Egyhangú döntés volt
Czeglédy Csaba, mint a Konzultatív Tanács volt elnökét mutatta be Prugberger Emil képviselőt, az egészségügyi szakmai bizottság vezetőjét. Prugberger később kijavította az alpolgármestert, mondván, december 31-ig tart a tanácsban a megbízatása.
Czeglédy emlékeztetett arra, hogy a közgyűlés legutóbbi ülésén a városi képviselő-testület 28 igen szavazattal és egy tartózkodással jóváhagyta az együttműködési szerződés meghosszabbítását. Mint mondta, a megyei közgyűlésen Ipkovich Görgy polgármester javaslatot tett arra, hogy néhány hónapra hosszabbítsák meg a megállapodást, a megye pedig dolgozza ki az általa javasolt új típusú szerződést. Az alpolgármester hangsúlyozta, a megyei közgyűlés napirendjére sem vette az ügyet.
Prugberger Emil érthetetlennek nevezte, hogy éppen akkor, amikor a kormányzati intézkedések által diktált struktúraváltozás zajlik, a megye megtette ezt a lépést. Soha nem volt gördülékeny az együttműködés a közös fenntartású intézményeknél, de most a város polgárainak, betegeinek egészségügyi ellátásáról van szó jelentette ki. Hozzátette, a városi önkormányzat minden ellenszolgáltatás nélkül az elmúlt évben a vérellátót 75, a hemodinamikai labort pedig 30 millióval támogatta.
Négy év alatt 300 milliós támogatás
Mint mondta, nem tudom megmagyarázni, hogy önként mond le a város támogatásáról a megye. A város nélkül ugyanis bizonyos mértékű hiányt fog szenvedni az ellátás. Prugberger Emil szerint a megyei önkormányzat lépése olyan, mint amikor egy nehéz helyzetben lévő ember nem fogadja el a segítséget.
Nehéz az elnök urat kiegészíteni kezdte hozzászólását Czeglédy Csaba. Kiemelte, hogy az elmúlt ciklusban több mint 300 millióval támogatta a város a kórházat, és a főorvosok számára folyamatosan biztosítja a lakást. Kijelentette, hogy véleményük nem a kórház vezetői ellen irányul, nekik is vannak főnökeik. Hozzátette: a városnak mindent el kell követnie a megállapodás aláírásáért, ennek érdekében folytatják az egyeztetéseket.
Az alpolgármester úgy vélte, a megyei önkormányzat döntése mögött a sárvári, a celldömölki és a szombathelyi kórház tervezett integrációja áll, amelyet nem tudnának átverni a városi közgyűlésen, tehát a megyének útjában áll a város. Prugberger Emil szerint az is fontos, hogy fennmaradjanak a vidéki kórházak, de neki, mint városi képviselőnek a szombathelyi kórházért kell szót emelnie. Újságírói kérdésre válaszolva Czeglédy Csaba elmondta, ha a város megszüntetné a támogatást, a szombathelyiekkel szúrnának ki. A támogatásokról egyébként a közgyűlésnek kell majd döntenie.
Funkcionális privatizáció
Prugberger hozzátette, a támogatások fenntartása erkölcsi kötelessége a városnak, de ilyen költségvetési helyzetben rendkívül nehéz lesz döntést hozni. A tájékoztatón elhangzott, hogy a megyegyűlésen két dologgal indokolták az ügyre napirendre vételének elutasítását. Egyrészt azzal, hogy a megyei közgyűlés vezetői szerint dr. Lakner László főigazgatót megalázták a városi közgyűlésen. Másrészt pedig a város hét éve nem hajlandó aláírni a közös fenntartású intézményekról szóló megállapodásokat.
Czeglédy Csaba kijelentette, a közös fenntartású intézmények esetében a városi önkormányzat szerint 50-50 százalékban kellene fizetni a költségeket, ezt a konstrukciót a Markusovszky kórháznál is el tudjuk képzelni. Az alpolgármester hangsúlyozta, a közgyűlésen a főigazgatót semmivel sem sértették meg, csupán kérdéseket tettek fel a közpénzből jutatott 4 és 3 milliós jutalmakkal kapcsolatban. A megyei önkormányzat döntésével ugyanis a főigazgató számára 4, a gazdasági igazgató részére pedig 3 milliós jutalmat ítélt oda. Czeglédy Csaba azzal fejezte be a tájékoztatót, hogy attól tartunk, jelenleg a funkcionális privatizáció előkészítése folyik.