Újabb környezetszennyezés Szentgotthárdnál? – Pénteken demonstrálnak a civilek

Új veszély fenyegeti a hármashatár környékét. Egy osztrák cég hulladékégetőt tervez. Pénteken...

A Rába Szentgotthárdnál tapasztalt habzása négy éve visszatérő probléma, amely az esztétikai kellemetlenségek mellett a folyó biológiai egyensúlyát is veszélyezteti. Időközben kiderült, a szennyezést az ausztriai Jennersdorf melletti bőrgyár okozza, ahol naftalin-szulfonátot, magyarul mosószert engednek a folyóba.
Az ügy a Magyar-Osztrák Határvízi Bizottság és az illetékes minisztériumok mellett megjárta az Európa Tanács környezetvédelmi szervezeteit is, a hosszú tárgyalássorozat után a közelmúltban a két fél megegyezésre jutott. A magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium javaslata alapján a bőrgyár szennyvizét a térség legkorszerűbb kommunális szennyvíztisztítója is megszűri, a többször tisztított vizet pedig a Rába helyett a nagyobb vízhozamú Lapincsba vezetik. (A Lapincs egyébként Szentgotthárdnál a Rábába torkollik.)
A Rába szennyezését időközben a Bécsi Műszaki Egyetem vizsgálja, az eredmény jövő januárra várható.

Újabb veszély

Még el sem múlt a környezetvédők öröme a Rába-szennyezés részleges megoldását követően, amikor újabb rossz hírek érkeztek. A térségben működik a Szentgotthárd-Heiligenkreuz Ipari Park, amelynek osztrák oldalán, a határtól alig néhány száz méterre egy hulladékégető telepítését tervezi egy osztrák vállalkozás. A 2010-re tervezett indulás után évi 200 ezer hulladékot égetnek el a létesítményben, amely óriási mennyiség, hiszen a kistérségben alig 25 ezer tonna keletkezik egy év alatt.
Annak ellenére, hogy a beruházó a legkorszerűbb, környezetkímélő technológia alkalmazását ígéri, a szakemberek szerint nem lehet megakadályozni a környezetterhelést.
Labritz Béla, a szentgotthárdi önkormányzat környezetvédelmi bizottságának elnöke a várható szennyezésről egy internetes honlapon azt írja, hogy míg egy 10-es skálán a Rába terhelése 1-es fokozatú, az égetőmű hatása eléri a 10-es fokozatot. Az égetőműbe szállítandó hulladék fele ugyanis szennyvíziszap lesz, amely gyakorlatilag tömény szennyezőanyagot jelent.

Tiltakozás

A városi önkormányzat több fórumon is kifejezte már tiltakozását a terv ellen, ugyanakkor sok ráhatása az ügyre nincs. A ipari park ugyanis több mint 90 százalékban osztrák tulajdonban van, így segítség csak a környezetvédelmi szervezetektől várható. A Rába ügy kapcsán pedig már kiderült, hogy éveknek kell eltelnie, mire a tiltakozások kézzelfogható eredménnyel járnak.

Demonstráció

A szentgotthárdiak tiltakozásának két civil szervezet állt az élére. A Polisz Egyesület és a Széll Kálmán Polgári Egyesület az önkormányzat és az Őrségi Nemzeti Park támogatásával pénteken délután 14 és 18 óra között félpályás útlezárást tart a rábafüzesi határátkelő magyar oldalon. A forgalomlassító demonstrációval a hazai és külföldi nyilvánosság figyelmét kívánják felhívni a Szentgotthárdot és környékét fenyegető környezetszennyező beruházásra.

fotó: Kránitz Balázs

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Közélet