Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közlése szerint az izraeli hadsereg hétfőn háromszor is támadást hajtott végre a szervezet Deir al-Balah-i szálláshelye és fő raktára ellen. A légicsapások súlyos károkat okoztak, és életveszélybe sodorták a WHO ott tartózkodó munkatársait és családtagjaikat, köztük gyerekeket is – írja a 444.hu.
A WHO közleménye szerint izraeli katonák be is hatoltak a létesítmény területére: nőket és gyermekeket gyalogos menekülésre kényszerítettek az aktív harcok közepette, míg a férfiakat megbilincselték, levetkőztették, helyben kihallgatták, majd fegyverrel arra kényszerítették őket, hogy igazolják magukat.
Két WHO-dolgozót és két hozzátartozójukat őrizetbe vették. Háromukat később szabadon engedték, de egy munkatársuk továbbra is izraeli fogságban van. A szervezet főigazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus a dolgozó azonnali szabadon bocsátását követelte.
Az ENSZ szóvivője, Stéphane Dujarric megerősítette: két ENSZ-vendégházat is találat ért, annak ellenére, hogy a konfliktusban részt vevő felek előzetesen tájékoztatást kaptak a létesítmények pontos helyéről. Dujarric hangsúlyozta: ezek a nemzetközi jog szerint sérthetetlenek, és minden körülmények között védelem illeti meg őket.
Az izraeli hadsereg hétfőn először hatolt be Deir al-Balah délkeleti és keleti részeibe, azzal az indokkal, hogy a térségben túszokat tarthatnak fogva. A támadások során több házat és mecsetet is találat ért, a helyi egészségügyi hatóságok legalább három halálos áldozatról és több sebesültről számoltak be.
Hétfőn huszonöt nyugati ország adott ki közös nyilatkozatot, amelyben felszólítottak a harcok azonnali befejezésére, mondván: a gázai civilek szenvedése „új mélységekbe” süllyedt. Izrael külügyminisztere, Gideon Saar elutasította a felhívást, és kijelentette: a nemzetközi nyomásnak a Hamászra kellene irányulnia.