Jól mérték fel a helyzetet a mentők
Kétségbeesetten hívta egy asszony a mentőket szerda éjszaka, azt mondta, rosszul van az édesanyja, majd a hívás furcsán megszakadt. Azonnal mentő indult a megadott címre, ahol senki nem várta a segítséget. A mentők nem tudtak bemenni a bezárt családi házba, holott a villogásra kinéző szomszéd szerint otthon voltak.
A gyanús körülmények miatt kollégáim szén-monoxid mérgezésre gyanakodtak és értesítették a tűzoltókat, akik az erkélyen jutottak be a házba, légzőkészülékben és azonnal kitárták az ablakokat
– tudtuk meg dr. Puskás Tivadar mentőfőorvostól. A gyanú beigazolódott, a lakásban 1600 ppm-es (darab/egymillió részecske) szén-monoxid koncentrációt mértek, ami egy órán belül halált okoz. Az egészségügyi határérték jelenleg 35 ppm, a boltokban beszerezhető CO-jelző készülékek pedig 50 ppm-nél riasztanak. -Három embert hoztak ki a házból, sajnos a 61 éves nagymama életét már nem lehetett megmenteni, a helyszínen meghalt.
A 10 éves Krisztofer súlyos állapotban került kórházba. Az egyik utcabeli, Sz. Balázs rohant a mentőkkel keresni a házban. Amikor rátaláltak fennakadt szemekkel feküdt az ágyában. Édesanyja is eszméletlen volt. A család egy éve költözött a faluba, azonnal kicseréltették a nyílászárókat. Egy ablak maradt ki, de nemrégiben azt is leszigetelték.
Vélelmezzük, hogy a levegő utánpótlással volt gond. A hőszigetelt nyílászárók beszerelésénél nem gondoltak arra, hogy a levegőtől elzárják a lakást, a gravitációs tüzelőberendezések pedig a lakás levegőjét használják égéslevegőként
– mondta el a nyugat.hu-nak a helyszínen Tóth Lajos, a Vas Megyei Kéményseprő Kft. műszaki vezetője. A szakembereknek feltűnt, hogy a pince szellőzőjét eltakarták, lezárták, talán hogy ne menjen be a hideg, viszont ott működött a gázkazán. -A szakboltokban, de a hipermarketekben is kapható pár ezer forintért szén-monoxid jelző készülék. Ezek jól működő eszközök, még az előtt jelzik az emelkedő CO-szintet, hogy az bajt okozna. Ettől függetlenül nagyon fontos a tüzelőberendezések rendszeres karbantartása és a rendszeres szellőztetés is.
Úgy tudjuk, a nagymama már délután rosszul érezte magát, ezért borogatást tett a fejére és magasabb hőmérsékletre állította a fűtést. Nem sejtette, hogy ez okozza a vesztét. A szagtalan szén-monoxid eleinte influenza-szerű tüneteket, fejfájást, émelygést, hányingert, gyengeséget okoz, később pedig lebénítja az áldozatokat, akiknek nem jut elég oxigén az agyukba.
Célszerű megjegyezni, hogy ha egy légtérben egyszerre többen is rosszul lesznek, elvesztik az eszméletüket, vagy erős fejfájást, émelygést tapasztalnak, akkor a legelső dolog legyen ajtót-ablakot nyitni (annak, aki ezt még megteheti), majd elhagyni a helyiséget és segítséget hívni.
Kéményseprés, nehézségekkel
Az esetek döntő többségében beengedik az emberek a kéményseprőt, de természetesen nem egy esetben előfordul, hogy nem engedik végezni a munkáját, vagy ajtót sem nyitnak neki. Pedig nagyon fontos ennek a szolgáltatásnak az igénybevétele a gázüzemű és szilárd tüzelésű készülékek használatánál. A kéményseprőnek jelentési kötelessége van. Ha valahova nem tudott többszöri alkalommal bemenni, akkor arra a címre küldenek egy értesítést, ha pedig ezután sem sikerül dűlőre jutni a tulajdonossal, akkor államigazgatási eljárás keretében kerül sor a kéményseprésre és a berendezések vizsgálatára. Ennek elrendelése a helyi jegyző hatásköre. Ilyenre több példa is volt az elmúlt időszakban. Ekkor azonban már többnyire gond nélkül megtörténik a pár perces procedúra. Néhányan a „sarcnak” tekintett kb. 1500 forintos kéményseprési díjat akarják megspórolni, pedig a havi szinten alig több mint 100 forintos kiadásnak megfelelő összegért kapott szolgáltatásnak sokan talán az életüket köszönhetik. Ilyenkor ugyanis kiderül, ha beomlott, eltömődött, nem szelel a kémény, vagy ha hibás a gázkazán. Szombathelyen öt évvel ezelőtt egy tanárnő halt meg az otthonában szén-monoxid mérgezésben. Az asszony még telefonált az iskolába, hogy nem megy be, mert rosszul érzi magát, majd visszafeküdt az ágyba. Már nem ébredt fel többet.