A PDSZ levelet írt Pintér Sándornak, hogy vonja vissza az iskolai mobilhasználatot tiltó rendeletet

Szerintük komoly alkotmányos aggályokat vet fel.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete levelet írt (amelyet lapunkhoz is eljuttattak) Pintér Sándor belügyminiszter és Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárnak azzal, hogy vonják vissza a mobiltelefonok iskolai korlátozásáról szóló kormányrendeletet.

"Tisztelt Miniszter Úr, tisztelt Államtitkár Úr!

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete követeli, hogy kezdeményezzék a Kormánynál a diákok mobiltelefonjainak iskolai begyűjtésére vonatkozó új kormányrendelet, a nevelési-oktatási intézményekben a tiltott és a használatában korlátozott tárgyak köréről, valamint a tárgyakra vonatkozó eljárásrend részletes szabályairól szóló 245/2024. (VIII. 8.) Korm. rendelet hatályon kívül helyezését. A rendelet, amely előírja, hogy a tanulók mobiltelefonjait minden reggel be kell gyűjteni, és csak a tanítás végén adhatják vissza őket, komoly alkotmányos aggályokat vet fel.

1. A tulajdonhoz való jog megsértése: A diákok – a telefon gyakran a szülőé! – személyes tulajdonának, jelen esetben a mobiltelefonoknak kötelező begyűjtése véleményünk szerint sérti az Alaptörvény XIII. cikkében foglalt tulajdonhoz való jogot. Ez a jog minden állampolgár, így a diákok számára is garantálja a tulajdonuk feletti rendelkezés szabadságát. A mobiltelefonok, amelyek sok esetben jelentős anyagi értéket képviselnek, nem tartoznak olyan tárgyak közé, amelyek elkobzása ne volna indokolatlan és aránytalan beavatkozás ezen alkotmányos jogba. A szabályozással elérni kívánt cél nem igényli, hogy a diákok az általuk használt elektronikai eszközt leadják és az a birtokukból kikerüljön, hiszen ezt a szabályozás körébe tartozó eszközök kikapcsolására irányuló szabállyal is el lehet érni.

2. A pedagógusok felelősségvállalásának kérdése: A rendelet a pedagógusokra hárítja a begyűjtött telefonokért való felelősséget, amely jelentős anyagi és jogi kockázatot jelent számukra. Nem várható el, hogy több millió forint értékű eszközökért vállaljanak teljes körű felelősséget, különösen olyan esetekben, amikor az iskolák nem rendelkeznek megfelelő biztosítással, és a telefonok sérülése vagy eltűnése esetén a megőrzésre kijelölt intézményi dolgozók nem tudják a károkat megtéríteni. Az eszközök begyűjtésére, biztonságos tárolására, és azonosítható módon történő visszaadására vonatkozó garanciákat a jogszabály nem tartalmazza.

3. Az oktatási autonómia és a pedagógiai szabadság korlátozása: A rendelet egyenesen sértheti az iskolák és a pedagógusok szakmai autonómiáját, mivel egyes intézmények már régóta működő házirendekkel rendelkeznek, amelyek megfelelően szabályozzák a mobiltelefonok iskolai használatát anélkül, hogy azokat begyűjtenék. Sok iskola arra törekszik, hogy a diákokat a digitális eszközök felelős használatára nevelje, ami a 21. századi készségek fejlesztésének fontos eleme. A kormányrendelet figyelmen kívül hagyja ezeket a helyi kezdeményezéseket, és korlátozza a pedagógusok lehetőségét arra, hogy a leghatékonyabb nevelési módszereket alkalmazzák.

4. Az iskolai semlegesség megsértése: A PDSZ számára különösen aggasztó, hogy a rendelet végrehajtásával kapcsolatban olyan politikai nyomásgyakorlásról érkeztek hírek, amely sérti az iskolák politikai semlegességét és az oktatási intézmények autonómiáját, ellehetetleníti a digitális kultúra tanítását, ahol a digitális eszközök tudatos használatára tanítanának, ezáltal a NAT céljai megkérdőjeleződnek. Az iskolákra helyezett nyomás, hogy egyes személyeket kizárjanak az intézmény területéről, tovább rontja a helyzetet, és olyan precedenst teremt, amely veszélyeztetheti a pedagógiai munka szakmai és politikai függetlenségét.

5. A diákok nagy része jogilag cselekvőképtelen, kiskorú személy. Tulajdonukat a szülők, gondviselők kizárásával korlátozzuk – a megkérdezésük nélkül.

6. Nem lehet úgy rendeletet alkotni, hogy a végrehajtásnál azt mondják az iskoláknak, oldjátok meg! A rendeletnek nincs végrehajtási/rendelkező része.

7. Indokolatlan a mobiltelefonok használatának szabályozása kormányrendelettel, mikor annak megvan a helye a 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet 5. § (2) bekezdésének h) pontjában, amelynek módosításával előírható az is, hogy a házirend térjen ki a mobileszközök tanítási órán és egyéb foglalkozáson kívüli használatának rendjére.

Kérjük, hogy a fentiek miatt, különös tekintettel a diákok tulajdonhoz való jogának esetleges sérelmére és a pedagógusokra háruló indokolatlan felelősségre, sürgősséggel járjanak el a fenti kormányrendelet hatályon kívül helyezése érdekében, amely életszerűtlen és felesleges többletterhet jelent az intézmények számára, ugyanakkor semmit nem old meg!"

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet