Megemlékezés közjátékokkal Szombathelyen

Az 56-os megemlékezéseken volt együttműködésre felhívás és beszólás a bukottaknak. Voltak megható pillanatok, akadt tragikomikus közjáték, valamint színészek is felléptek a Városházán.

Október 23-án délután a megszokott rendben, Welther Károly sírjának megkoszorúzásával vette kezdetét a négy helyszínes ünnepségsorozat, ami a Március 15. téren folytatódott.

- Jó napot, Honvédek!

- lépett a díszalegység elé dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter. -

Erőt, egészséget!

- jött a dörgő, katonás válasz, majd a nemzeti lobogó a Himnusz alatt ünnepélyesen felkúszott a körforgalom-építés miatt a tér másik szegletébe átcsoportosított zászlórúd tetejére.

Október 23-i ünnepségsorozat Szombathelyen, 2010-ben
Képek az ünnepségről
Tánczos Mihály

Az ünnepi műsort "Itthon maradok én" címmel a Puskás Tivadar SzKI diákjai és tanárai mutatták be, külön videónkban megtekinthető negyed óra a húsz perces műsorból.

A Puskás Tivadar SzKI ünnepi műsora

"Ugyanúgy hívják az iskolát, mint az új polgármestert!" - csodálkozott az egyik néző, mire a mellette álló elmagyarázta, hogy a polgármester édesapjáról nevezték el az szakképzőt. Mivel nem először halljuk ezt az okfejtést, így kérjük olvassák el a linkre kattintva az 1893-ban, 49 éves korában meghalt mérnök és feltaláló Puskás Tivadar életrajzát.

Részletek az ünnepi műsorokból

Dr. Hende Csaba ünnepi beszéde következett volna, de helyette egy kis közjáték jött. A pulpitusra lépő Hendét megelőzve a jól ismert Lakos Dezső vonult be a térre az elmaradhatatlan zászlóval és "Éljen a szabadság!" felkiáltással. Budaházy kiszabadításáért emelt szót, majd udvariasan távozott. Hende megköszönte, majd belekezdhetett ünnepi mondandójába. Keserűen megjegyezte, hogy kevesen vannak a megemlékezésen, sokkal kevesebben, mint egy évvel ezelőtt. "Most a magyar szívekben szeretetre és összefogásra van szükség" - mondta, majd nem sokkal később frappánsan belerúgott egyet a "bukottakba".

Dr. Hende Csaba beszéde (vágatlan)

"Különösen fájdalmas, hogy hiányoznak az ünnepi megemlékezésről a bukott politikai erők képviselői. Sajnálom, hogy az ünnep csak addig volt érdekes, amíg a katonák nekik verték a vigyázzt." A közönség sorában valakit nagyon szíven találhatott ez a kijelentés, a morgásából ítélve. "Csaba, eddig Te is a bukottakhoz tartoztál, nyolc évig nem is láttunk!" - sziszegte egy középkorú úr, a mellette állók nem pisszegték le. Dr. Hende Csaba vágatlan beszéde szintén megtalálható videóink között.

Még több kép az 56-os ünnepségről
Tánczos Mihály

A győri 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred díszalegysége ezután tisztelegve elvonult Dr. Puskás Tivadar polgármester és dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter előtt, majd a Szombathelyi Fúvószenekar felvezetésével a vendégek átsétáltak az 56-osok terére, ahol a hősi halált halt nemzetőrökről emlékeztek meg az egybegyűltek. (A díszalegység zászlóvivőjére külön is felhívnánk a figyelmet, hiszen Szombathely híres Savaria Legiójában is rendszeresen láthatjuk, díszes római fegyverzetben.)

Itt voltunk szemtanúi egy másik kínos jelenetnek. A Polgármesteri Hivatal Versmondó Stúdiója adott éppen ünnepi műsort, amikor a hátuk mögött kinyílt a ház ajtaja és nagy televíziót cipelő emberek léptek ki rajta. Az abszurd látványt kameránk is megörökítette.

Kínos közjáték az ünnepi műsor alatt

Kár volt érte, az ünnepi hangulatnak ugyanis nem tett jót a látvány. A Versmondó Stúdió szavalóinak hangja valószínűleg hangosítás nélkül is betöltené a teret és a lelkeket, de a hátuk mögött zajló jelenettől volt aki nevetett és volt, aki a szívéhez kapott.

A Versmondó Stúdió ünnepi megemlékezése

Az 56-osok terén a koszorúzás előtt Lechner Ferenc mondott ünnepi beszédet, ebben hallhattunk a forradalommal kapcsolatos teóriákról, hiedelmekről. Vágatlanul megnézhető, meghallgatható videóink között. Mint ahogy tavalyelőtt, így most is károgó varjak százai húztak át az égen a beszéd alatt.

Lechner Ferenc beszéde (vágatlan)

Az idén is nagyon sok koszorút hoztak a különböző szervezetek. Szombathely város díszes koszorúját a ceremónia legvégén helyezték el az emlékmű előtt és ilyenkor kissé szokatlan módon egy csoport megtapsolta a koszorú mögött lépkedő polgármestert. A koszorúzás és gyertyagyújtás nem sokkal 19 óra előtt fejeződött be, így az ünnepi közgyűlés csak kis késéssel indulhatott. Először a Weöres Sándor Színház színészei adtak elő egy sajátos válogatást, amelynek minden része kötődött az 1956-os eseményekhez. A szívszorító monológok mellé néhány tréfa is befért.

A Weöres Sándor Színház színészeinek előadása (részletek)

A színészek után Dr. Puskás Tivadar polgármester lépett a mikrofon mögé, aki mindössze 4 éves volt 1956-ban, de gyerekként is megérezte az események különös atmoszféráját.

54 évvel ezelőtt a budapesti fiatalok jókedvűen, elszántan, felvetett fejjel az utcára vonultak. Tiltakoztak az önkény, a hazugság, az idegen hatalom ellen. Azt tették, amit tenniük kellett, kiálltak a szabadság mellett. Bátor tettük szikra volt, amely felrobbantotta a hazugság társadalmát. Egy ország tért eszméletre...

A polgármester ünnepi beszédét videónk is megörökítette, vágatlanul.

Dr. Puskás Tivadar ünnepi beszéde (vágatlan)

Az ünnepi közgyűlés végén Horváth Csaba kormányzati képviselő szavalt Márai verset (részlet hallható belőle a polgármesteri beszéd végén), majd az estét állófogadás zárta.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet