Október 18-án, pénteken nyílt meg a Szombathelyi Képtár legújabb állandó kiállítása: a Meteoritok. Találó a név, hiszen Geszler Mária Garzuly több évtizedes munkássága káprázatos fénycsóva a kerámiaművészet egén.
Egy ilyen életművet bemutató, a városnak ajándékozott műalkotásokat felvonultató kiállítás pedig többet érdemelt egy szimpla megnyitónál, ezért egy extra csavar is került a történetbe. Ugyanis Geszler Mária Garzulyt Szombathely Megyei Jogú Város közgyűlése egyhangú szavazással a város díszpolgárává választotta Szombathely díszpolgára lesz Geszler Mária 2024. October 18. 20:11 , és két hét múlva a Szent Márton Gálán adják majd át a kitüntetést a művésznőnek.
Bár 1941-ben Budapesten látta meg a napvilágot, és csak később, 1966-ben került Szombathelyre, mégis ezt a várost választotta otthonául. Pedig több országban is tanulmányozta a kerámiákat, míg munkássága Japántól Új-Fundlandig mindenhol ismert és meghatározó lett.
Ebből is látszik, hogy nagy volt a tét, és ez látszott a felszólalókon is, mert ehhez nem elég a rutin, meg az évek, így meg-megremegtek a papírokat tartó kezek. Elsőként Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója lépett a pulpitushoz, és elmondta, félszáz kerámiát kapott a múzeum Geszler Máriától, az állandó kiállítás pedig a város és a Nemzeti Kulturális Alap segítségével jöhetett létre.
A kiállítás állandó, de nem változatlan. Terveink szerint ugyanis a művek időről-időre cserélődni fognak, újabb alkotások kerülnek a helyükre.
- tette hozzá az igazgatónő.A beszéd után rögtönzött "virágcsere" vette kezdetét, mert Csapláros Andrea virágcsokorral készült Geszler Máriának és Czenki Zsuzsannának, a kiállítás társkurátorának és a Savaria Múzeum általános igazgatóhelyetettesének, de ez a készülés kölcsönös volt, így hirtelen a csokrok tengerében az igazgatóasszony humorral oldotta a dolgot.
És a művek nem mindig árulkodnak. Viszont együtt az alkotójával nagyon is!
- mondta Czenki Zsuzsanna megköszönve a közös munkát és a bizalmat.Ezek után Nemény András, Szombathely polgármestere mondta el gondolatait. Szavain érződött, rendkívül hálás és büszke, mert Szombathelynek nyílt lehetősége, hogy teret adhasson egy ilyen kiállításnak.
A Garzuly-család esetében azt hiszem, nem túlzás azt mondani, hogy tulajdonképpen az anyag és a lélek összekapcsolódásáról beszélünk. Vagy másképp mondva, az anyagban található lélek örökkévaló, örökérvényű megtalálására, fellelésére és aztán megmutatására, elénk tárására. De, csak az tudja mindezt megmutatni, aki maga is látja, hallja, érzékeli ezt.
- mondta Nemény András.De a kiállítás Geszler Mária családjának történetébe is betekintést enged, így megismerhetjük belőle férje, dr. Garzuly Ferenc ideggyógyász-főorvos tudományos és szépírói tevékenységét. Hat kötetes könyvsorozatot jelentetett meg, melyben 174 ritka betegséget sorolt fel, és ezek egyetemi tankönyvként is szolgálnak. Dr. Garzuly Ferenc munkásságáról professzor dr. Nagy Lajos osztotta meg emlékeit
Neki rendkívüli érzeke volt, hogy ezeket a különleges eseteket kiválassza, és ez nagyon-nagyon kevés orvosnak a sajátja. És ezek a rendkívüli esetek képezték későbbi tudományos munkájának az alapját.
- emlékezett vissza Dr. Nagy Lajos.Végül Nagy Anna esztéta nyitotta meg a kiállítást, összefoglalva Geszler Mária Garzuly munkásságát személyes benyomásai alapján.
Lehet, hogy kissé zavarba is jövünk a különbözőségnek, a tárlók, a molinók, a grafikák és a kerámiák látszólag össze-nem-illőségén. Ám, nem kell hosszan e térben időznünk, hogy lássuk, a családi történetek megidézése több, mint puszta dokumentarista szándékkal összeállított, és a közönség elé tárt családtörténet.
- vélekedett a tárlatról Nagy Anna.A kiállítás Geszler Mária Garzuly alkotói korszakain átívélően mutatja be a műveit, feltárva az alkotói folyamatok fejlődését, és a kapcsolatokat a felhasznált minták között. Mi csak ajánlani tudjuk, mert remek áttekintést ad arról, miért is váltak annyira jelentőssé a világban a művésznő kerámiái. (A képekre kattintva nézheti meg galériánkat.)