A meteorológusok szerint Magyarországnak a téli időszámítást kellene választania

Így rövidebbek lennének a napok, de sok minden más egyszerűbb lenne.

Az Európai Parlament egy néhány nappal ezelőtti döntése értelmében várhattóan 2021 lesz az utolsó év, amikor tekergetjük az óráinkat.

A tervek szerint ugyanis ekkortól megszűnik az EU-ban a téli-nyári időszámítás.

Ugyanakkor a tagállamok maguk döntheti el, hogy melyik időzónába kívánnak tartozni.

Olvasóink többsége – csakúgy, mint a magyar lakosság többsége – a nyári időszámítást tartaná jobbnak A magyarok többsége a nyári időszámítást szeretné az óraátállítás eltörlése után 2018. December 09. 18:47 .

A mai nap állást foglaltak a kérdésben a magyar meteorológusok is.

És bizony az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) munkatársai a téli időszámítás mellett teszik le a garast. Egy Facebook-bejegyzésben meg is indokolják.

A témával kapcsolatban kialakult vitában először is leszögezzük, hogy az OMSZ előrejelző munkatársainak többsége is szereti, ha sokáig van világos (nyári időszámítás ezt eredményezi).

De!

A meteorológia mint szakma az univerzális korrigált világidőt használja (UTC), és az időjárási modellek fő futásai döntően 00, 06, 12 és 18 UTC-hez igazodnak. Szakmai szempontból emiatt olyan érvek merülnek fel, amelyek egyértelműen a téli időszámítás rögzítését részesítik előnyben:

  • Magyarország jelenleg a nyári időszámítás esetén (7 hónapon keresztül) egy órával "később" kapja meg a legfrissebb modell futásokat pl. 06 UTC nyáron (UTC+2 óra) magyar időben 8 órát jelent, míg télen (UTC+1 óra) 7 órát.
  • Nyáron tehát az élet- és vagyonvédelmi szempontból is fontos zivatarok előrejelzésénél egy órával "hamarabb" meglennének a modellek futásai, amelyeket mi előrejelzők hamarabb felhasználhatnánk.
  • A modellekhez kapcsolódó minden előrejelzés a nyári félévben is a téli menetrend szerint meglenne, vagyis egy órát nyernénk.
  • Ha úgy döntünk, hogy a nyáriban maradunk, akkor télen is egy órával később lesz meg minden számítás, eltűnik az az órás előny, amely eddig adott volt például a veszélyes téli helyzeteknél (ónos eső, hófúvás stb.).
  • Végül, de nem utolsó sorban a mi földrajzi hosszúsági körünkön (k. h. 15-20°) a téli időszámítás szerint van közelebb a legmagasabb napállás a délhez (időponthoz). Ez az emberek bioritmusa szempontjából lehet fontos.
  • Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Időjárás