A magyar titkosszolgálatok szerint nem bizonyítható semmilyen operatív kapcsolat az ukrán hírszerzés és a Tisza Párt között – derült ki a nemzetbiztonsági bizottság zárt ülésén, melyről a Népszava számolt be. A Kárpátalján elfogott magyar hírszerzők ügye valós hírszerzési művelet volt, amelyből azonban az ukrán fél politikai-diplomáciai botrányt kreált – állítják a magyar szolgálatok.
A botrány időzítése különösen figyelemre méltó: az ukrán hatóságok már márciusban letartóztatták a magyar katonai hírszerzőket, az ügyet azonban csak most, közvetlenül Magyar Péter hangfelvétel-botránya után hozták nyilvánosságra. Ez többek szerint arra utalhat, hogy az ukrán lépés valójában politikai üzenet volt az Orbán-kormánynak.
A magyar fél által vitatott ukrán „bizonyítékok” között manipulációgyanús elemek is szerepelnek. Ilyenek például a letakart arcú tanúk vallomásai, illetve a közösségi médiás képernyőfotók, amelyek szakértők szerint nem hiteles hírszerzési eszközökkel folytatott kommunikációt mutatnak.
A magyar szolgálatok hangsúlyozták: semmilyen katonai akció vagy hírigény nem kapcsolódott a kárpátaljai magyarsághoz, és a felvetések, miszerint az ügynökök az ukrán védelmi kapacitásokat mérték volna fel, alaptalanok. Ugyanakkor egyes NATO-szintű hírigények vizsgálata nem zárható ki, de ez nem jelent magyar katonai szándékot.
A bizottság szocialista tagja, Molnár Zsolt a lapnak nem kívánta megerősíteni az értesüléseket, de kijelentette: az ügy inkább politikai természetű, és az Orbán-kormány elszigetelődött külpolitikájának következményeként értelmezhető. Szerinte az elmérgesedett ukrán-magyar viszony különösen veszélyezteti a kárpátaljai magyar kisebbséget.