90 év ecsetvonásai - Krieg Ferenc kiállítása

Múlt héten nyílt kiállítása az oladi ÁMK-ban a 90 éves Krieg Ferenc festőművésznek, aki megjárta a világháborút, volt villamoskalauz és könyvelő, és hosszú időt töltött Mongóliában.

1921-ben éppen csak vége van az első világháborúnak, ekkor kezdenek a hölgyek bubifrizurát viselni, és ekkor született Krieg Ferenc

- kezdte megnyitóját Torjay Valter. Majd folytatta: gyerekként édesapja betegeskedése miatt családjával együtt Budapestre költöztek, ahol szorgalmasan járni kezdett a Szépművészeti Múzeumba.

A gyerek, aki minden nap a szépművészetiben sündörgött

Egy teremőr vette észre, hogy ez a gyerek mindennap itt van, ezért elvitte az ifjú Krieget Hoffmann Edithez, a 20. századi művészettörténet egyik legnagyobb alakjához, aki ott és akkor a grafikai részleg vezetőjeként dolgozott, s a megszeppent fiú elmondta neki: ő bizony festő szeretne lenni. Hamarosan már másolhatott képeket a múzeumban, és elkerülhetett Révész Imre nagy múltú magániskolájába is - innen szinte már egyenes út vezetett az akadémiára, ahol olyan mesterei voltak, mint Burghardt Rezső vagy Berény Róbert.

Krieg Ferenc kiállítása a SIC-ben
kattintson képekért!
Mészáros Zsolt

Majd nagy nehézségek árán végigharcolta a második világháborút - még Passauban is elkerült, aminek történelmi levegője nagy hatással volt rá -, de hazatérve az életén kívül egyebe nem is nagyon maradt, abba kellett hagynia az akadémiát, különböző magániskolákban folytatta, miközben dolgozott serényen, villamoskalauztól a könyvelőn át a Vas megyei Moziüzemi Vállalatnál dolgozó dekoratőrig sok minden volt. De vállalt térképszerkesztést is, amelynek révén eljuthatott Mongóliába, életének ez az epizódja - különös tekintettel a nyomorra és a buddhista tradíciókra - számos grafika, festmény, lemezdombormű megalkotására ihlette.

Ez a sorozat nagyon lényeges az ő művészetében, kicsit visszafojtottan, izzó, erőteljes színekkel adja elő ezeket a kompozíciókat az 1970 körüli időkben, ezek talán a legklasszikusabban figurális művek az életében

- írta körül Torjay Valter.

Krieg Ferenc kiállítása a SIC-ben
Mészáros Zsolt

Egységbe forr

Később egyre erőteljesebb hatások kerülnek Krieg Ferenc festészetébe, egyre

szabadabban, lazábban kezd festeni.

A 70-es, 80-as években jönnek a - művész által vagy tizenötször látott - Velencei karnevállal kapcsolatos témák, a titokzatos, szerepjátszó, maszkos alakok. A harmadik nagy egységet a tájképek jelentik: bár technikája folyamatosan változott, a pillanatnyiság mindig jellemző ezekre: egy-másfél óra alatt megfestette ezeket, hogy az adott momentumot a maga frissességében tudja megragadni,

szinte szórta a festéket.

Krieg Ferenc életműve hatalmas és gyönyörű, ami sokszínű, mégis egységbe forr. És ami a legszebb: Oladon még megtekinthető június 26-ig.

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Kultúra