Tudják, hol élnek

Tesztlapokat töltöttek, politikusokra vadásztak, őrületes feladatokat teljesítettek az éjszakai Szombathelyen a Tudod Hol Élsz? vetélkedő döntősei.

Az évről-évre egyre népszerűbb vetélkedőre az idén közel kétszáz középiskolás csapat jelentkezett, hogy a nyolcfordulós előselejtező során bizonyíthassa: méltó a tíz közé jutásra. Mint eddig mindig, most is négy fő témakör köré csoportosultak a feladatok: környezetvédelem, kultúra, politika és egészségügy.

Alapos rosta volt
A szervezők mindent megtettek azért, hogy alaposan megrostálják a csapatokat: a kiküldött feladatlapok megoldásához a diákoknak sok leleményre volt szükségük. Személyes kapcsolatokat kellett kiépíteniük, az Interneten kellett hatékonyan ügyködniük, vagy éppen könyvtárban kellett búvárkodni a kívánt információ megszerzéséhez. A hagyományos Európai Unióhoz kapcsolódó tesztfeladatokon kívül sok kreatív feladattal is szaporíthatták pontjaikat a csapatok. Bélyeget, választási plakátot terveztek, országgyűlési képviselővel és környezetvédelmi szervezettel vették fel a kapcsolatot, vagy éppen csatlakoztak az internetes rákkutatási projecthez. Az első tíz csapat -akik a legtöbb pontot gyűjtötték- Szombathelyre utazhattak egy két napos megmérettetésre. Valószínűleg kevesen számítottak arra, ami itt várta őket...

Kezdésnek városnézés, folytatásnak tesztlapok
A csapatok beérkezése után kétórás városnézésre invitálták a szervezők a diákokat és a kísérő tanárokat. Az idén nem jutott szombathelyi csapat a legjobb tíz közé és a tanulók legtöbbje még soha nem járt korábban a vasi megyeszékhelyen, így nagy élményt jelentett a belvárosi barangolás. Ezután kezdődött a verseny a pontokért.

A bemutatkozás után először egy tesztlapot kellett kitölteni a csapatoknak, ami roppant egyszerűnek tűnt, mivel a kérdések már szerepeltek az elődöntők során megoldott feladatlapokon. Legalábbis első ránézésre úgy tűnt... A kiértékelés során aztán kiderült, hogy apróbb módosításokat végeztek a rendezők a kérdések és válaszok sorrendjében. Így aki figyelmetlenül olvasott és emlékezetből írta be a válaszokat, az nagy öngólokat rúgott. Ezért születhetett pl. olyan válasz, hogy Közép Európa legnagyobb tava a Kaszpi tenger...

Mindenki hozzon sok politikust!
A folytatásban sem volt megállás: környezetvédelmi Activity következett, amit simán leküzdöttek a versenyzők, majd jött a politikai sorozat, ahol négy részre oszlottak az öt fős csapatok. Csapatonként két diák azt a feladatot kapta, hogy a rendelkezésre álló fél óra alatt minél több politikusi támogató nyilatkozatot szerezzen városi, megyei, vagy országgyűlési képviselőktől, vagy esetleg "hozza is be" őket személyesen.

Bár az idő rövid volt, azért szinte mindegyik csapatnak sikerült bezsákolnia néhány autogramot. Az Aves nevű csapat pedig Szombathely alpolgármesterét, dr. Prugberger Emilt is rá bírta venni arra, hogy személyesen megjelenjen. A megfázásával küszködő, de betegen is segítőkész politikus vastapsot, az őt behozó csapat pedig plusz pontokat kapott. Közben a többiek sem tétlenkedtek. A csapatok hátramaradt tagjai óriásplakátokból elkészített puzzle-t raktak ki egy közös kupacból, vagy memóriájukat csillogtatták: egyszer felolvasott újsághír alapján töltöttek ki teszteket. Az ügyességi feladatok szünetében EU-s villámkérdések tesztelték a diákok felkészültségét.

