Feladata: újjáéleszteni és egybeforrasztani a szombathelyi Fideszt

Beszélgetés Gyimesi József országgyűlési képviselővel.

Gyimesi József- A Fidesz szombathelyi csoportja ez év nyarán feloszlatta önmagát. Miért?
- Egy politikai párt teljesítménye elsősorban a választási eredményeken mérhető le. A Fidesz szombathelyi szervezete, várakozásainkhoz képest, az országgyűlési és a helyi választásokon is súlyos vereséget szenvedett.

- Nem totálisat...
- Nem egypártrendszerben élünk, városi mandátumok 1/3-át sem szereztük meg. Jó ideje éreztük már, hogy a helyi szervezet nem úgy működött, ahogyan az elvárható lett volna. Ezzel a ténnyel a választási eredmények is szembesítettek bennünket.

- A csoport feloszlatását a helyiek indították el, vagy felülről kezdeményezték?
- Egyértelműen itt helyben kezdeményeztük. Egy sokunk által aláírt javaslat érkezett az országos választmány elnökségéhez, amiről aztán hamarjában döntöttek. Feloszlatták a csoportot, és meghatározták azt a kört, amelyből az újat kialakíthatjuk.

Egy párt sem működhet klubszerűen

- Mégsem jellemző, hogy a választási vereség után egyből az alapszervezetet is megszüntetik. Miért nem lehetett a változásokat finomabb eszközökkel, mondjuk személycserékkel megoldani?
- Az elnökség leváltásával a problémákat már nem lehetett orvosolni. Idén tavasszal a Fidesz szövetséggé alakult, ez jogilag is új helyzetet teremtett, a régi alapszabállyal ellentétben az új lehetővé tette az újjászervezést.

- Vagyis nem biztos, hogy megkapták volna a régi alapszervezetben az átalakuláshoz szükséges szavazatokat...
- Nyilvánvaló, hogy a cél egy a személyi összetételében is megújult csoport létrehozása volt. Ha kizárásokkal próbálkozunk, a botrányokból jó hosszú ideig megélt volna a média. Vélhetően a régi garnitúrát is a jószándék vezérelte, azonban egy párt sem működhet zárt klubként. Ráadásul fontos kérdésekről alapvetően másképpen gondolkodtak, és az sem tagadható, hogy ellene voltak a Fidesz néppárttá alakulásának.

Miért nem lett egy országgyűlési képviselő elnökségi tag?

- A feloszlatás után megtörtént az újjászervezés. Az elnöki posztra két jelölt is volt, és ha szorosan is, de Ön győzött. Viszont többen furcsállták, hogy a város másik jobboldali országgyűlési képviselője, Sági József az elnökségből kimaradt. Igaz, a szavazáskor épp Amerikában tartózkodott...
- Az elmúlt négy évben, amikor Szombathely választott országgyűlési képviselőjeként tevékenykedtem, én sem ültem ott az elnökségben. Egyébként Sági József választókerületének csupán egy része, negyede vagy harmada esik Szombathelyre. Temérdek munkája van a kistérségekkel - olyan súlyú településeken, mint Ják és Vasszécseny - szavazatai javát, a területi arányok miatt is innen remélheti.
Bár tudjuk, ezek a települések történelmi okokból is nemzeti elkötelezettségűek, szerintem Sági József itt szeretné erősíteni és megtartani szavazóbázisát. Természetesen ő is kötődik a helyi csoporthoz. A munkához azonban az elnökségi tagság nem feltétlenül szükséges, hiszen országgyűlési képviselőként minden ülésen részt vehet.

- Az ő kívánsága volt, hogy maradjon ki az elnökségből?
- Nem szeretném Sági József szándékát tovább találgatni, de semmi akadálya sem volt annak, hogy távollétében megbízást adjon valakinek, hogy beszavazzák. Ám ő másként döntött.

"Olyan emberekre van szükségünk, akik a szervezetnek rangot adnak."

- Hogy áll a Fidesz tagozatokká alakulása? Működnek már Szombathelyen is?
- A tagozatok létrehozása a megyei választmány feladata, de elsősorban országos szinten működnek. Akik itt helyben csatlakoznak, automatikusan az országos tagozathoz tartoznak. Vas megyében csupán egy saját tagozat alakult, a nőtagozat.

- Hogy állnak az újraszervezéssel? A régi árnyak még kísértenek?
- Nehézségekkel azóta is folyamatosan szembesülünk. Az újjáalakulás óta azonban a szervezet iránti érdeklődés rendkívül nagy.

