Október 23-án délután a megszokott rendben, Welther Károly sírjának megkoszorúzásával vette kezdetét a négy helyszínes ünnepségsorozat, ami a Március 15. téren folytatódott.
- Jó napot, Honvédek!
- lépett a díszalegység elé dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter. -Erőt, egészséget!
- jött a dörgő, katonás válasz, majd a nemzeti lobogó a Himnusz alatt ünnepélyesen felkúszott a körforgalom-építés miatt a tér másik szegletébe átcsoportosított zászlórúd tetejére.Az ünnepi műsort "Itthon maradok én" címmel a Puskás Tivadar SzKI diákjai és tanárai mutatták be, külön videónkban megtekinthető negyed óra a húsz perces műsorból.
"Ugyanúgy hívják az iskolát, mint az új polgármestert!" - csodálkozott az egyik néző, mire a mellette álló elmagyarázta, hogy a polgármester édesapjáról nevezték el az szakképzőt. Mivel nem először halljuk ezt az okfejtést, így kérjük olvassák el a linkre kattintva az 1893-ban, 49 éves korában meghalt mérnök és feltaláló Puskás Tivadar életrajzát.
Dr. Hende Csaba ünnepi beszéde következett volna, de helyette egy kis közjáték jött. A pulpitusra lépő Hendét megelőzve a jól ismert Lakos Dezső vonult be a térre az elmaradhatatlan zászlóval és "Éljen a szabadság!" felkiáltással. Budaházy kiszabadításáért emelt szót, majd udvariasan távozott. Hende megköszönte, majd belekezdhetett ünnepi mondandójába. Keserűen megjegyezte, hogy kevesen vannak a megemlékezésen, sokkal kevesebben, mint egy évvel ezelőtt. "Most a magyar szívekben szeretetre és összefogásra van szükség" - mondta, majd nem sokkal később frappánsan belerúgott egyet a "bukottakba".
"Különösen fájdalmas, hogy hiányoznak az ünnepi megemlékezésről a bukott politikai erők képviselői. Sajnálom, hogy az ünnep csak addig volt érdekes, amíg a katonák nekik verték a vigyázzt." A közönség sorában valakit nagyon szíven találhatott ez a kijelentés, a morgásából ítélve. "Csaba, eddig Te is a bukottakhoz tartoztál, nyolc évig nem is láttunk!" - sziszegte egy középkorú úr, a mellette állók nem pisszegték le. Dr. Hende Csaba vágatlan beszéde szintén megtalálható videóink között.
A győri 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred díszalegysége ezután tisztelegve elvonult Dr. Puskás Tivadar polgármester és dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter előtt, majd a Szombathelyi Fúvószenekar felvezetésével a vendégek átsétáltak az 56-osok terére, ahol a hősi halált halt nemzetőrökről emlékeztek meg az egybegyűltek. (A díszalegység zászlóvivőjére külön is felhívnánk a figyelmet, hiszen Szombathely híres Savaria Legiójában is rendszeresen láthatjuk, díszes római fegyverzetben.)
Itt voltunk szemtanúi egy másik kínos jelenetnek. A Polgármesteri Hivatal Versmondó Stúdiója adott éppen ünnepi műsort, amikor a hátuk mögött kinyílt a ház ajtaja és nagy televíziót cipelő emberek léptek ki rajta. Az abszurd látványt kameránk is megörökítette.
Kár volt érte, az ünnepi hangulatnak ugyanis nem tett jót a látvány. A Versmondó Stúdió szavalóinak hangja valószínűleg hangosítás nélkül is betöltené a teret és a lelkeket, de a hátuk mögött zajló jelenettől volt aki nevetett és volt, aki a szívéhez kapott.
Az 56-osok terén a koszorúzás előtt Lechner Ferenc mondott ünnepi beszédet, ebben hallhattunk a forradalommal kapcsolatos teóriákról, hiedelmekről. Vágatlanul megnézhető, meghallgatható videóink között. Mint ahogy tavalyelőtt, így most is károgó varjak százai húztak át az égen a beszéd alatt.
Az idén is nagyon sok koszorút hoztak a különböző szervezetek. Szombathely város díszes koszorúját a ceremónia legvégén helyezték el az emlékmű előtt és ilyenkor kissé szokatlan módon egy csoport megtapsolta a koszorú mögött lépkedő polgármestert. A koszorúzás és gyertyagyújtás nem sokkal 19 óra előtt fejeződött be, így az ünnepi közgyűlés csak kis késéssel indulhatott. Először a Weöres Sándor Színház színészei adtak elő egy sajátos válogatást, amelynek minden része kötődött az 1956-os eseményekhez. A szívszorító monológok mellé néhány tréfa is befért.
A színészek után Dr. Puskás Tivadar polgármester lépett a mikrofon mögé, aki mindössze 4 éves volt 1956-ban, de gyerekként is megérezte az események különös atmoszféráját.
54 évvel ezelőtt a budapesti fiatalok jókedvűen, elszántan, felvetett fejjel az utcára vonultak. Tiltakoztak az önkény, a hazugság, az idegen hatalom ellen. Azt tették, amit tenniük kellett, kiálltak a szabadság mellett. Bátor tettük szikra volt, amely felrobbantotta a hazugság társadalmát. Egy ország tért eszméletre...
A polgármester ünnepi beszédét videónk is megörökítette, vágatlanul.Az ünnepi közgyűlés végén Horváth Csaba kormányzati képviselő szavalt Márai verset (részlet hallható belőle a polgármesteri beszéd végén), majd az estét állófogadás zárta.