„Tiltakozásunk és felháborodásunk nem a buszra várakozók ellen irányul, tudjuk, hogy szükség van egy fedett buszváróra, de a családunk nyugalmát és ingatlanunk értékét féltjük” – mondta Horváth Gábor, aki feleségével kereste meg lapunkat, mert úgy érzik, Ják polgármestere nem foglalkozik panaszukkal a házuk elé elhelyezett buszváró ügyében.
Az ingatlanban a házaspár két felnőtt lánya lakik. Még szeptemberben vették észre, hogy a ház előtt építkezés kezdődött, amiről az önkormányzattól senki nem értesítette őket. Hamar rájöttek, utasváró fülkét állítanak fel előttük, ráadásul mindössze három méterre a földszinti hálószobaablaktól, ami az utcára néz. A család is úgy gondolja, szükség van egy utasváró fülkére, de szerintük olyan helyet is lehetett volna találni neki, ahol senkit nem zavar.
Horváthék attól tartanak, hogy a korai buszra várakozók beszélgetése a házban élők pihenésének rovására megy. Azt mondják, ha teljesen elkészül, az építmény zavarja majd a kilátást, ráadásul szerintük az ingatlan veszít így az értékéből.
„A telkünk csak 16 méter széles, míg a szomszéd telke 32 méter széles, ami előtt található a buszöböl és a buszmegálló tábla is, ami tőlünk 20 méterre van. A másik oldalon a fedett buszváró a buszmegálló táblától csak 13 méterre található. Vagyis, ugyanúgy elférne a busz a mi oldalunkon is, ha közelebb vinnék a várót a buszváró táblához, és akkor sem közvetlenül a szomszéd háza elé kerülne az építmény” – részletezte a házaspár, és hozzátették, szerintük a két ház közötti részre át lehetne helyezni a buszvárót.
Azt mondják, keresték a polgármestert telefonon, majd több panaszos levelet is írtak neki, de nem érti meg álláspontjukat. Legutóbb a jegyzőnek nyújtották át kérelmüket, amelyben a képviselő-testületet kérik arra, hogy vizsgálják felül az utasváró fülke kihelyezésének az ügyét és helyezzék azt át máshová. Elmondásuk alapján a jegyző ugyan átvette az iratot, de azt mondta, a testület nem szokott ilyen ügyekkel foglalkozni.
Mit mond a polgármester?
„Amikor az egyéni érdekek összeütköznek a közösség igényeivel, akkor a polgármesternek az a dolga, hogy a közösség érdekeit juttassa érvényre” – mondta megkeresésünkre Tóth Ernő, Ják polgármestere.
A polgármestertől megtudtuk, a buszváró fülke felállítása a Top Plusz Élhető települések program keretében történt, melynek eredményeként komplex falufejlesztés zajlik Jákon. A fejlesztésekről az önkormányzat rendszeresen, a szokott fórumain és a sajtó útján tájékoztatja a lakosságot.
Amikor a falufejlesztési munkálatok elkezdődtek, az érintettek közül volt, aki megkereste a polgármestert, hogy nem szeretné, hogy kivágják előtte a sövényt, vagy nem akarja, hogy előtte parkoló legyen, de ezekben az esetekben sikerült kompromisszumot kötni.
A korábbiakban akadt olyan is, aki aláírást gyűjtött, hogy a háza melletti önkormányzati területen ne hozzanak létre játszóteret, mert zavarná. Pedig azon a környéken nagyon sok kisgyermekes család él, igény is lett volna a játszótérre. Abban az esetben az egyéni érdekek érvényesültek, de a közösség veszített, hiszen nem valósulhatott meg a fejlesztés - emlékezett vissza Tóth Ernő.
De mi a helyzet a kérdéses utasváró fülkével?
A Horváth család háza elé kihelyezett utasváró fülkével kapcsolatban azt mondta, évtizedek óta ott van a buszmegálló, forróságban, hidegben, szélben, esőben eddig nem volt lehetősége a várakozóknak sehová sem behúzódni azon az oldalon. Ezt a problémát oldják most meg az utasváró fülke kialakításával.