- A tagságuk mekkora?
- Megduplázódtunk, száz körüli, ám rövidesen újabb felvételekről is döntünk. A számok azonban önmagukban semmit sem mutatnak, emlékszünk, hiába volt a nyolcvanas évek közepén az MSZMP-nek még nyolcszázezres tagsága, pillanatok alatt összeomlott. Én abban hiszek, olyan emberekre van szükségünk, akik keresik a szervezettel a kapcsolatot, és akik közismert, szeretett polgárai Szombathelynek. Akik a szervezetnek rangot adnak. Az elmúlt időszakban neves orvosok, középiskolai tanárok és vállalkozók csatlakoztak hozzánk. Ezen túl, a néppárti jellegnek megfelelően, a csoportban minden réteg képviselteti magát, vannak köztünk alkalmazottak, nyugdíjasok és kétkezi munkások is.

"Mit igazol ez a negyedik kormányzati ciklus? A fordulattól az embereknek félniük kell..."

- Mi lett a régiekkel, akik a helyi Fideszben nemkívánatos személyek lettek? Elutasították az új szervezethez való csatlakozási kérelmüket?
- Eddig valamennyi igényt teljesítettük, de tudni fogunk nemet is mondani. A jelentkezéshez három ajánlás szükséges, ez komoly dolog, az ajánló mindig felelősséggel tartozik az ajánlottért. Az emberek számára egy párthoz való csatlakozás nagy döntés, olyan, mint a házasság, jobb esetben egy életre szól. Sokan vannak viszont olyanok, akik nem mernek csatlakozni, minden támogatást megadnak, de félnek, hiszen a baloldal szinte hadjáratot folytat ellenünk. Mit igazol ez a negyedik kormányzati ciklus? A fordulattól az embereknek félniük kell...

- Négy éve a Fidesz is hasonlóképpen szelektált...
- Állítom, például itt Vas megyében ez nem volt igaz, itt senkinek sem volt félnivalója. A közintézmények vezetői, a szocialista pártelnök Horváth György ma is intézményvezető, az SzDSz-es Rácskai úr is, ameddig akart, maradhatott az MSH vezetője. Politikai okokból senkit nem váltottak le. Új fejlemény, hogy azok, akiket négy éven át nem váltottak le, a mostani vezetés számára már gyanúsak.

- Most sem látjuk, hogy a jobboldali vezetőknek rettegniük kellene. Arról sem tudunk, hogy politikai okokból bárkit is elbocsátottak volna Szombathelyen.
- Itt van a szocialista László Győző, akit a megyei földhivatal élére neveztek ki. Aki emlékszik rá tudja, hogy annak idején, a ’98-as kampány időszakában még egy tulajdoni lapot sem tudott normálisan elolvasni. Akkor egy vitában azt vágta a fejemhez, hogy földjeim vannak. Én közöltem vele, igen, egy virágos ládára való. László Győző megtette azt, hogy bement a földhivatalba utánam nyomozni, ám pechjére édesapám adatait nézte meg. Tehát a hivatalhoz a vonzódása már megvolt. Aztán ott volt a kistérségi menedzser leváltása...

- László helyett nem küldtek el mást, mert pályázaton nyert. A korábbi kistérségi menedzser most a Fidesz alelnöke... a poszt úgy tűnik, politika-függő...
-
Akkoriban új munkahely volt, és a Fidesz idejében senkit sem rúgtak ki onnan...

A városi képviselők remekül dolgoznak...

- Milyen a kapcsolat a város képviselőtestületében ülő Fidesz-frakcióval, hiszen ők a "régi garnitúra" emberei voltak.
- Valamennyien tagjai az újjáalakult szövetségnek is. Munkájukról egyértelműen jó véleménnyel vagyunk, remekül dolgoznak, markánsan meg tudják jeleníteni az ellenzéki véleményt. Egy kérést mindenképpen megfogalmaztunk feléjük, hogy ha lehet, egységesebben lépjen fel. A mandátumuk jogi értelemben persze független, direkt pártirányításról szó sem lehet. Ez visszafelé is működik, a frakció tagjai is igénylik a mi véleményünket, hozzáteszem, kizárólag stratégiai kérdésekben, hiszen ők ismerik jobban a város belső ügyeit.

- Mintha az utóbbi hónapokban Szombathelyen is élesedne a hangnem, sűrűsödnek a konfliktusok...
- Az új városvezetés közel egy éve lépett hivatalba. Egy év után az ellenzék részéről is illik már egyfajta leltárt készíteni, a kormányzó erőket választási ígéreteikkel szembesíteni. Ezt nem tehettük még meg a választásokat követő három hónapban.