A pénteki nap zárásaként az eutanáziáról vitatkoztak a csapatmegbízottak, amelyhez dr. Prugberger Emilnek is volt hozzáfűznivalója.

Éjszakai őrületek
A vacsora után meglepetés várta a már meglehetősen megviselt versenyzőket: éjszakai járőrversenyen kellett bizonyítaniuk, hogy nem csak szellemileg, de fizikailag is fittek. A kézhez kapott menetleveleken rejtjelezve szerepeltek a felkeresendő állomások nevei és sok kreativitást igénylő tevékenységért is lehetett plusz pontot szerezni. Pl.: az éjszaka kellős közepén tükörtojást kellett hozni az állomásra (volt aki járókelővel süttetett és volt, aki éttermet nyert meg a nemes cél érdekében), pártonként három plakátot kellett begyűjteni villanyoszlopokról, friss jegyespárokat kellett felhajtani, stb. Az állomásokon pedig három beugrató kérdés és egy ügyességi feladat szaporította a pontokat. A tíz csapat közül egy sem veszett el a szombathelyi éjszakában, bár akadtak malőrök. A Csónakázó tónál egy taxis a két kilométerre lévő Fő térre irányította az "Emlékművet" kereső csapatot, holott a keresett objektum tőlük mintegy 100 méterre tört az ég felé.

Éjjel egy órára minden csapat végzett a feladatokkal, így megfáradva bár, de törve nem, nyugovóra térhettek.

Éljenek a jászberényiek!
Szombaton már száz százalékos szellemi megterhelésnek lettek kitéve a diákok. Pattogtak az uniós kérdések és annak ellenére, hogy akadtak rövidzárlatok, a versenyzők bizonyították, hogy nem véletlenül kerültek be a döntőbe. A zsűri -amelynek elnöke Gerencsér Judit, az Európai Dokumentációs Központ képviselője, tagjai pedig Oroszváriné Papp Erika megyei vezető védőnő és Kelbert János biológus volt- fáradhatatlanul jegyzetelt és értékelt, időnként kiegészítve a diákok által elmondottakat.

A végeredmény délre körvonalazódott és rendkívül szoros versenyben dőltek el a helyezések.

A dobogó legmagasabb fokára 2002-ben a jászberényi Lehel Vezér Gimnázium Eurókák csapata állhatott, második helyen a Vállalkozó Szelleműek csapata végzett a fővárosi Karinthy Frigyes Gimnáziumból, az alpolgármestert felkutató Aves csapat pedig a bronzérmes helynek örülhetett. Ők a pécsi Leövey Klára Gimnáziumból érkeztek.

Voltak ám nyeremények is!
A tudás, kreativitás meghozta gyümölcsét a győzteseknek. A csapat tagjai komoly ajándékokkal térhettek haza. Sikerült bekukkantanunk a befutók pakkjába, a teljesség igénye nélkül íme néhány nyereményük:

Népszabadság előfizetés és Népszabadság CD-k, póló, HVG előfizetés és HVG kiadványok, Computer Panorama újságok, könyvutalvány, TESCO utalvány, ajándékcsomag, McDonald’s utalvány, díszszőnyeg, EU-s kiadványok és társasjáték, stb., stb. Az első helyezettnek természetesen kupa is járt, oklevelet pedig minden csapat kapott a sikeres helytállásért.

A vetélkedőt az Ifjúság a Jövőért Egyesület szervezte az Ifjúsági Kabinetirodával karöltve. Mint megtudtuk idén ősszel útjára indul az ötödik, jubileumi vetélkedősorozat, a "Tudod Hol Élsz? 2002-2003". Az idei versengésről számítógépes CD-ROM készül, amelyen a feladatlapok mellett megtalálható több tucat fényképfelvétel a versenyről és a beküldött pályamunkákról, sok kiegészítő információ és korábbi vetélkedők archívumai is. A CD-t még a nyári szünet előtt postázzák a rendezők a résztvevő csapatoknak.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Közélet