„Éhes disznó makkal álmodik” - Reagálások Hende Csaba sajtótájékoztatójára

A szombathelyi városvezetés képtelen az érdekérvényesítésre – jelentette ki az ellenzéki képviselő egy szombati sajtótájékoztatón. A polgármester viszont nem várta volna Hendétől a kritikát, mert a Fidesz szerinte semmit sem tett a hiányolt beruházásokért.

A gyenge kismalac
Hende Csaba fideszes országgyűlési képviselő szombaton rendesen nekiment a szombathelyi városvezetésnek, és személyesen Ipkovich György polgármesternek, MSZP-s országgyűlési képviselőnek. Hende Csaba sajtótájékoztatójáról az alon.hu tudósításából értesültünk.

Az ellenzéki képviselő kijelentette: „Szombathely és a térség helyzetét olyannak látom, mikor a kismalacok a legsoványabb testvérkéjüket ellöködik a vályútól, annak nem jut moslék, így egyre gyengébb lesz, és egyre könnyebb lesz eltaszigálni onnan.” A hasonlatot a 86-os út felújításának késlekedése, valamint a szombathelyi színház központi támogatása miatt használta. Hende Csaba az első kérdésben egy múlt heti hegyfalui egyeztetésre utalt, ahol elhangzott, hogy a a települést elkerülő út nyomvonala sincs kijelölve, és a csornai elkerülőre nincs határidő megszabva. A képviselő szerint legkorábban 2013-ra készülhet el a kétszer két sávos szakasz, miközben a kormánypárti képviselők 2010-re ígérték azt.

Mennyit is kap a színház?
A szombathelyi teátrummal kapcsolatban kijelentette, a kőszínház építéséhez szükséges „6 milliárdos állami támogatásból semmi sem látszik”, így az egykori HEMO felújítására több százmilliót kell fordítani. Megemlítette, hogy az ellenzék az országgyűlésnek 2 milliárdos támogatásról szóló módosító indítványt terjesztett elő, amit a kormánypárti képviselők, köztük Ipkovich György sem támogattak.

Hende Csaba megemlítette azt is, hogy információi szerint a novemberi közgyűlésen bejelentett 100 milliós, jövő évi normatív támogatás csak 50 millió. Ezt egyébként Ágh Péter fideszes képviselő is hangoztatta a közgyűlésen, ahol a polgármester kijelentette, kétszer 50 milliót kap más-más forrásokból a színház.

Mindent egybevetve az ellenzéki képviselő úgy vélte, a városvezetés képtelen az érdekeit érvényesíteni, és az ellenzékkel sem keresi az együttműködés lehetőségeit.

Tervek nélkül nincs költségvetés
A hétfőn a parlamentben tartózkodó Ipkovich Györgyöt telefonon sikerült elérnünk. A polgármester-országgyűlési képviselő elmondta, ő is lassúnak tartja a 86-os felújításának ütemét. A kritikát viszont nem éppen Hende Csabától várta volna, hiszen ha a jelenlegi ellenzék korábban „ugyanolyan vehemenciával” képviselte volna a főút felújítását, mint a mostani koalíció, akkor jóval előbbre járnának a munkálatokkal.

A színházügyről az volt a véleménye, hogy az ellenzék által javasolt 2 milliárdos támogatás kevés lenne az építéshez. A költségeket nem ismerik, mivel nem világos még az sem, hol lesz a kőszínház, és az sem, hogy milyen műszaki tartalommal kell megtervezni a létesítményt.

Hende Csaba kismalacos hasonlatára csupán annyit mondott, a képviselő valószínűleg úgy érzi, hogy a Fidesz vezetésével dinamikusabb fejlődést érnének el. A választási eredmények ismeretében viszont kijelenthető, hogy „éhes disznó makkal álmodik”.

A távoli rokon kritikája
Czeglédy Csaba alpolgármester részletesebben fogalmazott. Mint mondta, Hende Csaba úgy viselkedik, mint az a távoli rokon, aki évente egyszer meglátogatja hozzátartozóit és barátságtalan módon mindent kritizál. A 86-os csornai elkerülő szakasza kapcsán kijelentette, éppen a Fidesznek van Áder János személyében olyan helyi származású politikusa, akinek az országos politikában is szava van, kormányzati pozícióban sem tett semmit a 86-os felújításáért.

Az alpolgármester hangsúlyozta, a kőszínház megvalósításának részletes programterve van, amit már ismertetett a közgyűlési bizottságok és a Fidesz-frakció előtt is. Ennek értelmében tavaszig kell dönteni az új színház helyszínéről, aztán ki kell írni a nemzetközi tervpályázatot, majd a tervek elkészülte után lehet kikalkulálni a költségeket. A kormányzattal úgy egyezett meg a városvezetés, hogy a 2009-ben megjelenő céltámogatásokból kapják meg a támogatás első részét, a teljes támogatás három ütemben lesz elérhető.

Elfogadhatatlan megoldások
Példaként említette, hogy ha mondjuk az Aréna utcai óvoda helyére tervezik a színházat, akkor először új óvodát kell terveztetni, felépíteni. Ha a Március 15. térre, a jelenlegi szakrendelők helyére, akkor az épületet először meg kell vásárolni a megyei önkormányzattól, le kell bontatni, utána lehet csak nekiállni az építkezésnek.

Az alpolgármester kijelentette, vannak ennél gyorsabb megoldások is, például az, hogy népszavazást írnak ki arról, hogy a gyorsabb építés miatt 3-4 éven át minden egyéb fejlesztést leállítanak a színház érdekében. A másik az, hogy pályáztatás nélkül készíttetik el a terveket. A városvezetés számára azonban egyik lehetőség sem elfogadható.
„Nem lehetünk komolytalanok” – fejezte be Czeglédy Csaba.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Közélet