- Pedig a közgyűlésben sűrűn próbálkoztak ezzel...
- Nyilván a 2003-as költségvetés kapcsán voltak jogos észrevételek. Most, egy év után eljött az idő, hogy mi is mérleget készítsünk, és azt mondjuk, a városvezetés nem teljesítette részarányosan a választásokon tett ígéreteit. Azokat, amelyekkel győzni tudott.

"Valakik, egy gazdasági lobbi érdekében kijátszották a kormánypártok és az ellenzék éberségét..."

- A lignitbánya ellen látszólag összefogott a jobb- és a baloldal, ám a tiltakozások egy részéből az egységes kiállás helyett jobboldali demonstrációk lettek. Pedig Medgyessy Péter miniszterelnök is kijelentette: nem lesz lignitbánya Vasban...
- Meg vagyok győződve arról, hogy a lignitbánya a baloldal biznisze volt. És én úgy hallottam, Medgyessy Péter miniszterelnök azt jelentette ki, hogy csak személyes véleménye szerint nem lesz bánya, és ez nagy különbség.

- Milyen baloldali lobbi állhat mögötte?
- Amikor a Nógrádszén KFT. ügyvezetője nyilatkozott a Duna TV-ben, elmondta, hogy már 2001-ben elment a szocialista frakcióhoz, néhai Schalkhammer Antal képviselő úrhoz. Arra is emlékszem, hogy 2001-ben, az akkori ellenzéki képviselők kiálltak város határába és az ellen akartak tiltakozni, hogy a Fidesz bányát akar nyitni. Mi köpni-nyelni nem tudtunk...
Érdekes, hogy ez a bányanyitás most került elő, amikor a szocialisták kormányoznak. Azt a bizonyos törvénymódosítást, amiről annyiszor szó volt már, szintén szocialista bizottsági elnök, Szabó György csempészte be a területfejlesztési bizottság asztalára. Azt pedig egyedül Ő tudná megmondani, hogy ki juttatta be hozzá ezt a módosító indítványt.

- Amit aztán az önök frakciója is megszavazott...
- A képviselők nem ocsúdtak fel, miről is van szó. Hozzáteszem, ebben a bizottságban egyetlen Vas megyei sincsen. A bizottsági módosító indítványnak pedig az a sorsa, nincs róla parlamenti vita, főleg akkor, ha ez egy kormány által támogatott országos területrendezési csomag eldugott részeként, temérdek szükséges módosítás mögött elrejtve szerepel. Valakik egy gazdasági lobbi érdekében kijátszották a kormánypártok és az ellenzék éberségét...
Azonban az is elgondolkodtató, hogy az ügyben a szocialista politikusok hetekig nem szólaltak meg, várták az engedélyt a Köztársaság térről. Egyedül az SZDSZ, akik valószínűleg kimaradtak a lobbiból, mertek bátrabban nyilatkozni. Csehák Judit biztosította Szombathelyt, hogy nem lesz erőmű, már nem miniszter, Persányit kezdjük félteni... Azt mondom, ma is van félnivalónk, mert ez a gazdasági lobbi nem fogja feladni egyhamar, talán az EU-csatlakozás fog majd segíteni.

- Kin múlik?
- Ezt érdemes lenne találgatni, de mi sem tudjuk. Mi azt mondjuk, semmi sem legyen a véletlenre bízva. Már az országgyűlés asztalán fekszik az a törvénymódosítási javaslat, amely a terület a védettségét vissza kívánja állítani. Akkor majd a kormánypárti vasi politikusoknak is színt kell vallaniuk. Kiss Péter kancellária miniszter Vas megyei kötődésű, nem szólalt még meg, és nem szólaltak meg államtitkáraink, Rácskay Jenő és Simon József sem, várjuk...

"A szocialisták elfelejtik, hogy a választásokkor hárommilliárdnál indult a licit..."

- A Magyar Nemzetben Sági Józseffel felháborodottan nyilatkoztak arról, hogy Szombathely polgármestere megfenyegette Önöket, miután Medgyessy Pétert valakik kifütyülték a Sportcsarnok alapkőletételénél... Mi történt, kaptak egy telefont?
- Nem. Az alapkőletétel utáni nap, a főiskola tanévnyitóján a polgármester úr, aki láthatólag ingerült volt, szemrehányást tett, amiért tüntetést szerveztünk a miniszterelnök ellen. Annak ellenére mondta ezt, hogy valós információi lettek volna arról, hogy mi álltunk a tüntetés mögött. Az volt a legsértőbb, hogy nem megbeszélni akarta a kérdést, hanem felelősségre vont bennünket. Toleráns ember vagyok, ismerem a polgármester urat régről, volt olyan viszony közöttünk, hogy bizonyos kérdéseket meg tudtunk beszélni. A hangneme most egyértelműen bántó és sértő volt. Egyébként meg, miért ne lehetne ma Magyarországon demonstrálni?

