A Budapesti Corvinus Egyetem 2019-ben kikerül a közvetlen minisztériumi fenntartás alól, jövő nyártól egy állami alapítású közhasznú alapítvány működteti majd - ezt közölte az egyetem rektora, Lánczi András egy a héten megtartott dolgozói értekezleten. A terv egyébként az egyetem dolgozóit is meglepte, hiszen előzetes egyeztetések nélkül jelentették be még szeptember elején. A Népszava tudósítása szerint a rektor még hozzátette, hogy senki nem akarja "einstandolni" a Corvinust, senki nem akarja rájuk erőltetni az akaratát. Lánczi András (egyben a kormányközeli Századvég Alapítvány elnöke is) szerint a Corvinus azért van biztonságban, mert a kormány bízik az egyetem vezetésében. Egyetlen elvárás van csak a kormány részéről: a világszínvonal.
Ennek az ára: 2020-ban már egyáltalán nem fognak állami férőhelyeket hirdetni a jelentkezőknek
A BCE kancellárja, Pavlik Lívia közölte, hogy 2020-ban már egyáltalán nem fognak állami férőhelyeket hirdetni a jelentkezőknek. Az állami ösztöndíjas képzés helyett ugyan létrehoznak egy Corvinus-ösztöndíjat, ám a cél az, hogy a fizetős hallgatók nagyobb arányban, legalább 60 százalékban legyenek jelen az egyetemen. Ma 60 százalék az állami ösztöndíjas, 40 százalék az önköltséges hallgatók aránya. Számítanak a külföldi - feltehetőleg fizetős - hallgatók számának növekedésére is: 2030-ra a jelenlegi 15-ről 45 százalékra akarják növelni arányukat.
Elhangzott továbbá:
Amikor Tonyai Gábor, az egyetemi szakszervezet elnöke arról kezdett beszélni, hogy kétségei vannak, hiszen az átalakítás ötlete nem belülről, nem az egyetemről jött, és semmilyen tanulmány nem készült a lehetséges következményekről, Lánczi András belé fojtotta a szót. -
Kérdést tegyen fel, kolléga. Meg tud fogalmazni egy kérdést?- kérdezte emelt hangon, ingerülten, mire a teremben megfagyott a levegő.
Több kérdés nem is akadt. A másfél órás értekezlet a Népszava szerint nagyon rossz hangulatban zárult.Palkovics szerint a Corvinus modelljét az egész magyar felsőoktatásra ki kell terjeszteni
Az innovációs és technológiai miniszter szombaton a Mandinernek úgy fogalmazott, hogy a kormány célja, hogy a Corvinus nemzetközileg még magasabb színvonalú legyen, és hosszú távon is piacképes diplomát adjon. Palkovics László egyébként a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) tisztújító közgyűlésén beszélt a felsőoktatási tervekről - olvasható az MTI mai híradásában.
Az a cél, hogy egy egyszerűbb, hatékonyabb működési környezet révén megteremtsék a versenyképesség alapjait a felsőoktatásban.
Hozzátette: azt szeretnék, ha a magyar egyetemek ugyanolyan feltételek mellett tudnának működni, mint más országok egyetemei vagy egy magyarországi magánegyetem, és nem terhelnék az intézményeket feleslegesen olyan ügyek, ami ebbe a struktúrába nem fér bele. Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter szeptemberben jelentette be: jövő július 1-jétől állami alapítású alapítvány tartja fenn a Corvinus Egyetemet, amely közhasznú felsőoktatási intézményként működik majd. A döntés célja, hogy az egyetem nemzetközileg még magasabb színvonalú legyen és hosszú távon is piacképes diplomát adjon ki.
A Corvinus Egyetem új működési modelljéhez vezető folyamatot az egész magyarországi felsőoktatásra szükséges kiterjeszteni - közölte a miniszter.
Palkovics László még jelezte: az egyetemekre szeretnék ráépíteni azt a támogató funkciót, amely a vállalkozások innovációs képességének fejlődéséhez vezet. Ha ez nem valósul meg, komoly gondokkal szembesülnek a 30 éve létező, első generációs magyar vállalatok - mutatott rá.