Izgatottan várakozik egyik csütörtök délelőtt Brooklyn, a francia bulldog a Szombathelyi Állatkórház várójában, két orvosnál is van jelenése. Brooklynnak a közelmúltban az orra mellől eltávolítottak egy rosszindulatú daganatot, először varratszedésre jött, aztán megy tovább a szemészetre, dr. Benkő Istvánhoz. Sajnos szaruhártyafekéllyel is küzd a 7,5 éves eb. Ráadásul nem először.
Nem könnyű a rövid orrú kutyák élete
Amíg a kutya varratszedésen van, addig Benkő Istvántól megtudom, hogy a Brooklynhoz hasonló rövid orrú kutyák hajlamosabbak bizonyos szembetegségekre. Októberben például egy háromnapos konferencia témája volt az ilyen típusú kisállatok szemészete. Ezeknek az állatoknak sok anatómiai problémájuk alakult ki a tenyésztés miatt. A rövid orr eleve olyan szemhéj- és szemállást idéz elő náluk, amely folyamatos irritációt okoz.
Ezt részletezi is a szakember. Az alsó szemhéj befelé fordul, emellett sok ilyen fajta kutyának van prominens orrházi redője, ami azt jelenti, hogy az orr és a szem között redők alakulnak ki, befelé nyomják a szemhéjat és az azon, vagy a redőn lévő szőr is hozzáérhet a szemfelszínhez, irritálhatja a szemeket. A szőr zavarhatja a szemüket, de mivel ezek a redők könnyen befüllednek, itt bőrgyulladás alakulhat ki. Innen is különböző baktériumok kerülhetnek a szemfelszínre, akár ott is fertőzést okozva. Nagyobb szemrésük és sekélyebb szemgödrük miatt "kidülledtebb" a szemük, ami így kevésbé védett és folyamatos irritációnak van kitéve.
Kevesebbet pislognak, nem zárják be teljesen a szemüket
A rövid orrú ebeknek a nagy része kevésbé érzékeny a szaruhártyát érő ingerekre, nincs olyan jól ellátva idegekkel a szaruhártyájuk, szemfelszínük. Vagyis nem reagálják le reflexszerűen az ingereket pislogással vagy fokozott könnyezéssel. Gyakran nem pislognak teljesen, tehát nem zárják be a szemüket - még alvásnál sem -, ami szintén fokozza a szem középső részének a szárazságát, sérülékenységét.
„Mivel nincs teljes pislogás, a könny elvezetése sem tökéletes, de ennek az elvezetés-problémának a fő oka az lehet, hogy befelé fordul az alsó szemhéj és az ott található könnypont nem megfelelő pozícióban van, nem tud belefolyni a könny, ezért túlcsordul és az orruknál, arcuknál folyik le. Emellett az extrém rövid orr defektes könnycsatornát is okoz” – magyarázza Benkő doktor és hozzáteszi, minőségi könnyprobléma is jelentkezhet. Lehet, hogy elég sok könnyük van ezeknek a négylábúaknak, de nem megfelelő a minősége és könnyen elpárolog, elfolyik a szemfelszínről. Ez is fokozza az irritációt.
Ha a szem felszínét hosszú időn keresztül valamilyen káros hatás, irritáció éri, akkor gyulladás, majd idővel pigmentáció alakul ki. Ha az irritáció (pl. befelé forduló szemhéjszél) hosszú időn keresztül fennáll, akkor a sok pigment lerakódása látásromláshoz, vagy akár vaksághoz is vezethet.
Gyakori probléma a szaruhártyafekély
Gyakran fordul elő ezeknél a fajtáknál szaruhártyafekély is, bár a spontán szaruhártyafekély, amellyel Brooklyn érintett, más kutyáknál is kialakulhat, de a nyomott orrúak általában lassabban, nehezebben gyógyulnak meg belőle.
A normál fejformájúak pont azért épülnek fel gyorsabban, mert a nyomott orrúakkal ellentétben náluk jobb a szemfelszín védettsége, kevésbé kerülhetnek baktériumok a szaruhártyára, a könnyel való ellátottság is megfelelő.
A spontán kialakuló fekély esetében rendellenes zóna alakul ki a szaruhártyában. Ezt a beteg területet dörzsöléssel, csiszolással bontják meg a gyógyulás érdekében. Emellett gyógyszeres kezelést alkalmaznak. Miközben Benkő doktorral beszélgetésünk besétál a rendelőbe Brooklyn.
Fontos az esetek dokumentálása
Az állatorvos először lefotózza a francia bulldog szemét: közelebbről és távolabbról is. Benkő István ugyanis nagyon fontosnak tartja az esetek dokumentálását a nyomonkövetés miatt. A dokumentálás után pedig ellenőrzi az eb pupillareflexeit, a látását, aztán jön a könnytermelés-mérés. Eddig minden rendben.
„Tavaly négy hetet töltöttem a kaliforniai Davisben, az ottani állatorvosi egyetem szemészetén. Nagyon sok hasznos tippel, érdekes véleménnyel vagy esetleg az eddig ismerttől eltérő megközelítéssel találkozhattam. Neves, akár világhírű szemész állatorvosokkal volt szerencsém megismerkedni. Nagyszerű élmény volt” – meséli a kontroll közben a szakember, aki nagyon sok tapasztalatot szerzett kint.
Benkő doktor alaposan megvizsgálja a szemfelszínt, nézi a szaruhártya változásait, de a szem belsejét is, és szemfenék-ellenőrzést is végez.
„Elképzelhető, hogy a fekély miatt pigmentálódik Brooklyn szaruhártyája” – mondja az állatorvos, és azt javasolja a gazdinak, hogy a kenőcsöt továbbra is alkalmazzák és a műkönny se maradjon el, amelyet egyébként érdemes minden rövid orrú kutyánál használni.
A műtét a legjobb megoldás
A rendellenes szemhéjállásokat csak műtéti úton lehet korrigálni. Az életminőségük javulása érdekében szemhéjkorrekció, a redők eltávolítása, vagy méretük csökkentése jöhet szóba. Ha nem történik műtéti beavatkozás, szinte elkerülhetetlenek a különböző szembetegségek.
Az állatorvos kiemeli, ha valaki ódzkodik a műtéttől, akkor az ilyen kutyák szemét érdemes rendszeresen ellenőriztetni, odafigyelni a szem és szemkörnyék tisztántartására. Ez a minimum.
Ha ennek ellenére hunyorognak, túlzott könnyezés, rendellenes váladékozás, pirosodás indul el, minél előbb orvoshoz kell fordulni. Nem szabad megvárni a súlyos fekélyesedést, akár néhány nap alatt is kilyukadhat a szemük! Ha pedig barnulni kezd, azzal is érdemes korán foglalkozni. "Sajnos sok kutya már csak akkor jut el az állatorvoshoz, amikor a pigmentáció látásromlással, vagy vaksággal jár" - zárta beszélgetésünket Benkő doktor.
Brooklyn pedig, mivel jól bírta a vizsgálatot és türelmes volt, nem is egy, hanem három jutalomfalatot kap és elégedetten távozik, persze kontrollra visszajön majd.