Röplabda: A visszatérés utáni első év

2007 nyarának végén kötött megállapodást a Haladás VSE a szombathelyi röplabdásokkal, így került vissza ismét a szakosztály a klubhoz. Az első év tapasztalatairól kérdeztük Mucsi Pétert, a felnőtt csapat szakvezetőjét.

Jó anyagi-, bizonytalan játékos helyzet

– A Haladáshoz való visszatéréssel stabilizálódott a klub anyagi helyzete, azonban az elhúzódó tárgyalások miatt a felnőtt keretet nem sikerült megerősíteni a bajnokság kezdete előtt. Ez azt jelentette, hogy hat játékossal (öt mezőnyjátékos és egy liberó: Merklin Ferencné Zubor Enikő, Simon Judit, Pintér Petra, Bogdán Kriszta, Szelle Dóra ill. Horváth Mónika) volt szerződésünk, ami rendkívül kevésnek bizonyult. – így a vezetőedző. – Hiába voltak előzetes tárgyalások játékosokkal, az idő rövidsége miatt kútba esett az ő szerződtetésük. Kénytelenek voltunk a juniorcsapatból kiegészíteni a keretet, azaz a felnőttekhez került: Kecskés Petra, Kanti Vivien, Rácz Rita és Pankó Réka.

A szezon előtt

A bajnokság előtti tornákon ezzel a kerettel vett részt a Haladás – a Balaton Kupán még az összeszokottság hiánya kiütközött, ennek ellenére sikerült a második helyet megszerezni, majd a hazai rendezésű Helios Kupán a szombathelyieknél előbbre jegyzett csapatokkal szemben torna győztes lett az együttes (Kaposvár, Angyalföld).

Az eredeti versenykiírás szerint a Helios Kupát követő hétvégén kezdődött volna a bajnokság. Ezt az időpontot a szövetség megváltoztatta, bő két héttel eltolva a kezdetet.

– A formaidőzítést az eredeti kiírásnak megfelelően terveztük, így érzékenyen érintett bennünket a változás. A Helios Kupán mutatott játékot nem sikerült teljes egészében átmenti a békéscsabaiak elleni nyitómérkőzésre, 3-1-re kaptunk ki – mondja Mucsi.

Személyi változások

A sikertelen rajt a következő mérkőzésekre is rányomta a bélyegét – a csapat nem bírt átlendülni ezeken a hullámvölgyeken – nem volt igazi vezére az együttesnek, a kulcsposzton szereplők nem nyújtottak olyan teljesítményt, ami ahhoz segítette volna az együttest, hogy a dobogóért küzdjön. Így – azonos pontszámmal, ám rosszabb szettaránnyal – csak az ötödik helyen végeztek a lányok.

A sorozatos kudarcok, a sikerélmény hiánya is hozzájárult ahhoz, hogy nem tudott megfelelő közösséggé formálódni a társaság. Cserékre kényszerült a vezetőség: Király Barbara, Tóth Alexandra, Tóth Dia és Lazáry Fanni került a felnőttekhez. Ez azt eredményezte, hogy új embereket kellett a bajnokság közben a csapatba illeszteni, az addig alkalmazott taktikát, felállásokat gyökeresen meg kellett változtatni.

Kudarcsorozat

A bajnokság közben nem tett jót az eredményességnek ez a váltás. Az alapszakasz második körében már betegségek és sérülések is zavarták a mérkőzésekre való felkészülést – a hat mérkőzésből csak egyet sikerült megnyerni. A felnőtt mérkőzések légkörét, gyorsabb, dinamikusabb játékstílusát, ritmusát meg kellett szokni lányoknak nem volt egyszerű belerázódni az NB I-be. Ez az szakakasza a bajnokságnak a tanulásról, a csapat taktikai elemeinek elsajátításáról, az egyéni képzés jelentőségéről szólt. Ha reálisan nézzük ezt az időszakot, nem lehetett elvárni a csapattól, hogy kimagasló eredményeket érjen el. Egyéni fejlődést nézve mind a fiatalok, mind a felnőttek tekintetében: a röplabda minden elemében jelentős javuláson ment át a társaság.

