi engedélyeket adnak ki. A zárgyűrűt csak a madár élete első pár hetében lehet felhelyezni, amikor az ujjai még hajlékonyak. A zárgyűrű a madár születésének éve és a tenyésztő nyilvántartási száma mellett azonosító számot is tartalmaz –mondta Ajkai Ferenc, aki szerint túlzott a vírus körüli rémhírkeltés.

A WWF Magyarország szerint a vadon élő madaraktól túlzott mértékben félnek az emberek.

A madárinfluenza-járvány terjedésének a vadon élő madarak is áldozatai. A jelenlegi járványhelyzet is azt bizonyítja, az ember beavatkozása a természet rendjébe, a nagyüzemi baromfiállományok zsúfoltan, embertelen körülmények közötti tartása nagymértékben elősegítheti eddig még nem látott méretű járványok elterjedését, amelyek mind az emberekre, mind pedig a vadon élő madarakra nézve nagy veszélyt jelentenek - hívta fel a figyelmet a WWF Magyarország.

Az influenzavírus fokozott patogenitású (megbetegítő-képességű) törzse terjeszkedőben van. A délkelet-ázsiai esetek után idén Kínában, Mongóliában, Kazahsztánban, Oroszországban, Törökországban és Romániában mutatták ki a vírust vadon élő madarak teteméből vagy háziszárnyasokból (pulyka, csirke). Feltehetően ez okozta további szárnyasok pusztulását Görögországban és Macedóniában. A betegség nyugati irányú terjeszkedése felveti a vízimadarak általi terjedés lehetőségét.

Tények:
-Jól ismert és igazolt tény, hogy a vízimadarak (vadrécék, vadludak) hordozzák a mérsékelt patogenitású influenzatörzseket, amelyek nem okoznak látható megbetegedést és nem veszélyesek sem a házibaromfira, sem az emberre. A mérsékelt patogenitású törzsek fokozott megbetegítő-képességű törzzsé alakulhatnak azonban, ha lehetőség van a gyors és többszöri mutációra. Ehhez a feltételek a nagyüzemi baromfitartás körülményei között adottak, főleg ott, ahol kis légtérben együtt tartanak nagyszámú csirkét, kacsát és egyéb háziasított baromfit.

-A fokozott patogenitású influenzatörzs (H5N1) okozta járvány vadmadarakban 2005-ig gyakorlatilag nem fordult elő. 2005 május-júniusban azonban Kínában 6000 madár (indiai lúd, halászsirály, kormorán, vörös ásólúd) hullott el, júliusban Mongóliában 100 madár (elsősorban énekes hattyú és indiai lúd).

-A háziszárnyasokban a H5N1 vírustörzs okozta járványok viszont 1997 óta rendkívül gyakoriak Délkelet-Ázsiában, ahol közel 70 milliárd csirkét és több milliárd vízibaromfit nevelnek évente, és ahol a Föld népességének jelentős hányada él.

-Nincs tudomásunk olyan esetről, amelynek során vadmadarak fertőztek volna meg embereket a madárinfluenza vírusával. Minden emberi halállal végződött esetben a házibaromfi volt a fertőzés forrása. A fokozott patogenitású törzs vadmadarak és házibaromfi közötti terjedéséről sincsenek pontos információink. A délkelet-ázsiai és kínai járványokban a fertőzött háziszárnyasokról terjedt át a vírus a vadmadarakra és nem fordítva.

-Az influenzavírus a madarak ürülékében 2 hétig is életképes marad és szennyezett ketrecekkel, szállítóeszközökkel könnyen átvihető egyik helyről a másikra.

-Nagy a valószínűsége annak, hogy a háziszárnyasokban kialakuló fertőzés gyorsan elterjedjen a világban a madárvándorlástól függetlenül. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az emberre is veszélyes vírustörzsek kialakulása leginkább a zsúfoltan tartott nagyüzemi baromfiállományokban következhet be. A legfontosabb teendő, hogy megakadályozzuk, hogy a háziszárnyasok vadon élő vízimadarakkal kapcsolatba kerüljenek. Továbbá elengedhetetlen a vírussal fertőzött állományok azonnali megsemmisítése, a megfelelő higiéniai intézkedések szigorú betartatása, az érintett régiókból a baromfi termékek és a kedvtelésből tartott madarak importjának betiltása – nyilatkozta Márkus Ferenc, a WWF Magyarország igazgatója.

-Fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a vadon élő madarak esetlegesen felmerülő irtása vagy fokozott vadászata sokkal inkább hozzájárulhat a betegség terjedéséhez. Az intenzív vadászat az egy helyen nagy tömegben gyülekező vagy telelő madarak nagyobb területen történő szétszóródáshoz vezethet, illetve nagyobb lehetőséget ad a fertőzött madarakkal kapcsolatba kerülésre. Ezzel ellentétben sokkal inkább kívánatos a vízimadarak vadászatának időleges beszüntetése, ahogy ez Romániában már megtörtént – tette hozzá Steiner Attila, a WWF Magyarország fajvédelmi programvezetője.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Galéria