„Egy, kettő, három, öööö, négy?” - Könnyűzenei tehetségkutató Körmenden

„Mit mondjak?” – kérdi a mikrofonpróbára felszólító kérésre a tizenéves énekes. „Mondjuk próbálj meg számolni!” – szól a keverős.

Brutál metál
Múlt hét szombat délutánján alig találunk parkolóhelyet a körmendi művelődési központ előtti szűk utcában, a nagyterem azonban meglepően szellősnek bizonyul. Néhány tizenéves bőrszerkós szurkoló, náluk jóval több szülő, kistesók.

Aztán színpadra lép az első csapat, a hazai pálya előnyeit élvező Soulwave. Brutál metál, szinte állandóan dübörög a lábgép duplázója, egyszerű, hatásos akkordok. Két szülő kimenekül a teremből, mellbevágó a hangerő. A második számnál már kissé unalmas lesz a zúzás, a fiúk mások tollaival ékeskednek. Az összhatáson javít a meggyőző hangszertudás, az énekes azonban nem mindig találja meg a kellő távolságot a mikrofontól.

Hitelesek, eredetiek
A következő zenekar, a szentgotthárdi Zaporozsec kísérője kicsit aggódik mellettünk, ők ugyanis „sokkal szelídebbek”.
A negyedórás átszerelés után a 15 éves átlagéletkorú csapat tényleg szerényen, visszafogottan megy a színpadra, nem is számítunk rá, hogy a program legjobb pillanatai következnek.

A háromtagú zenekar alternatív rockként jelölte meg stílusát, valóban vannak a stílusra jellemző disszonáns akkordok, kiállások, ritmusváltások. Meglepően jól szól a gitárszóló is, az együttes legnagyobb erénye azonban kétségkívül a színvonalas szöveg, ami a 15 éves (!) Varga Bence munkáját dícséri. A második szám pedig, a szinte az egyik legnehezebb műfajként emlegetett blues határait feszegeti. Sablonoktól mentes, hiteles, eredeti produkció. Manapság ritka dolog.

Jópofa punk
A White Shirt Vasvárról érkezett, „kaliforniai punk” zenekarként határozza meg magát. Az énekes-gitáros frontember, Németh Bence már a beálláskor meghódítja a lassan gyarapodó közönség szívét (lásd fent). Kár, hogy ők is másolnak, de legalább jók a konfok, és egységes az összhatás is. A basszusgitáros túlzottan visszafogott, nem is halljuk, amit játszik, a dobos viszont virágzik.

A dizájn is megfelel annak a képnek, ami a kaliforniai tengerpartról él bennünk, igaz, ott ezt a „punkzenét" az unatkozó milliomosgyerekek játsszák. El is merengünk azon, hogy a háttérben feltűnhetne a csábos lifeguardos fürdőruhában Pamela Anderson vagy Carmen Elektra. De gyorsan vége a három számnak, aztán visszazuhanunk a hetvenes évekbe.

Vérciki
Ezt az utolsó fellépőnek, a szintén vasvári Rolling Rocksnak köszönhetjük. Nyolcan vannak a színpadon, három (!) gitár, basszus, fuvola, dob, ének.

A „vérciki” érzést a stílus okozza, nem is értjük, minek a fuvolista, amikor a gitárok szinte mindent elnyomnak. Aztán az életkorhatárba már nem biztos, hogy beleférő énekes szövege, amely a 70-es évek „őszinte, kőkemény” bandáit idézi. Nem hiszünk a szemünknek, amikor egy érzelmesebb résznél féltédre ereszkedik, miközben a hosszú hajú, bőrgatyás rocker basszusgitáros bemozogja a színpadot. Háttérbe szorítva azokat, akik egyéni jelleget adnának a dolognak.

A szövegek sematikusak, frázisok puffognak, ráadásul a banda nem is viselkedik sportszerűen, legalább öt számot gyúrnak össze a három nótára szabott műsorban. A végén nem tudjuk, hogy sírjunk vagy nevessünk.

Megnyugodtunk
A négyfős zsűri, Balogh Zsolt menedzser, Bodor Tamás, az MMIK szakmai igazgatóhelyettese, Horváth György zenész és Kozma Gábor újságíró, bő félóra alatt hozza meg döntését.

Megnyugvással halljuk, hogy hasonló véleményen vagyunk. Negyedik helyre a Soulwave-t sorolták, harmadik lett a Rolling Rocks. A továbbjutást jelentő második helyen a „kaliforniai punkok”, a White Short végzett, a győztes pedig a szentgotthárdi Zaporozsec lett.
Akik a buli után mentek is tovább az Oladi Művelődési Központ esélykiegyenlítő koncertjére.

Mi is az az ÁTJÁRÓ?

Az ÁTJÁRÓ Amatőr Ifjúsági Tehetségkutató Könnyűzenei Fesztivált a Megyei Művelődési Központ LOGO Ifjúsági Szolgálata indította el. A több hónapig tartó versengésen 14 és 30 év közti zenekarok vehetnek részt, akik nem rendelkeznek érvényes szerződéssel, és a demón kívül nem jelent meg hanghordozójuk sem.

A fesztivál felmenő rendszerű, a területi elődöntőkről két-két együttes jut tovább a megyei döntőre.

Az első területi elődöntő szombaton volt Körmenden, a következőkre március 17-én Csepregen, március 24-én Sárváron és április 7-én Szombathelyen kerül sor.

A megyei döntőt április 28-án az Oladi Művelődési Központban rendezik. A megyei első helyezett zenekar jutalomként részt vehet Pécsett, a nyáron harmadik alkalommal megrendezésre kerülő EUROPEAN START nemzetközi ifjúsági zenekari találkozón és képzésen.

A három legjobbnak bizonyult csapat 2007. június 2-án koncert keretében mutatkozhat be a X. Ifjúsági Megyenapon, Csepregen. A nyári szünidő alatt a legjobb zenekarok tagjai fejlesztő foglalkozásokon vehetnek részt, emellett az érintett együtteseknek lehetősége nyílik az MMIK új zenei próbateremének használatára. A legjobbak betekintést nyerhetnek a stúdiómunkába is, pár számukról profi felvétel készül. A jelentkezők további értékes nyereményekre számíthatnak, valamint a zsűri különdíjaként Balogh Zsolt producer jóvoltából management, illetve lemezszerződésre is esélyesek lehetnek.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kultúra