A Markusovszky elveszítheti súlyponti kórház szerepét

A város egészségügyi szakmai bizottsága a szakmai véleményeket hallgatta meg...

Az előzetes várakozások ellenére csupán a bizottság tagjai jelentek meg a városházán. Dr. Prugberger Emil elnök nem vette hasznát háromperces homokórájának, amellyel a várható vita hozzászólásainak hosszát kívánta szabályozni.
Vita persze nem alakult ki, az ellenérdekelt fél távolmaradása miatt a bizottság a szakmai véleményeket hallgatta meg.

„Senki sem mentette ki magát”
Ipkovich György polgármester több kérdésben várt állásfoglalást a szakmai bizottságtól. Így abban, hogy a megyei önkormányzat döntése nem okoz-e ágyszámvesztést a megyének, és nem veszélyezteti-e a Markusovszky kórház súlyponti kórház szerepét?
A polgármester bejelentette, hogy részt vesz a megyei közgyűlés másnapi ülésén, ezért kéri a szakma véleményét.

Prugberger Emil hangsúlyozta, a kórház vezetése részéről senki sem mentette ki magát a bizottsági ülésen való részvétel alól. Kovács Ferenc, a megyei közgyűlés elnöke ugyan eljuttatott egy levelet hozzá, abban viszont csak a kórház régiós szerepét, a műszerbeszerzéseket, a jövő feladatait említi.

Az elnök szerint az ügyben a legmegdöbbentőbb, hogy a megye nem egyeztetett sem Szombathellyel, sem Szentgotthárddal, sem a kamarával, sem a szakembergárdával.

Az a kijelentés sem állja meg a helyét, hogy nem ismerik a város egészségpolitikai koncepcióját, hiszen az önkormányzat többször kijelentette, hogy kész az együttműködési megállapodás aláírására, erről egyébként a városi közgyűlés szinte egyhangú döntést hozott.

Stabil a kórház gazdasági helyzete
Dr. Czeglédy Csaba alpolgármester emlékeztetett arra, hogy a megállapodás aláírását a megyei közgyűlés elutasította, ezután Kovács Ferencnél kezdeményezték, hogy a kórház legyen közös fenntartású intézmény. A megyei elnök kijelentette, hogy nem ismerik a kormány szándékait, a kórháznak juttatott ágyszámokat, és ígéretet tett arra, hogy a város nélkül nem hoznak döntést.

Prugberger Emil szerint annak is jelzésértéke van, hogy a meghívottak nem jelentek meg a bizottság ülésén. Megkérdőjelezte a megyei önkormányzat sajtóból ismert indoklását, hogy a kórház gazdasági helyzete miatt volt szükség a gyors döntésre. A költségvetési szakmai bizottság délutáni ülésén Lakner László főigazgató ugyanis bejelentette, hogy a Markusovszky az ország négy olyan kórháza között van, amelyeknek anyagi helyzete stabil.

Az elnök szerint Szombathely erőn felül támogatta a kórházat, nem csupán pénzügyileg, hanem az orvosoknak juttatott szolgálati lakásokkal, egyéb juttatásokkal is.

„Papírmegoldás”
Dr. Gábiel András, a Vas Megyei Orvoskamara elnöke kijelentette, a megyei és az országos kamarának is az a véleménye, hogy szakmai indokok nem támasztják alá az átszervezést. Szentgotthárdon valóban európai szintű rehabilitációs szakmai munka folyik, de 50 km távolságról nem lehet irányítani egy aktív intézményt.
Gábriel András szerint nyilvánvalóan „papírmegoldásról” van szó, de szeretnék megismerni az igazi okokat.

Szép Flórián, a Vas Megyei Egészségügyi Pénztár igazgatója szerint veszélybe kerülhet a szentgotthárdi kórháznak szánt 135 krónikus ágy is. Az integráció következtében ugyanis a szentgotthárdi kórház is súlyponti intézménnyé válik, a törvény szerint viszont súlyponti aktív kórházban nem lehetnek krónikus ágyak.

Az igazgató ugyanakkor úgy vélte, a helyzet megoldása, és a betegellátás érdekében tárgyaljon a városi és megyei önkormányzat, „ha kell, gondolják újra az együttműködési megállapodást”.