Röptében
Lovagi Milán

Bajnoki rendszer

Még 2007 augusztusában nyilvánvalóvá vált, hogy két visszalépés miatt nem lesz kieső a bajnokságból – ezért az együttesek kérték a küzdelemsorozat kiírásának megváltoztatását. Többször is beadásra került a kérés – ám a röplabda szövetség vezetősége a bajnokság végére halasztotta a döntést. Ez azt jelentette, hogy nem lehetett kísérletezni, hiszen nem volt fix a kiírás – ám végül a józanész nyert.

– Döntés még nem volt a rájátszás előtt, ezért a bajnoki szünetben (öt hét) újra nekiálltunk az alapokról felépíteni a csapatot, hiszen tudni kell, hogy ekkor két rutinos röpis dőlt ki a sorból (Merklinné, Bogdán Kriszta). Azaz, ebben a bajnokságban harmadszor kellett újra csapatot építeni. Balszerencsénkre a szezon olyan időszakában dőltek ki a sorból, amikor minden pont élet-halál kérdése volt. Olyan felnőtt játékosoknak kellett volna ekkor vezéregyéniséggé válni, akik még nem rendelkeztek ehhez megfelelő tapasztalattal és rutinnal. Ezért hívtuk vissza a rájátszás mérkőzéseire a két korábbi Haladásos röpist, Szárnyas Andreát és Orbán Lászlóné Andreát, akiknek ezúton is köszönöm, hogy első szóra a csapat rendelkezésére álltak és próbálták elősegíteni az együttes sikeres szereplését – tudjuk meg.

Rájátszás

A rájátszásra való felkészülés alkalmával úgy tűnt, hogy a csapat a harmadszori építkezés ellenére sikerrel veheti fel a küzdelmet riválisaival.

– Centerjátékosaink jelentős javuláson mentek át, a csapat erőnlétileg, dinamikailag nagyon sokat fejlődött ebben az időszakban. A kulcsjátékosok kidőlésével olyan csapatszerkezetet voltam kénytelen pályára küldeni, amelyben kevés tapasztalattal rendelkező játékosokra hárult a teher. Kiélezett, döntő szituációkban nekik kellett volna lendületet adni a csapatnak. A Kalocsa elleni első mérkőzésen megilletődötten játszottunk. Már ezen a találkozón voltak olyan jelek, amelyek a sikeres rájátszás megvívására adtak okot. Az első hazai mérkőzésünkön bebizonyítottuk, hogy érdemes volt sok munkát fektetni a felkészítésbe, hiszen motiváltan, lelkesen, a taktikai elemeket betartva aratott győzelmet az együttes a Jászberény ellen – meséli a szakvezető.

Azonban a Kalocsa elleni ki-ki mérkőzésünkön a nagy tét megbénította a lányokat, így nem is sikerülhetett megnyerni a mérkőzést. Az utolsó mérkőzésen a helyezések eldöntése volt a tét – melyben a két szett megnyerését teljesítette a csapat, azaz a bajnokságban a 13. helyen végzett a Haladás.

Változások a szakosztályban

Az egy év tapasztalatai alapján kibővítésre kerül a szakosztály vezetése: a röplabda helyzetének javítása érdekében, a sportág népszerűsítéséért megkezdett munkában többen, külön részfeladatokat kapva vesznek részt. A cél az, hogy egy ütőképes röplabdacsapatot alakítsunk ki, amely méltán képviselheti Szombathelyt. A kezdeteknél az önkormányzat és a Haladás VSE segítsége nélkül nem is mondhatnánk most el, hogy van röplabda a régióban.

– Ezúton is köszönjük nekik – számunka létfontosságú, hogy az eddigi támogatásukra a jövőben is legalább ugyanezen a szinten számíthassunk. Sportágunk csak úgy maradhat életben, ha megfelelő, profi csapatot alakítunk ki, amely alkalmas nagyobb feladatok végrehajtására is. – mondta Mucsi Péter.

A jövőben elengedhetetlen, hogy megtartsák a csapat gerincét, valamint tapasztalt, rutinos játékosokkal erősítsék meg az együttest. Utánpótláskorú játékosok szerepvállalására, a szakosztály érdekében kifejtett aktív tevékenységére is szükség van.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Sport