Jogszerű volt a szavazás
A tanács múlt havi, zalaegerszegi ülésén döntött úgy, hogy a vasi megyeszékhelyre helyezi központját. Mivel azonban a testület nem kétharmados, hanem egyszerű többséggel hozta meg a határozatot, felmerült, hogy az eljárás jogszerűtlen. Az ügyet a Közigazgatási Hivatal elé terjesztették, amely érvényessé minősítette a korábbi döntést. Mindezt a tanács szerdai, szombathelyi ülésén erősítették meg, egy folyosói beszélgetésen azonban elhangzott, a döntés inkább csak jelképes gesztus. Az igazi áttörés akkor történne meg a regionális feladatok elosztásában, ha a vasi megyeszékhelyre kerülne a regionális fejlesztési ügynökség központja. Az ügynökség székhelye egyelőre Sopronban van, Szombathelynek meg kell elégednie azzal, hogy itt működik az ügynökség leghatékonyabb munkacsoportja. Információink szerint azonban komoly lobbizás folyik azért, hogy az ügynökség is Szombathelyre kerüljön.
A szombathelyi polgármester a Nemzeti Fejlesztési Tanács tagja lett
A tanács döntött a más testületekbe delegált tagjai névsoráról. A hosszú listából érdemes kiemelni, hogy a Nemzeti Fejlesztési Tanácsban Ipkovich György fogja képviselni a régiót. Mivel az NFT rendelkezik a fejlesztési pénzekről, a szombathelyi polgármester delegálása rendkívül kedvező mind a megye, mind a város számára. Szintén egy folyosói beszélgetésen derült ki, hogy a delegálás tulajdonképpen egy politikai alku következménye volt.
Ipkovichnak ugyanis komoly esélye volt arra, hogy megválasszák az RFT elnökévé, a poszt végül Molnár Csaba győri szocialista országgyűlési képviselőé lett, a háttéralku viszont tartalmazta, hogy ebben az esetben Vas megyéé a delegálási jog az országos hatáskörű NFT-be. Nem sikerült viszont első körben megválasztani az RFT-nek a 8-as Főút Térségi Fejlesztési Tanácsába delegált tagját. A tisztségre Ipkovich Györgyöt és Kovács Ferencet, a Vas Megyei Közgyűlés elnökét jelölték, viszont egyik jelölt sem kapta meg a kétfordulós szavazáson a szükséges többséget. Aztán a második körben Kovács gesztust gyakorolt, visszalépett. Így megválasztották elnöknek Ipkovichot, helyettese pedig a Megyeháza egyik miunkacsoportjának vezetője lett.
Elfogadták a fejlesztési koncepciót
A tanács viszont elfogadta a régió hosszútávú fejlesztési koncepcióját. A testület tagjai egyetértettek abban, hogy a terv reális és szakmailag előkészített terveket tartalmaz. A koncepcionális elképzelések közül a legnagyobb prioritást a gazdaságfejlesztés kapta, ezt követi a humán errőforrás, a közlekedés, a környezetvédelem, az energiagazdálkodás, a területfejlesztés és a turizmus ágazata.
A középtávú tervek már részletesebben fogalmaznak, a kitűzött célok között az első helyen szerepel a szakképzés, felnőttképzés, majd az észak-déli közlekedési tengely megépítése, a megújuló energiaforrások alkalmazása, a klaszterprogram folytatása, a kistérségek felzárkóztatása. Fontosnak tartják a nagyvárosok gazdasági specializációját, példaként említik a Győr Autopolis elképzelést. Kiemelt területként kezelik a környezetvédelem fejlesztésének ügyét is.
A koncepció javaslatot tesz a megvalósításhoz szükséges finanszírozási forrásokra, és tartalmazza az intézményrendszeri igényeket is.
A tervezetről annak végső elfogadása előtt további egyeztetéseket folytatnak.
Ismételt tiltakozás az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóságának megszüntetése ellen
A tanács novemberi ülésén is kifejezte tiltakozását a miniszter döntése ellen. Az ülésen elhangzott, az elmúlt egy hónapban annyi változás történt tárca terveiben, hogy a Nemzeti Parkot már nem a balatoni térséghez, hanem a Fertő-Hansági Nemzeti Parkhoz kívánják csatolni. Mint Molnár Csaba elnök elmondta, a regionális fejlesztési tanácsnak nincs kompetenciája az ügyben, annyit tehetnek, hogy kifejezik értetlenségüket és tiltakoznak a lépés ellen. Ezt azonban már az előző ülésen is megtették, így a napirendről nem is szavaztak.
A tanács január elején tartja következő ülését.