„A szakma nem veszi komolyan”
Dr. Farkas György tag elmondta, délután Budapesten tárgyalt az egészségügyi miniszterrel. Molnár Lajos meglepetését fejezte, hogy az utóbbi időben hány féle variáció látott napvilágot a megyei kórházzal kapcsolatban. Ez a döntés is váratlanul érte.

A polgármester kérdésére Gábriel András elmondta, a szakma nem veszi komolyan az átszervezést, annyira irracionálisnak tartják. Megjegyezte, az integráció tulajdonképpen egy új intézmény létrehozását jelenti, amelynek rendelkeznie kell a szakhatósági engedélyekkel. „Mint orvos azt mondom, hogy ilyen rövid idő alatt ekkora döntést elképzelhetetlen meghozni.” – jelentette ki.

Prugberger Emil csatlakozott Szép Flórián véleményéhez, hogy tárgyalni kell a megye vezetésével, Gábiel András pedig kijelentette, tisztázni kell a technikai részleteket is.

„A privatizátorok itt állnak a sorompó előtt”
Az ülés végén a bizottság válaszolt a sajtó kérdéseire is. A sárvári kórház esetleges „helyzetbe hozását”, és a privatizációs terveket firtató kérdésre Prugberger Emil elmondta, nem ismerik a megye szándékait, az viszont biztos, hogy 30 ággyal, ami Sárvárnak juthat, nem lehet osztályt működtetni. „A privatizátorok itt állnak a sorompó előtt”, de az elnök megismételte, nem ismerik a terveket, „ezeket szerettük volna megkérdezni az ülésen a megye vezetőitől”.

Szép Flórián pedig megnyugtatta a kedélyeket, hogy az egészségbiztosítási pénztár továbbra is finanszírozza mindkét kórház működését, külön intézményként kezelve őket, mivel a pénztárhoz nem érkezett információ.

Az Egészségügyi Szakmai Bizottság
2007. február 15-i ülésének
HATÁROZATA

7/2007. (II.15.) Eü. Szakmai Biz. számú határozat

Az Egészségügyi Szakmai Bizottság Vas Megye és Szombathely Megyei Jogú Város Markusovszky Kórháza - Egyetemi Oktatókórház Vas Megyei Közgyűlésének határozata után kialakult helyzet értékeléséről szóló szóbeli előterjesztését megtárgyalta.
A Bizottság megállapította, hogy a Megyei Közgyűlés határozatát pontosan nem ismeri és nem is ismerhette meg, mert a meghívott megyei és kórházi vezetők nem jelentek meg. A Bizottság a Megyei Egészségbiztosítás Pénztár és a Szombathelyi Orvosi Kamara véleményét kikérte, mely szerint az összevonás szervezési és jogi aggályokat vet fel. A Bizottság véleménye szerint Szombathely Megyei Jogú Város fekvő – és járóbeteg szakellátását hátrány fogja érni. Az átszervezés130 krónikus ágyszám elvesztését jelentheti a megyének, vagy megszűnhet a Markusovszky Kórház súlyponti kórházként. A bizottság megállapítása szerint nincs szakmai indoka az intézmény összevonásnak, politikai döntés született.
Felkéri a polgármestert, hogy tárgyalásos úton próbálja visszaállítani az összevonás előtti helyzetet, hogy a város együttműködési szerződés keretén belül az eddigi gyakorlatnak megfelelően továbbra is támogathassa a szombathelyi székhelyű intézményt.

A témában megjelent további írásaink:
Ez vicc? - Kórházügyről - olvasói levél
Kovács Ferenc és társai megint nagyot alakítottak! - olvasói levél
A politikusok kórházügyben sem hazudtolják meg magukat
Mit kért Szombathely, és mit ígért a megye kórházügyben?
Megdöbbentő fejlemény a Markusovszky kórház ügyében - A megyei közgyűlés Szentgotthárdra helyezte a kórház központját.
Kovács Ferenc ennyire fáj? - olvasói levél
"A benzinkutas adja a gyógyszert, a politikusok meg osztják az ágyat"

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Közélet