A fokozott sajtóérdeklődés mellett elkezdődött ülés elején senki sem kért lehetőséget napirend előtti felszólalásra, pedig a késve érkező Ipkovich György is a teremben volt már. Meg is lepődtünk a város egészségügyi szakmai bizottságának előző napi ülésén elhangzottak ismeretében.
390 milliós hiány a megyei költségvetésben
A közgyűlés közben elkezdte a megye ez évi költségvetésének tárgyalását. Megtudtuk, hogy az év végére 390 milliós hiánnyal számolnak, ami 120 millióval több, mint tavaly. A rövid vita során már érezhető volt, hogy közel a megállapodás a megye és a város közös fenntartású intézményeiről, Ipkovich György ugyanis kijelentette, hogy az 50-50 százalékos arányú finanszírozás következtében a város 70-80 millióval többet fordít erre a célra, amely plusz bevételként jelentkezik majd a megyénél.
Kalapáccsal az intézményekre
Pajor András a Fidesz-KDNP-NF frakcióvezetője az intézményrendszer átalakítását szorgalmazta, amit a márciusban tárgyalandó ciklusprogram tartalmaz majd. Nem akarunk kalapáccsal rontani az intézményekre jelentette ki. A hétfői rendkívüli ülésre utalva örömét fejezte ki, hogy az MSZP nem vonul ki a teremből.
Szűcs Gábort, az MSZP-frakció vezetőjét láthatóan felbosszantotta a hozzászólás, megjegyezte, a hétfői ülésen történtek ellenére az ellenzék konstruktív magatartást tanúsított, nem akarta rongálni a hangulatot. Ezt Pajor András tette meg jelentette ki, hozzátéve: a megyei vezetés rontott kalapáccsal az egészségügyi intézményre.
És, ha már szóba került az ügy, feltette a kérdést: Rendelkezik-e az új intézmény EP-finanszírozási szerződéssel, ÁNTSZ-engedéllyel?
A várostól akarták megóvni?
Kovács Ferenc (Fidesz-KDNP-NF), a megyei közgyűlés elnöke aztán fellebbentette a fátylat a nagy titokról, miért is helyezték át nagy hirtelen a kórház központját Szentgotthárdra. Azért, mert hiteles információik voltak arról, hogy a szombathelyi önkormányzat át akarja venni az intézményt. Az önkormányzati törvénynek arra a részére hivatkozva, amely szerint a megyétől a város átveheti a közszolgálati intézményt, ha azt többségében a város lakói használják.
Ez volt a szándék, előkészületben volt mondta Kovács Ferenc. A megyének viszont eltökélt szándéka, hogy megtartsa a kórházat, a szakemberek dolgoznak egy gazdasági társaság megalakításán. Mivel a megyei önkormányzat felelőssége, hogy garantálja az egész megye egészségügyi ellátását.
Ipkovich György a leghatározottabban utasította vissza a felvetést. Mint mondta, a kórházzal kapcsolatos minden előterjesztést saját hatáskörébe vont, azok az együttműködési megállapodásról szóltak, és kizárták a privatizációt.
50-50 százalék
Később a közgyűlés vita nélkül fogadta el, hogy megkössék a várossal az évek óta aláíratlan szerződést a közös fenntartású intézményekről. A megállapodás értelmében a közös fenntartású intézmények költségeit 50-50 százalékarányban fizeti a megyei és a városi önkormányzat.
Aztán gyorsan pörögtek az események, 12 napirendi pont ment át néhány perc alatt, és tulajdonképpen ennyi idő jutott a kórház stabilizációs intézkedési programjára is. Az MSZP-frakció a kialakult helyzet miatt javasolta, hogy az ügyet vegyék le a napirendről, a kezdeményezéshez csatlakozott Horváthné Stukits Erzsébet (Fidesz-KDNP-NF), az egészségügyi bizottság elnöke, igaz, más megfontolásból. A kormány ugyanis még nem közölte a megyének juttatott kórházi ágyak számát, az elnökasszony ezért kért későbbi tárgyalást.
A közgyűlés 25 igen, 9 nem szavazattal és 1 tartózkodással levette a napirendről az ügyet. Kovács Ferenc azért megjegyezte, az ügyrend elfogadásakor kellett volna ezt kezdeményezni, kijelentette, attól, hogy a kórház székhelyét áthelyezték, annak feladatai nem változtak.