- Az is kérdés lehet, mi jobb: ha kap egy nagyobb állami támogatást a város, még ha az alapkőletételre ellenzékiek lévén nem is megyünk el, de csöndben vagyunk, vagy az a fontosabb nekünk, ki hozta...
- A város érdeke az első. Én a parlamentben, az ügyet előmozdítandó, kérdést tettem fel Gyurcsány miniszter úrnak, aki a legszélesebb és legfontosabb nyilvánosság előtt erre mondta ki, Szombathely megkapja az egymilliárd forintot. A kérdés viszont nem az volt, megkapjuk-e ezt a pénzt, hanem az volt, hogy a választási ígéretét a szocialista párt betartja-e, megépülhet-e a sportcsarnok. A szocialisták viszont elfelejtik, hogy a választásokkor még hárommilliárdról indult a licit. Most egymilliárdnál tartunk, amit négy részletben kapunk meg...

- A fidesz ciklusprogramjában is szerepelt a sportcsarnok építése, miniszteri ígéret is volt, aztán ebből semmi sem lett.
- Az, hogy megépül, biztosan nem szerepelt, épphogy az, hogy elkezdjük... A polgári kormányzás alatt viszont mi úgy kaptuk a címzett támogatásokat, hogy megkérdezte a kormány a várostól, mit akar építeni, mennyi pénze van, és mennyibe kerül. Nézzük a levéltárat, tízmillió forint önerőhöz kapott a város egymilliárdot, vagyis annyit, amennyi kellett. Most azt mondja a kormány, adok egy milliárdot. Miért pont ennyit? Meg kéne kérdezni, mennyi pénzünk van arra, hogy ezt meg tudjuk építeni. Mi azért teszünk csak szemrehányást, hogy kapunk is meg nem is, olyan áron, hogy ez esetleg a város eladósodásához fog vezetni. Nagyon nagy bajban van Szombathely, hiszen kétmilliárd forintot önerőből kell előteremtenie. Ráadásul a városlakók ötven százalékát nem is érdekeli a sportcsarnok ügye, és fel fogják tenni a kérdést, ilyen áron minek?

- Akkor most legyen, vagy ne legyen Sportcsarnok?
- Bízom benne, hogy elkészül. De nem Medgyessy Péter hozza a pénzt, hozhatná azt Kulcsár Attila is, a baj az, hogy keveset hozott...Persze örülnénk mi ennek is, ha közben nem adósodnánk el, és nem csökkenne a város vagyona.

- Az elmúlt ciklusban sem igen kapott pénzt a város.
- Ez nem igaz, nem figyelték a számokat. A város összesen tizenhét milliárdot kapott, nem azt kell nézni, hogy a beruházó a megyei önkormányzat vagy a minisztérium volt-e, azt kell nézni, hogy a város gazdagodott-e. A könyvtár esetében is csak tízmillió forintja volt a megyének, ehhez kapott a kormánytól egymilliárd kétszázmilliót. Ez is azt bizonyítja, amiről beszélek... szóval az arányokról van szó.

- Önt eddig magányos farkasként tartották számon, nem tartozott egyik platformhoz sem, főleg a saját ügyeivel foglakozott Miért döntött úgy, hogy ilyen tevékenyen részt vesz a helyi politikában?
- Én nem éreztem, hogy különálló lennék, bár való igaz, médiának csak ritkán nyilatkoztam, és a közéletben sem szeretek a fókuszban lenni... Ezidáig mindig sokkal nagyobb hangsúlyt fektettem az országgyűlési munkámra, mint a helyi pártpolitikára. Az én feladatom most a konszenzusteremtés, csak összefogással, egyetértéssel lehetünk eredményesek.

- Ha meggondoljuk, ez is újdonságként hangzik, hiszen Ön nem volt túl diplomatikus se az ellenfeleivel, se a sajtóval szemben, ha arról volt szó...
- Igyekszem korrekt kapcsolatban lenni mindenkivel, s örülök annak, hogy bár sokan nem szavaztak rám az elnökválasztáson, az új Fidesz-csoport a döntéseit többnyire egyöntetűen hozza meg.

- Három év múlva esetleg már polgármesterként üdvözölhetjük?
- A pártisztséget munkának, és nem beugrónak tekintem. Szívesen végzem képviselői munkámat, jogászként és politikusként is. Ám sokunk döntésén múlik majd, hogy ki lesz a Fidesz polgármester-jelöltje...

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Közélet