Ma kezdi tárgyalni a Veszprémi Törvényszék a vörösiszap-katasztrófa büntetőügyét. Az ügyészség a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. ajkai telephelyén, a X-es számú vörösiszap-tároló kazettájánál 2010 októberében bekövetkezett gátszakadás ügyében halált előidéző gondatlan közveszélyokozás vétsége, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó közveszélyokozás bűntette, gondatlanságból elkövetett környezetkárosítás és természetkárosítás vétsége, továbbá a hulladékgazdálkodás rendje megsértésének bűntette miatt emelt vádat január közepén 15 terhelttel szemben. A nyomozást tavaly december végén zárták le. Az ügyész a 91 oldalas vádiratban valamennyi vádlottra végrehajtandó szabadságvesztés kiszabását indítványozta.
A vádirat szerint a Mal Zrt. egyes munkavállalói üzemeltetési, ellenőrzési, intézkedési mulasztásaik folytán felelősek a közveszély előidézéséért és annak következményeiért.
A vádlottak a katasztrófa idején valamennyien az ajkai timföldgyár vezetői vagy alkalmazottai voltak, a tizenöt vádlott között van a cég több jelenlegi és egykori vezetője - az elsőrendű vádlott B. Zoltán vezérigazgató -, továbbá egy gátőr is. A büntetőper a bíróság által előre meghatározott idei menetrend szerint zajlik, az első tárgyalássorozat szeptember 28-ig tart, majd október 15-től 19-ig folytatódik. Az ügyet előkészítő június végi zárt ülésen Szabó Gyöngyi tanácsvezető bíró bejelentette, hogy védői helyettesítést nem fogad el a tizenöt vádlott közötti érdekellentét miatt, így mind a 15 vádlottat más ügyvéd képviseli. (Forrás MTI)
Tartsd életben a helyi nyilvánosságot! Támogasd a Nyugat.hu-t!
A Nyugat nem csak tájékoztat, hanem segít eligazodni a Budapesten kívüli világban is. Helyben vagyunk, ahol szükséged van ránk! Megmutatjuk, ami fontos, elmagyarázzuk, amit tudnod kell.
Támogasd a Nyugat.hu-t!