Több széket már nem is lehetett letenni, és még az ajtóban is emberek álltak, annyian voltak kíváncsiak a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kerekasztal-beszélgetéssel összekötött sajtótájékoztatójára Szombathelyen. A városban 2021 óta jelen lévő képzési központ hamarosan ideiglenes helyéről a véglegesbe költözhet, hiszen az ígéretek szerint 2026 tavaszára átalakítják a Petőfi Sándor utcai Takáts-házat.
A tervekből egy homlokzati képet már 2023-ban megmutattak, amiről lapunk is beszámolt Így néz majd ki az MCC szombathelyi központja 2023. September 11. 13:05 . Most azonban grandiózusabb volt minden, és itt nem csak az érdeklődők tömegére gondolunk.
Az egybegyűlteket Retteginé Böröcz Katalin, az MCC regionális képviselet-vezetője köszöntötte, majd átadta a szót Orbán Balázsnak, aki nem csak a miniszterelnök politikai igazgatója, hanem az MCC kuratóriumának elnöke is. Tőle megtudhattuk:
Az általunk választott életmód is komoly kihívásokkal szembesül. Technológiai átalakulás és új, gyakran furcsa ideológiák korábban ismeretlen dilemmák elé állítanak minket.
Majd hozzátette, hogy bár egy oktatási centrum jön létre Szombathely belvárosában, ez az épület nem csak a Fiatal Tehetség Programban (FIT) résztvevő diákok számára nyílik meg, hanem mindenki előtt. A földszintre kávézót terveznek, és az épület mögötti kert is szabadon átjárható lesz.
Ezek után Szalai Zoltánnak, az MCC főigazgatójának beszéde következett, aki már a Takáts-ház új szerepéről beszélt. Mint fogalmazott, azt szeretnék, ha ez az épület a város kulturális életének, közéletének és oktatási életének is az egyik origója lenne a 2026/2027-es tanévtől kezdődően.
Bár a meghívóban szerepelt Hende Csaba országgyűlési képviselő, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnökének neve is, ő végül nem jött el. A kerekasztal-beszélgetés során pedig a tervekkel kapcsolatban volt ilyen érzésünk, mert azok is nehezen akartak megjelenni a kivetítőn.
![MCC sajtótájékoztató](https://www.nyugat.hu/var/improxy/bnl1Z2F0XENsYXNzZXNcRkhEUGljdHVyZQ__/p2/02/p202501087725fbe3.jpg?m=1736365938)
Ennek egyik oka az volt, hogy ez tényleg egy szakmai beszélgetés, már-már előadás volt, ahol Székely Márton műemlékvédelmi szakértő, Bakucz András térségi főmérnök, Balázs Tibor építész, tervező és a moderátor, Erhardt Gábor, az MCC Építészet és Emlékezet Műhelyének vezetője osztotta meg gondolatait. Így betekintést kaphattunk az egykori Takáts-ház történetébe, amiből kiderült, hogy eredendően egy négylakásos társasháznak épült, amelyet később kollégiummá alakítottak át, 2007 óta pedig üresen áll.
Majd Szombathely fejlődését is megtekinthettük korabeli térképeken, hiszen a Petőfi Sándor utca vonalában állt a régi várfal, így ez volt az ókori és a középkori város határa. A lakosságszám változásának köszönhetően viszont egyre több ház épült, majd Szily János városátépítési tervei nyomán elkezdett kialakulni az a Szombathely, amelyet ma ismerünk.
Mivel az épület helyi védettség alatt áll, ezért a védett értékeit megtartva lehetett csak a terveket elkészíteni, és azt kell mondjuk, Balázs Tibor építész-tervező nagyon jó érzékkel nyúlt az alapanyaghoz. A homlokzati nyílászárókat, a bejárati és a belső ajtókat mind felújítják, kivéve azt a két tetőablakot, amelyek egy későbbi átalakítás során kerültek az épületre. Így az utcafrontról nézve az épület eredeti állapotát kapja vissza.
A hátsó rész pedig bővül, a már említett kerttel, és nyitottabb lesz ez a szekció is, hiszen egy udvarra néző közösségi tér/könyvtár kettőst terveztek ide. A terveken sárgával jelölték az oktatási-képzési célokat szolgáló helyiségeket, kékkel a rendezvénytereket, zölddel pedig azokat, amelyek a szabadidős tevékenységeknek adnak helyet.
Nekünk pedig már csak cirka 430 napot kell aludnunk addig, míg elkészül az MCC szombathelyi központja.
Mi is az a Mathias Corvinus Collegium (MCC) és kik támogatják?
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) 1996-ban alapított Kárpát-medencei tehetséggondozó intézmény, amely az általános iskola felső tagozatától a felnőtt korig működtet ingyenes tehetséggondozási programokat. Ezek a hagyományos köz- és felsőoktatást kiegészítve nem csupán egy tudományterületet érintő, hanem interdiszciplináris jellegű tudást képviselnek. Az MCC emellett tudásközpontként is működik, mobilitási programokat szervez, ösztöndíjprogramokat biztosít, könyveket és tudományos írásokat jelentet meg, nemzetközi konferenciákat és vitafórumokat szervez. Az MCC célja, hogy a nemzetért és a szűkebb közösségükért tenni akaró fiataloknak lehetőséget adjon képességeiket kibontakoztatására térítésmentesen, földrajzi és anyagi helyzetüktől függetlenül.
Az alapításhoz szükséges feltételeket a Tihanyi Alapítvány biztosította az induláskor, amelyet Tombor András, a sajtóhírek szerint magyar politikai körökhöz kötődő kötődő üzletember és családja hozott létre. 2020-ban a korábbi alapítvány helyére a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány, a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány lépett, ami a pénzügyi alapok megerősödésével és új célok meghatározásával járt.
Az alapítvány kuratóriumi elnöke Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, az MCC főigazgatója Szalai Zoltán, a Mandiner lapigazgatója. Az MCC hallgatói és szolgáltatási köre fokozatosan bővült, mára a Kárpát-medence egyik legnagyobb tehetséggondozó intézményévé nőtte ki magát. A több százmilliárd forintnyi közpénzzel támogatott alapítványt kritikusai kormányközeli káderképzőként jellemzik; az MCC saját meghatározása szerint „ideológiailag független, de nem értéksemleges”.
via: Wikipédia