Tárgyaljunk
A következő napirendi pont a Regionális Fejlesztési Tanács ágyszámokra vonatkozó határozatának tárgyalása volt, szót kért azonban Ipkovich György. Mint mondta, eredetileg az előző napirendnél szeretett volna hozzászólni, mivel azt a közgyűlés elhalasztotta, most mondja el a kórházzal kapcsolatos álláspontját.
Ismertette a város egészségügyi szakmai bizottságának véleményét, miszerint szakmai szempontokkal nem indokolható az átszervezés. Hiányolta az előzetes egyeztetéseket, amelyek útján előbbre juthattunk volna. Kijelentette, a város számtalan javaslatot tett a kórházzal kapcsolatban, ezért sem értették, hogy a megye nem írta alá az együttműködési megállapodást.
Megkérdezte, történtek-e előzetes vizsgálatok arról, hogy a Markusovszky megtarthatja-e súlyponti kórház szerepét, a szentgotthárdi kórház elveszítheti-e krónikus ágyait.
Kifejezte az önkormányzat kompromisszumkészségét, kérte, hogy vonják vissza, vagy legalább függesszék fel döntésüket, és tárgyaljanak a mindenki számára elfogadható megoldás érdekében.
A sajtónak elmondtam az indokainkat
Pajor András kijelentette, a sajtóval ismertette az átszervezés szakmai indokait, fenntartom a véleményemet. Úgy vélte, a súlyponti szerep és a szentgotthárdi ágyszámok elvesztésével történő fenyegetésnek nincs alapja, ez csak az önök fejében fordult meg. Hozzátette, ma sem ismerik a szombathelyi önkormányzat egészségpolitikai elképzeléseit, az elmúlt napok sajtójában pedig már úgy kommunikálták az ügyet, mintha kerekeket szerelnénk a kórház alá. Ezek félelemkeltő és fenyegető kijelentések, a megye viszont egyenlő esélyeket akar a többi településnek is.
Kovács Ferenc emlékeztette a jelenlévőket, hogy a napirend nem erről az ügyről szól, kijelentette, csak a napirenddel kapcsolatosan ad lehetőséget a hozzászólásokra.
Utána viszont indulatosan hangoztatta, hogy ámokfutás zajlik az egészségügyben, óva intek mindenkit, nehogy műteni akarjon. Szégyelljék magukat!, fejezte be, mire Szűcs Gábor megkérdezte, az elnökön kívül másnak is van-e lehetősége politikai nyilatkozatokat tenni?
Nem én kezdtem, a polgármester úr kezdte a politikai nyilatkozatokat" védekezett a megyei közgyűlés elnöke.
Ha visszahozzák, újra tiltakozunk
Az MSZP-frakció vezetőjével később a folyosón sikerült néhány szót váltanunk. Szűcs Gábor megerősítette, hogy a hétfői rendkívüli ülés eljárási hibái miatti kifogásaikat benyújtották a Közigazgatási Hivatalhoz, amelynek a törvény értelmében 30 napon belül kell állást foglalnia. Közben levélben kérték a Egészségbiztosítási Pénztárt és az ÁNTSZ-t, hogy a hivatal jogerőhatározatáig ne tegyenek semmi olyan lépést, amely akadályozná a betegellátás folyamatosságát.
Szűcs Gábor elmondta, a hivatali vizsgálatnak nincs halasztó hatálya, tehát közben a megyei önkormányzat végrehajthatja a tényleges átszervezést.
Mivel a hivatal csak az eljárás módja miatt érvénytelenítheti a döntést, felvetettük, hogy később újra visszahozhatják az ügyet a közgyűlés elé, ahol a Fidesz-KDNP-NF koalíció meggyőző többségével megismételheti az átszervezésről szóló döntést. Szűcs Gábor kijelentette, akkor újra a hivatalhoz fordulunk, a törvény értelmében ugyanis ilyen komoly döntés előtt egyeztetni kell a kamarákkal, közalkalmazottakkal, települési önkormányzatokkal. Ez pedig elmaradt hangsúlyozta Szűcs Gábor.