„Carne vale", azaz: Éljen a hús! – Velencében karneváloztunk

A Nyugat fotósa Velencében járt, hogy a sikátorok közt álarcos maskarásokat kapjon lencsevégre.

Ha február, akkor újra velencei karnevál.

Ahogy minden évben, idén is turisták százezrei lepték el Velencét, a csatornák városát, hogy elbúcsúztassák a telet, és köszöntsék a tavasz eljövetelét. A vízkereszttől hamvazószerdáig tartó rendezvény Európa legkedveltebb és egyben leghíresebb fesztiválja. Itt a látogató igazán megtalál mindent, ami csak kell egy ilyen eseményen, káprázatos maszkok, színjáték, fergeteges hangulat.

Az időjárás lehetett volna kegyesebb a turistákhoz, de a rossz idő sem tudta elriasztani az igazán kíváncsi turistákat, akik a világ minden részéből érkeztek. Az utóbbi években egyre népszerűbb a karnevál a kínai és a japán turisták körében is.

A karnevál eredete…
A karnevál gyökerei hosszú évszázadokra nyúlnak vissza. Az oklevelekben először 1094-ben szerepel. Valójában egy ősi római ünnepből, a Saturnaliák felvonulásából - amelyen maszkokat és állati jelmezeket viseltek az emberek - alakult ki a mai fesztivál. A középkorban a Saturnáliák ünnepe pogány szokásnak számított, ezért a korabeli egyház - mivel felszámolni nem tudta - "megreformálta", azaz keresztény vonásokkal igyekezett megtölteni a régi hagyományt.
Az elnevezés a „carne vale" kifejezésből ered - ami annyit jelent: Éljen a hús! -, utalva a nagyböjtöt megelőző farsang időszakára, amikor szabad volt húsételeket enni.

Az Adriai Köztársaság idejében minden tilalmat feloldottak a karneváli időszak idejére és az utcákat, tereket az álarcokba, álruhákba öltözött nép vette birtokába. A szalonokból, kávéházakból a hangos és féktelen mulatozás zaja szűrődött ki. Kötelező volt az álarc viselése, amelyet már akkor is papírmasséból készítettek és díszesen festettek, dekoráltak.
1980-ban, 200 év téli nyugalom után újították fel a velencei karnevált és a központi Szent Márk tér nyüzsgő, álarcos és fantáziadús látogató serege hömpölyög ma már a tereken és a szűk utcákon. Aki ellátogat ezeken a hétvégéken Velencébe, megismerheti ennek az elvarázsolt, romantikus város farsangi, nagyvilági szalonokat utánzó arculatát.

A karnevál szerencsére sokat megőrzött hagyományaiból: a dózse ma is az erkélyéről üdvözli a népet, aztán harsonaszó és léggömbök százai töltik be az eget, az emberek pedig konfettifolyamban úszva kiáltozzák: Viva Venézia! És persze nem feledkeznek meg a karnevál hercegéről sem, akit az első naptól kezdve jól tartottak, igazi fenségként bántak vele, és akivel az utolsó napon bizony elbánnak: máglyán égetik el. Ezzel nem csupán a télnek és a karneválnak vetnek véget, hanem az örök megújulást, megtisztulást is szimbolizálják.

A karneváli forgatag

Amik a velencei karnavált talán igazán egyedülállóvá teszik, azok a maszkok, ennyire igényesen elegánsan kivitelezett maszkokkal és jelmezekkel sehol máshol nem találkozik az ember. A karnevál egyik jellegzetes jelmeze a pestisdoktor, amely a nagy pestisjárvány idejéből maradt fent. A korabeli doktorok és gyógyítók testét köpeny borította, pálcát tartó kezükre kesztyűt húztak, és hatalmas, csőrszerű álarcot viseltek. A fertőzést elkerülendő, a csőrbe gyógyfüveket és fokhagymát is tömtek. Hagyományos öltözék még a bauta vagy banta, azaz a csipkével díszített, velencei selyemből készült kámzsa, amelyhez fekete köpenyt öltenek.

A karnevál két főeseménye a nyitó és a záró nap.

A megnyitó

 A hagyományos „angyal repülésével" (Volo dell angelo) veszi kezdetét a velencei karnevál. A színpompás rendezvény minden évben azzal kezdődik, hogy egy konfettifelhőbe burkolózott ifjú szépség leugrik a Szent Márk téren emelkedő 99 méter magas harangtoronyból az ünneplő tömeg közé. Idén ez a megtiszteltetés Manuela Levorato futónőnek jutott, aki biztonságosan ért földet.

A karnevál búcsúztatása

 Húshagyókedd a karnevál utolsó napja. Ezen a napon búcsúznak el a karnevál hercegétől, és ahogy az első napon mindent odaadtak neki, ekkor mindent elvesznek tőle. Hogy elűzzék a tél rossz szellemét, s hogy valójában véget érjen a mulatozás, szimbolikusan megölik a karnevált. A karnevál hercege élt, evett, ivott, tobzódott, kiszórakozta magát kellőképpen, és ekkor stílusosan búcsút vesznek tőle. Elkísérik utolsó útjára és megsiratják. Az álarcosok kendőkkel törölgetik a szemüket, hogy kifejezzék szomorúságukat. Még bíróság elé is cipelik, rákennek minden rosszat, ami a városban történt, kiszabják rá a büntetést, majd a nép elkíséri a máglyához. A máglyánál az élő alak helyet cserél egy felöltöztetett szalmabábúval, amit aztán tűzre vetnek. A nép zokogást mímel, majd visonganak, és a seprűjükkel ütik a földet. A szalmabábú jelképében az önmagukban rejlő rossztól is búcsút vesznek. A karnevál egyik fontos eleme a tűz. A megtisztulást jelképezi, tűzre teszik a rosszat, és mindenki megszabadul a bűntől. Ezzel a pillanattal a természet végre kilép a télből és visszatér az élethez.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Galéria