A Fidesz ma reggeli sajtótájékoztatója A szombathelyi ellenzék rendkívüli közgyűlést és oszlatást akar - Újabb közlemények 2009. September 24. 12:34 után a város baloldali politikusa, nevezetesen Nemény András, a szocialisták frakcióvezetője, és Németh Kálmán, a város SZDSZ-es alpolgármester mondta el a véleményét a kialakult helyzetről Puccskísérlet a szombathelyi közgyűlésben? (Frissítve) 2009. September 23. 15:24 . Vagyis arról, hogy a jobboldali többség fel szeretné oszlatni a közgyűlést.
Pancserpuccs, avagy Last Minute puccs, ez a legjobb szó arra, ami történt – kezdte Nemény. A Fidesz politikusai nem tudták végrehajtani azt, amire készültek.
Ráadásul miközben arra hivatkoznak, hogy nem, tudnak együtt dolgozni a szocialistákkal és a város szocialista - szabaddemokrata vezetésével, eddig igenis jól dolgoztak együtt, a legtöbb döntést konszenzussal fogadták el. Ez az indok csak színjáték.
Nem a helyi Fidesz döntött arról, hogy kezdeményezzék a feloszlatást: felülről, a Fidesz központból jött az utasítás. Hiszen a nem csak a vasi megyeszékhelyen, de Nagykanizsán, Fóton, és Székesfehérváron is megpróbálkoztak a közgyűlés feloszlatásával, egytől-egyig eredménytelenül.
A város érdeke az, hogy időben legyen választás, az időközi kampány csak elvonná az erőt és a figyelmet az igazán fontos feladatokról, továbbá attól még nem változnának meg a központi költségvetés számai.
Ugyanakkor a Fidesz el is késett. Hiszen az MSZP és az SZDSZ, tegnap, amikor kiderült, hogy a polgármester elhalasztja a mai közgyűlést, már kérvényezte a rendkívüli közgyűlés összehívását, mert a város működőképessége érdekében meg kell tárgyalni panelprogram ügyét és a szociális rendszer átalakítására vonatkozó előterjesztést.
A törvény szerint a polgármesternek 3 napon belül kell kitűznie a rendkívüli közgyűlés időpontját, és 15 napon belül kell összehívnia azt. ( Közben Ipkovich György már ki is jelölte az október 2-ai időpontot. Szerk.)
Németh Kálmán szerint a Fidesz olyan, mint a bukott diák, akinek nem jött össze a dolog, és most magyarázza a bizonyítványát. Az elmúlt másfél nap történései rávilágítanak arra, mely politikusok gondolkoznak felelősségteljesen a városról, ki az, aki valóban Szombathely érdekeit szem előtt tartva hoz döntéseket. Nem a vészharangot kell kongatni állandóan olyan kérdésekben – mint például abban, hogy eladósodott a város –, ami nem is igaz. Nem lehet úgy komolyan politizálni, hogy kényünk-kedvünk szerint feloszlatjuk, nem oszlatjuk a közgyűlést, kiállunk, cirkuszszolunk, beadványokat írogatunk.
A Fidesz még azt sem tudja, kinek kell beadni a kérvényt, hogy hívják össze a közgyűlést. A polgármesteri titkárságon adták le az iratot, miközben a jegyzőnél kellett volna.
Németh Kálmán végül megjegyezte: ezért a helyzetért a Molnár-Marton duó a felelős. Legalábbis neki több jobboldali képviselő jelezte: ők nem akarták ezt az egészet, belevitték őket ebbe a helyzetbe.
Mideközben - csatlakozva a többi szervezethez, a helyi MDF is kiadott egy nyilatkozatot.
NYÍLT LEVÉL / SAJTÓNYILATKOZAT
Az MDF Szombathelyi Szervezete, a pártpolitikai csatározásokon felülemelkedve, mindig a város érdekeit figyelembe véve, a demokrácia játékszabályait betartva hozta meg döntéseit. Így tett akkor is, amikor az önkormányzat működőképességének biztosítása érdekében felelősséget vállalt a városvezetésben, és így tesz most is, amikor a kialakult, konstruktívnak nem éppen mondható helyzetben, javaslatot tesz a feszült helyzet feloldására, demokratikus rendezésére.
Tisztelt Polgármester Úr!
Városunkért felelősséget érző polgárok nevében kérjük, állítsa vissza a közbizalmat! A kialakult bizalmi válsággal szembe kell nézni országosan és városunkban is.
Megértjük, hogy nem állt szándékában megakadályozni a bizalmi szavazást hivatalával szemben, hiszen a demokratikus értékekre tette esküjét Ön is.
Értékeljük a FIDESZ és szövetségeseinek felelős magatartását, melynek hátterében nyilvánvalóan a közpénz megtakarításának szándéka állt azzal, hogy az esetleges előrehozott önkormányzati választást a tavaszi országgyűlési szavazással együtt tarthassuk meg. Sajnálatosak az események alakulása és megkérdőjelezhetőek jogszabályaink, melyek korlátozzák demokratikus értékeinket, és amelyek már nem teszik lehetővé a közgyűlésen a bizalmi szavazást. Polgármester Úr joga és kötelessége, hogy a helyi, bizalmi válságot feloldja, és ezt elvárják Öntől a Magyar Demokrata Fórum Szombathelyi Szervezetének vezetői is.
Ezért tisztelettel felhívjuk, hogy a demokratikus értékeink megóvása érdekében:
- október 2-i, elhalasztott közgyűlésen terjesszen elő egy ajánlást, mellyel a képviselő testület egyetérthet, és ami a polgármesteri hivataláról történő lemondásának ajánlását tartalmazza. Amennyiben a demokratikus többség amellett foglal állást, hogy nincs meg a bizalom, úgy kérem, azonnali hatállyal nyújtsa be a lemondását a jegyzőnél! A másik, ezt megelőző lehetőség,
- hogy október 2-i, elhalasztott közgyűlésig, a választói akaratot megtestesítő képviselőtestület 50%-nak, + 1 főnek, a bizalmáról és támogatásáról szóló írásbeli nyilatkozatát szerezze meg, és azt mutassa be a nyilvánosság előtt!
Kizárólag ezekben az esetekben demonstrálható a közbizalom és a demokratikus értékeink sértetlensége, a történések kimenetelétől függetlenül.
A Magyar Demokrata Fórum a demokratikus értékeket bátran megóvja mindennel és mindenkivel szemben
.Felhívásunknak nyomatékot adva kijelentjük, hogy amennyiben demokratikus módon nem állítja helyre a közbizalmat, úgy kezdeményezzük Szabó Gábornak, - aki az MDF-et képviseli és szintén esküt tett a demokratikus értékeinkre –alpolgármesteri tisztségéről történő lemondását.
A demokratikus értékeink közös megóvása érdekében az SZDSZ alpolgármesterét ebben az esetben, szintén felszólítjuk a távozásra. A demokráciához bátorság és őszinteség kell Szombathelyen is!
Szombathely, 2009. szeptember 24.
Tisztelettel:
Pék Ciprián - általános elnökhelyettes
Kamarás László - alelnök
MDF Szombathely Szervezete