Mint mondta, jogilag az önkormányzat hatásköre, hogy hová jelöli ki a buszváró fülkét, aminek a felállítása nem engedélyköteles, és önkormányzati területen valósul meg. Azért került oda a beálló, mert nagyon szűk a hely a buszmegállóban és - a buszok ráfordulása miatt - műszaki biztonsági szempontból ott a legmegfelelőbb.
Elmondása alapján véleményeztette a Volánbusszal, hogy jó helyen van-e az utasváró fülke, a Volánbusz részéről pedig nem merült fel kifogás az utasváró szerkezet elhelyezkedése miatt. Kiemelte, azóta több mint kétszáz busz fordult be a buszöbölbe és sem a buszsofőrök, sem az utasok nem jeleztek problémát. Hozzátette azt is, hogy a helyszínt a fülke előtt található körülbelül 3 négyzetméter zöldterület térkövezésével tudják még biztonságosabbá és tágasabbá tenni, aminek többletköltségét az önkormányzat vállalja. És erre is csak pontosan ott van lehetőség, sem előrébb, sem hátrébb. Ráadásul azóta elvették a fülke elől a míves padot (és a játszótéren helyezték el), amivel az ott lakóknak szintén problémája volt - zárta Tóth Ernő.
Mivel megkeresésünkre a Volánbusz azt írta, hogy csak az autóbuszok biztonságos be- és kiállása vonatkozásában támaszt feltételeket, az utasváró fülkében nem kompetens a társaság, ahogy a Magyar Közút sem, nyilván nekik megfelelő helyen van a fülke, akárcsak a buszsofőröknek és az utasoknak is. És a 3 négyzetméter zöldterület letérkövezése is minden bizonnyal nagyon dicséretes a biztonság szempontjából, de itt az a kérdés, valóban nem lehetett volna azt az utasváró fülkét arrébb tenni, kompromisszumot kötni, hogy az ne pont 3 méterrel egy hálószobaablak előtt legyen?
Máshol is megy ez?
Hogy tisztában legyünk azzal, máshol is így jár-e el az önkormányzat az utasváró fülkékkel kapcsolatban, megkerestük egy másik vasi település vezetőjét, aki többéves tapasztalata alapján elmondta, ő eleve a képviselő-testülettel együtt jelöli ki egy-egy utasváró fülke helyét.
Hozzátette, a józan ész alapján, az lenne a legjobb, ha kompromisszum születne az ügyben, mert fizikailag lenne erre lehetőség, lenne mozgástér és el lehetne kerülni egy esetleges bírósági eljárást, ami az önkormányzatnak és a családnak is csak pénzzel és bonyodalommal jár.
Szerinte nem az a probléma, hogy olyan szűk a hely, hogy képtelenség máshová elhelyezni az utasváró fülkét, ahol senkit sem zavar, hanem az, hogy mégis a ház elé tették.
Itt megjegyezte, hogy a járda közepén elhelyezett villanykandeláber is felvet néhány kérdést a településképi arculat szempontjából.
Ha a két ház között lévő cédrusfélét megnyírnák, és oda áthelyeznék az utasváró fülkét, a Horváth család is megnyugodna és lenne a közösségnek utasváró fülkéje is, ráadásul a szomszédot sem zavarná, mert rá sem látna az ablakából a buszváróra a fától.
Hogyan tovább?
Amennyiben a testület nem vizsgálja felül a polgármester döntését, a panaszos család birtokvédelmet kérhet a jegyzőnél. Hogy ne merülhessen fel elfogultság a jegyző részéről, a kormányhivatalnak továbbítja az ügyet, a kormányhivatal pedig ilyenkor kijelöl egy másik önkormányzatot, amelynek a műszaki szakemberei megállapításokat tesznek.
Ha valamelyik fél ezekkel a megállapításokkal nem ért egyet, akkor bírósághoz fordulhat, de még egyszer hangsúlyozta, józan ésszel mindez elkerülhető lenne.