Kismamahalál - Tudta az anya, hogy az életével játszik

Maga ellen hívta ki a sorsot, amikor az orvosok sorozatos figyelmeztetése ellenére vállalta ötödik gyermekét.

D. Máriát terhességének 25. hetében vették fel a szombathelyi Markusovszky kórház szülészetére, mivel elfolyt a magzatvize. Öt nappal később, október 29-én megszülte halott gyermekét, majd néhány órával később ő is meghalt. Az anyai halál rendkívüli halálnak számít, ezért a kórház azonnal értesítette a rendőrséget. Ilyenkor hivatalból hatósági boncolást, kivizsgálást rendelnek el és átvizsgálják az összes, az üggyel kapcsolatos dokumentumot. A boncolást független szakértők végzik, a kórház orvosai ezen nem lehetnek jelen. Az Országos Szülészeti és Nőgyógyászati Intézet az eset szakmai részét vizsgálja.

- A beteg ellátása során minden a szakma szabályai szerint történt. A kismama ellátása időben megtörtént, a beteget nem hagyták felügyelet, ellenőrzés nélkül. A klinikai vélemény szerint a halál oka endotoxin sokk, jelen pillanatban pedig a szakértői véleményre várunk. Csak ezután tudunk érdemben nyilatkozni – mondta el dr. Kneffel Pál, a kórház szülészet-nőgyógyászati osztály főorvosa. – A beteg megfigyelése során rendelkezésre álló adatok nem jeleztek semmiféle fertőzést. Az endotoxin sokknak nincs előjele, hirtelen jön létre.

Az endotoxin sokk egy fertőzés - gyakorlatilag mérgezés -, amely sejtszinten bénítja meg a sejtek anyagcseréjét. Ennek következtében leáll a légzés, a szívműködés és a keringés. Mire a tünetei - hidegrázás, magas láz - jelentkeznek, a beteg gyakran már menthetetlen.

A híradásokban megjelentekkel ellentétben a beteg nem a szülészeti osztályon halt meg. Amikor az asszony állapota romlani kezdett, azonnal átvitték az intenzív osztályra, az anyát azonban már nem tudták megmenteni.

D. Mária férje, D. Kornél nem akart beszélni a tragédiáról
Az egyik szombathelyi gimnáziumban tanító férfit nagyon megviselte felesége és gyermeke elvesztése, ezért az elmúlt napokban Szegedre utazott, ahol korábban feleségével megismerkedett.

Kőszeg lakói megdöbbentek. A megkérdezettek az asszonyt az anyaság megtestesítőjének írták le, olyannak, aki mindent a gyermekeiért csinált, de… „De” - ez a szócska szinte mindenkinél előjött. Az asszonynak tudnia kellett, hogy az élete múlhat egy újabb gyermek kihordásán, ennek ellenére vállalta a kockázatot. „Isten adta” – mondta az egyik utcabelinek.  Mint megtudtuk, Máriát második gyermeke komplikációktól sem mentes születésekor figyelmeztették az orvosok, hogy ne vállaljon több gyereket, de az erősen vallásos asszony nem hallgatott az intő szóra. Három évvel ezelőtt, karácsony előtt egy nappal szintén 25 hetes terhesen meghalt a magzata. Tavaly született meg a család negyedik gyermeke, a most 18 hónapos Kinga. Bár a legutolsó babánál is többször figyelmeztették az orvosok a veszélyre, Mária ezt a terhességet is ki akarta hordani, ehhez pedig joga volt, az orvosok nem tehettek semmit azon kívül, hogy folyamatos megfigyelés alatt tartották. Sok kőszegi ezért az asszonyt hibáztatja és sajnálja a családot, főleg a négy kisgyereket. A legidősebb 10 éves.

- Szép dolog a gyermekáldás, de miért nem elégedett meg a négy gyönyörű gyermekével? Nem szabadott volna kockáztatnia. Boldog család lehettek volna – mondta egy szomszéd utcabeli asszony.

A gyerekek nevelésében most a közeli Peresznyén élő nagyszülők segítenek az apának. Temetésén a plébános Kőszeg mosolygós asszonyának nevezte D. Máriát.

 

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Közélet