Világszerte évente 4,5 trillió cigarettacsikket dobnak el – de most úgy tűnik, mégsem végzik mind szemétként. Nemzetközi kutatók új eljárása szerint a cigiszűrőkből előállított pellet erősebbé, rugalmasabbá és fenntarthatóbbá teheti az utakat – írja a hvg.hu.
A cigarettacsikkek évtizedek óta az egyik legelterjedtebb és legkörnyezetkárosítóbb hulladéktípusnak számítanak. A WHO adatai szerint évente több mint 4,5 trillió darabot dobnak el világszerte – ezek jelentős része az utcákon, járdákon köt ki.
Egy nemzetközi kutatócsoport azonban új értelmet adott a csikkek „járdába taposásának”: a Granadai Egyetem, a Bolognai Egyetem és kínai kormányzati támogatás segítségével olyan eljárást dolgozott ki, amely során a cigarettaszűrőkből újrahasznosítható pellet készül. Ez a pellet a forró bitumenhez keverve jelentősen javítja az aszfalt szilárdságát és repedésállóságát.
A technológia során először eltávolítják a hamut, majd a szűrő celluóz- és PLA-összetevőit egy speciális viasszal keverik, amely kötőanyagként is funkcionál. A végeredmény: olcsóbb, rugalmasabb és környezetkímélőbb aszfalt.
Ha a módszert sikerül ipari szinten is bevezetni, nemcsak a közlekedési infrastruktúra járhat jól, hanem a bolygó is: kevesebb hulladék, kisebb kibocsátás, tartósabb utak.